Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Jeśli szukasz czegoś przekrojowego i co się dosyć dobrze czyta to sugeruję to co już wcześniej sugerowałem. A mianowicie "Kalendarz Historyczny - Polemiczna historia Polski" Jerzego Łojka oraz "Polska - Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966 - 2008" Adama Zamoyskiego. Są też książki Normana Daviesa. "Boże igrzysko" "Serce Europy" i kilka innych.

Jeśli lubisz ciekawostki i ploteczki z dawnych lat to fajne książki pisze Jerzy Besala czy Iwona Kienzler.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się zagłębić w polską historię. Chodzi mi o okres od chrztu do II WŚ włącznie. Czy jest jedna książka, która by opisywała wyznaczony przeze mnie okres? A jeśli nie to będę walił epokami. Proszę o zapodanie jakichś tytulików.

Z góry wielka dzięki.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Idź na skróty i wbij swoje zapytanie w google. Kiedy znajdziesz całe spektrum tytułów zapodaj je na forum. Wówczas chętni do pomocy, oddzielą ziarno od plew. O ile publikacje przekrojowe, w ogóle można traktować w kategoriach ziarna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem książkę "Boże igrzysko" pana Daviesa. Czytałem, że bardzo dobra itd. Ale za to nie wiem jakie czasy obejmuje.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Część pierwsza do roku 1572, cz. II to 1569-1795 itd.; zależnie od wydania dociągnięte do różnych lat, ja mam wersję do 2000 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto również sięgnąć po:

J. Topolski "Historię Polski" - ze względu na jego zasługi dla metodologii historii i...

rekomendację Albinosa :B):

S. Leśniewski "Wielka historia Polski" - rodzaj kompendium

"Polska. Dzieje Cywilizacji i Narodu" - wielotomowe opracowanie różnych autorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Warto również sięgnąć po:

J. Topolski "Historię Polski" - ze względu na jego zasługi dla metodologii historii i...

rekomendację Albinosa

Moją rekomendację? Coraz gorzej u mnie z pamięcią, ale jako żywo nie przypominam sobie, żebym rekomendował kiedyś Topolskiego (choć warto moim skromnym zdaniem). Nie chodzi przypadkiem o Naryę? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może rekomendacja to faktycznie zbyt duże słowo, ale zacytuję:

Takich książek jest sporo, jedną z ciekawszych, i łatwych do ogarnięcia dla nieprzygotowanego czytelnika jest na pewno "Boże Igrzysko" Normana Daviesa. Dobrze się czyta także "Historię Polski" Topolskiego, choć książka jest dość krótka jak na syntezę dziejów Polski.

(...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zastanowie się nad zakupem.

Mam wersję z 1994 w dobrym stanie. Oddam oba tomy ( w miękkiej oprawie ) za 2 dychy razem+ za przesyłkę

Żeby nie było że wciskam,nie polecam żadnych przekrojówek z wyjątkiem takich jak np. "Wojsko polskie w II poł. XVII w." Jana Wimmera ale jak już ktoś chce to po co ma przepłacać ?

Co do zainteresowani kogoś historią Polski polecam trylogię i Krzyżaków Sienkiewicza, ja tak zaczynałem swoją przygodę z historią, no i obecnie jestem autorem jednej książki historycznej (Bitwa pod Zbarażem 1649), którą oczywiście też polecam (i mam na sprzedaż 2 egzemplarze) i oddanego do redakcji artykułu recenzyjnego (Jak nie należy pisać pracy historycznej czyli błędy i przekłamania w książce Damiana Płowego [D. Płowy, Od Kontantynowa do Piławiec, Działania wojenne na ziemiach ukrainnych od czerwca do września 1648 roku, Zabrze - Tarnowskie Góry 2012].) , który powienien się ukazać w drugiej połowie tego roku: tak że z własnego doświadczenia wiem że to dobry początek żeby się zainteresować historią

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zaglądam na forum profesjonalistów aby uzyskać rzeczową poradę.

Czy ktoś z Was może polecić wartościową książkę opisującą historię naszego kraju? Chciałam sobie odświeżyć wiedzę i przy okazji poczytać dzieciom...

Ponieważ jestem raczej laikiem (opieram się tylko na edukacji szkolnej)to najlepsza byłaby książka popularnonaukowa. Może są na rynku jakieś nowe pozycje?

Z góry dziękuję za sugestie

M. F.

Połączono trzy podobne wątki.

secesjonista

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja również polecam "Boże igrzysko". Ja jestem przed, ale tata twierdzi, że bardzo dobra i obiektywna jest to książka.

Jescze jedną polecę: "Noc Generała" G. Meretik. Co prawda mówi ona o początku stanu wojennego, ale warto przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

"Noc Generała" powiadasz?

Idąc tym tropem, to ja polecam "Nocną zmianę".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.