Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

yaroo32   

Jestem nowy więc wszystkich serdecznie witam. Dopiero zaczynam hobby, pasje z historią bo jak do tej pory wielkie chęci ale czasu brak. Chciałem na początek coś Was zapytać bo napewno jesteście bardziej zorientowani niż ja. Szukam jakiejś dobrej książki o historii Polski, która przedstawia nie tylko wybrane zagadnienia, daty czy królów ale, która opowiada o historii Polski od narodzin do czasów współczesnych. Słyszałem kiedys w radiu o takiej książce lecz nie zanotowałem bo wydawało mi się, że zapamiętam, wdaje mi się, że nazwisko autora to Piątek, ale głowy uciąć sobie nie dam.

Bardzo proszę o pomoc, jeżeli znacie jakieś pozycje tego typu będę wdzięczny.

Pozdrawaiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Zawsze w takich sytuacjach polecam książki "Polska. Dzieje cywilizacji i narodu". Tworzona przez kilkunastu specjalistów (takie "przekrojówki" pisane przez jednego historyka mogą wydawać się podejrzane...), od pradziejów do 2003 r. (czyli prawe do dzisiaj :roll: ).

To też zależy od tego, czy chcesz zgłębiać całą historię czy tylko wybrane fragmenty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Takich książek jest sporo, jedną z ciekawszych, i łatwych do ogarnięcia dla nieprzygotowanego czytelnika jest na pewno "Boże Igrzysko" Normana Daviesa. Dobrze się czyta także "Historię Polski" Topolskiego, choć książka jest dość krótka jak na syntezę dziejów Polski. Jednak ja osobiście zacząłbym właśnie od tych dwóch książek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
yaroo32   
To też zależy od tego, czy chcesz zgłębiać całą historię czy tylko wybrane fragmenty.

Chciałbym powoli ale bardziej dogłębnie to wszystko prześledzić.

Dzięki za te tytuły, interesujące na pierwszy rzut oka i napewno wybiorę się do księgarni w poniedziałek.

Oczywiście jeżeli ktoś jeszcze coś poleca to niech się nie krępuję:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Ciekawą jest czterotomowa seria książek "Historia Polski" Wyrozumskiego, Gierowskiego i Buszko, przy czym ostatniego tomu (napisanego przez pana prof. Buszko) nie polecam. Jest to o czasach XX wieku, a jako, że wydano ją w latach 80-tych, można w niej spotkać pewne -hmm- niedociągnięcia...

Zawiera ona dokładne, szczegółowe informacje, lecz na jest pisana dość "ciężkim" stylem, dlatego na początek poleciłby właśnie kilka książek N. Daviesa.

Napisałeś, że interesuje Cię synteza dziejów Polski, a nie królów, lecz pragnę przedstawić wspaniałą książkę pt. "Jacy byli i jak żyli Władcy i Królowie Polski. Poczet inny niż wszystkie" wydawnictwa Reader's Digest - książką naprawdę warto się zainteresować, gdyż są tam nie tylko biografie władców, lecz również fakty historyczne.

Do tego można by dodać jeszcze wiele publikacji, bo na rynku wydawniczym jest ich naprawdę sporo. Natomiast warto czasem także skorzystać z książek niekoniecznie z jednej serii o całych dziejach. Dobrym rozwiązaniem jest też skompletowanie do każdego okresu bardziej szczegółowych książek, lecz to, gdy już trochę rozeznamy sie w ogóle :mrgreen:

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Nie mogę nie polecić Wielkiej Historii Polski (10 tomów Fogry, lub 5 Świata Książki, który wydał po dwa tomy na raz), wydana z okazji 600 lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, bogato ilustrowana, zawiera wiele tabel miar, wag itp. itd.

Oczywiście bardzo dobra jest nowa seria Historii Polski, której autorami są profesorowie UJ, a wydaje ją Wydawnictwo Literackie.

Średniowiecze - S. Szczur

1492-1795 - M. Markiewicz

1795-1918 - A. Chwalba

1918-1945 - Cz. Brzoza i L.A. Sowa

W przygotowaniu 1945 -200? - A.L. Sowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
yaroo32   

Dzięki Panowie.

Napewno dzięki Wam moja kolekcja będzie się coraz to powiększać, najważniejsze, że wiem od czego zacząć.

Piterzx interesuje mnie wszystko, na początek głównie dzieje Polski, biografie królów napewno też będę chciał poznać więc także dzięki, że wspomniałeś o tej pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli ktoś szuka książki dotyczącej ogólnej historii Polski, na początek warto zajrzeć także do dość skromnego, ale dobrze napisanego podręcznika Dybkowskiej, Żaryn i Żaryn "Dzieje Polskie". Książka nie jest zbyt długa, a pozwala zapoznać się w stopniu ogólnym z dziejami Polski. Na początek w sam raz.

Jeśli zaś ktoś szuka czegoś poważniejszego, nie sposób nie zajrzeć do "Bibliografii historii Polski" pod redakcją Heleny Madurowicz-Urbańskiej a opracowanej przez Władysława Bieńkowskiego. Składa się z trzech tomów, stanowi potężną bazę do dalszych poszukiwań.

PS. Może by tak podpiąć temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FilipM   

witam

podepnę się pod temat choć chciałbym zapytać o książkę... hm... powiedzmy bardziej obiektywną, mniej przesiąkniętą poglądami politycznymi autora czy uproszczeniami. oczywiście skrajnymi przykładami są np. książki pisane za PRL'u (chociaż Łysiaka czyta się całkiem przyjemnie mimo iż jednak czuć jego ukierunkowanie) czy choćby "katastrofa lotnicza Sikorskiego".

szukam prawdy Panowie:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję „Kto rządził Polską?”, (autorzy: Paweł Wieczorkiewicz, Marek Urbański, Andrzej Szwarc). Rzecz dosyć lekko napisana, żadna "cegła", choć obszerna, sporo ciekawostek i dużo nieszablonowego spojrzenia. Choć może fajniej się to będzie czytało po typowym, tradycyjnym podręczniku, bo urok tej pozycji polega często na tym, że Autorzy proponują często odmienne od przyjętego w patriotycznym kanonie spojrzenie na władców Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
podepnę się pod temat choć chciałbym zapytać o książkę... hm... powiedzmy bardziej obiektywną, mniej przesiąkniętą poglądami politycznymi autora czy uproszczeniami

Takiej syntezy historii Polski, obiektywnej i nie upolitycznionej nie znajdziesz. Są syntezy ogólne historii Polski poszczególnych okresów: 1) Gąssowskiego 2) Szczura 3) Markiewicza 4) Chwalby, niektóre syntezy z okresu PRL też są dobre (ale tylko do XVIII wieku), z tej serii z Wyrozumskim na czele (dość popularna). Sporo ciekawych informacji jest w dziejach Polskich, gdzie współredaktorem był J. Topolski (choć zarzuca się tej pozycji sporo błędów).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
basia81   

Nie koniecznie jednej książki, bo chyba nie dałoby się zmieścić wszystkiego w jednej. Szukam czegoś ciekawego i wciągającego, nie suchych faktów i dat..Czegoś co pomogłoby mi przekazać wiedze o historii Polski moim dzieciom (mieszkamy za granica)

Z góry dziękuje za pomoc.

Edytowane przez secesjonista
: poprawiono tytuł i pisownię

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.