Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Najlepsza armia II Wojny Światowej

Najlepsza armia II WŚ to...  

173 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Niemcy
      53
    • ZSRR
      10
    • Francja
      2
    • Wielka Brytania
      4
    • USA
      20
    • Polska
      24
    • Włochy
      1
    • Japonia
      2
    • Finlandia
      4
    • Inna (jaka?)
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnością niemiecka, a szczególnie oddziały Waffen-SS. Wkońcu to głównie SS-mani mieli Tygrysy, Vampir'y(pierwszy noktowizor), MP-43/44 czy chociażby innowacyjne munury bojowe. Dodatkowo niemcy mogli liczyć na doskonałych dowódców- Rommel, Guderian czy von Manstain. Jedyną wadą niemieckiej armii była ilość. Sądzę, że gdyby zamiast produkować rzesze czołgów różnych typów a skoncentrować się na stworzeniu uniwersalnego, łatwego w produkcji pojazdu przewyższającego T-34 to niemcy mieli by duże szanse wygrywać wojnę, jeszcze w roku 1944.

to głównie SS-mani mieli Tygrysy, Vampir'y(pierwszy noktowizor)

Ja kolegę zmartwię niemożebnie ... pierwszy noktowizor to rok 1926 i Szkot Baird John Logie. Zaś przed celownikiem Vampir, Niemcy mieli choćby Krogulca (Sperber).

mogli liczyć na doskonałych dowódców- Rommel, Guderian czy von Manstain

Zapewniam, że trudno było im liczyć na von Manstaina, choć już na von Mansteina to i owszem.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
to głównie SS-mani mieli Tygrysy, Vampir'y(pierwszy noktowizor)

Ja kolegę zmartwię niemożebnie ... pierwszy noktowizor to rok 1926 i Szkot Baird John Logie. Zaś przed celownikiem Vampir, Niemcy mieli choćby Krogulca (Sperber).

mogli liczyć na doskonałych dowódców- Rommel, Guderian czy von Manstain

Zapewniam, że trudno było im liczyć na von Manstaina, choć już na von Mansteina to i owszem.

Może i nie był pierwszy, ale pierwszy stosowany na szeroką skalę. Przykładem jest jedna z potyczek pancernych pod Seelow w kwietniu 1945, w nocy. 2 plutony panter zmasakrowały kompanie T-34/85. Dlaczego? Niemcy na czołgach mieli celeowniki noktowizyjne :mellow:

Co do von Mansteina, to pomyliła mi się pisownia :D ...

Edytowane przez Megas Alexandros

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może i nie był pierwszy, ale pierwszy stosowany na szeroką skalę. Przykładem jest jedna z potyczek pancernych pod Seelow w kwietniu 1945, w nocy. 2 plutony panter zmasakrowały kompanie T-34/85. Dlaczego? Niemcy na czołgach mieli celeowniki noktowizyjne :mellow:

Co do von Mansteina, to pomyliła mi się pisownia :D ...

Pewnie kolega ma rację, tyle że sam Vampir był montowany na MP 43.... co jako żywo czołgu nie przypomina.

O Seelow jest odrębny wątek na forum i zapewniam, że noktowizor jakikolwiek nie miał znaczącego udziału w tych potyczkach.

Proszę tam zajrzeć: opcja - szukaj.

"Mimo udowodnienia w praktyce możliwości i zalet celowników noktowizyjnych, z jakichś przyczyn Niemieckie Dowództwo Wojsk Lądowych postanowiło wstrzymać doposażanie armii w noktowizory. Istniejące zestawy zdemontowano i zamknięto w magazynach"

/za Przeglądem Strzeleckim "Arsenał"/

Kolega może przytoczyć ile i w jaki noktowizor było wyposażone czołgi podczas operacji na wzgórzach Seelow?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Noktowizor był. Może nie był to Vampir, ale napewno było tam urządzenie ułatwiające walkę w nocy i nie mówie o reflektorach, czy jakichś światłach.

Ja nie zadałem pytania czy - był.

Ja pytam się o źródło wiedzy kolegi?

Cytat z książki, publikacji w jakimś czasopiśmie.... ja pytam o ilość użytych tam noktowizorów co by nam unaoczniło ich rolę w bitwie.

