Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

M. Merin i Centrala Żydowskich Rad Starszych

Recommended Posts

Przy okazji tematu: forum.historia.org.pl - "Oświęcimskie Biuro Emigracyjne niedoszły projekt emigracyjny Żydów" wypłynęła osoba Mojżesza Merina i organizacji: Centrali Żydowskich Rad Starszych Wschodniego Górnego Ślaska.

Z racji wielkości getta warszawskiego i łódzkiego, przewodniczący tych instytucji są znacznie bardziej znani niźli Merin. Jego strategia przetrwania była podobną do tej realizowanej przez Chaima Rumkowskiego, Jakuba Gensa czy Efraima Barasza, co nie przeszkadzało mu ostro atakować za złe prowadzenie spraw Żydów np. Rumkowskiego, a nawet czynić zakusy na jego stanowisko (o czym później).

Dzieje działalności Centrali można podzielić na dwie fazy: do czasu masowych wysiedleń w maju 1942 r., i kolejną zamkniętą wysyłką Merina w czerwcu 1943 r. do KL Auschwitz.

Jak postrzegali jego rolę i postępowanie Żydzi, którzy podlegali mu administracyjnie, a jak ludzie z innych gett czy ci, którzy ukrywali się na "aryjskiej stronie"?

Jaki wpływ na na ocenę jego postaci miały tuby propagandowe w postaci: "Gazety Żydowskiej", "Bulletin" czy "Mittelilungen der Zentrale der jüdischen Kultusgemeinden in Ost/Oberschlesien"?

Jaki plan Merin przedstawił na tzw. "konferencji trzech imperatorów"?

Jak wyglądała sytuacja w podległej mu placówce w rejencji łódzkiej - Jüdische Wohlfahrtsvereinigung, na czele której stanął Chill Rubinstein?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadziwia swoboda z jaką poruszał się Merin, z relacji Fanny Czarny i Barona Naftala wynika, że odwiedził nie tylko Łódź i Warszawę, ale i Berlin czy tereny Protektoratu: Praga, Morawska Ostrawa.

Jak układały się relacje Merina z przywódcami młodzieżówek: Haszomer Hadati, Haszomer Hacair, Hanoar Hacijoni czy Gordonia?

Czy kibuc kierowany przez Cwi Brandesa i Chajkę Klingera powstał z inicjatywy przywódców młodzieżowych czy raczej Centrali?

Skąd brała się nieporównywalnie lepsza sytuacja Żydów "sosnowieckich" od np. realizującego podobną politykę: getta żydowskiego?

Dlaczego, niechętnie, ale jednak, środowiska ortodoksyjne (Szaja Englard, David Halberntam, Szyja Gliksman, David Hejnach) poparły politykę Merina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.