Na jakieś podstawie kolega wreszcie to pisze... nieprawdaż?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze gra strategiczna "Druga Wojna Światowa", jest tam zdjęcie takiego urządzenia w zakładce technologie

Po drugie w historii oręża na Discovery była wzmianka w jednym oddcinku, że noktowizory w czołgach bazują na urządzeniu niemieckim

A po 3 kiedyś w kiosku była taka seria filmów "Tajemnice II Wojny ŚW" odcinek o Wunderwaffe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

I wszystko jasne. :mellow:

Co do noktowizorów montowanych na Pantherach, tutaj z zafrasowaniem muszę stwierdzić, że o czymś takim też słyszałem. Ale ni w ząb nie mam żadnego źródła, które mogłoby to potwierdzić. Ale na pewno nie było czegoś takiego, by na wzgórzach Seelowe jechały Panthery z noktowizorami. No, chyba, że otrzymam wiarygodne źródło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
I wszystko jasne.

Co do noktowizorów montowanych na Pantherach, tutaj z zafrasowaniem muszę stwierdzić, że o czymś takim też słyszałem. Ale ni w ząb nie mam żadnego źródła, które mogłoby to potwierdzić. Ale na pewno nie było czegoś takiego, by na wzgórzach Seelowe jechały Panthery z noktowizorami. No, chyba, że otrzymam wiarygodne źródło.

Abstrahując od wiarygodności podanych przez kolegę " źródeł ", coś leży na rzeczy , ale raczej były to pionierskie projekty. Dla zainteresowanych :

- Na czołgach.

- Broń piechoty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

W kwestii formalnej: chciałbym sprecyzować tytuł wątu: Co to znaczy "Najlepsza armia II WŚ" ? Nalepiej się bijąca ? Najlepiej dowodzona ? A może po prostu - ta, która zwyciężyła ? ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze gra strategiczna "Druga Wojna Światowa", jest tam zdjęcie takiego urządzenia w zakładce technologie

Po drugie w historii oręża na Discovery była wzmianka w jednym oddcinku, że noktowizory w czołgach bazują na urządzeniu niemieckim

A po 3 kiedyś w kiosku była taka seria filmów "Tajemnice II Wojny ŚW" odcinek o Wunderwaffe.

o drugie w historii oręża na Discovery była wzmianka w jednym oddcinku, że noktowizory w czołgach bazują na urządzeniu niemieckim

Z tego ma niby wynikać użytkowanie ich na wzgórzach Seelow?

Nie zrozumiałem tej analogii, czy też hiperboli.

W jednej grze miałem czołgi w roku, w którym jeszcze nie było ich prototypów - to ma być argument?

I wszystko jasne. :mellow:

Co do noktowizorów montowanych na Pantherach, tutaj z zafrasowaniem muszę stwierdzić, że o czymś takim też słyszałem. Ale ni w ząb nie mam żadnego źródła, które mogłoby to potwierdzić. Ale na pewno nie było czegoś takiego, by na wzgórzach Seelowe jechały Panthery z noktowizorami. No, chyba, że otrzymam wiarygodne źródło.

Sprawdź Andreasie hasło Puma, bo tak chyba je nazywano, ale pewny nie jestem.

/info za gazetą "Arsenał"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

M.A.: mała prośba, o to by swoją wiedzę konfrontować z rzetelną wiedzą i literaturą, nie zaś grami strategicznymi, nawet opartymi na najlepszych wzorach. Tak naprawdę Panthery i bez noktowizorów radziły sobie bardzo dobrze, z najróżniejszych zresztą powodów z "Trzydziestkami czwórkami". To tak między nami. Poza tym fakt posiadania noktowizora nie oznacza kompletnego zwycięstwa, tylko konieczność stosowania innych środków obrony.

Poza tym ocenienie była najlepsza ale miała za mało czołgów, zbyt mało dowódców, dział, amunicji, paliwa, ludzi, pomysłów, i co jeszcze może nasza wyobraźnia wymyślić, jest troszkę jak stwierdzenie jestem najlepszy, pod warunkiem że: i to cała lista na kilka kartek a4 zapisanych drobnym maczkiem. Takie coś powoduje, że obracamy się w kręgu s-f a nie tego co naprawdę się zdarzyło...

ciekawy: armia która zwyciężyła - nie jest ani armią najlepiej dowodzoną, ani najlepiej bijącą się. Choć zwykle armia świetnie dowodzona, bardzo dobrze rozgrywa bitwy i bije się rewelacyjnie. Bywa że zwycięzcy mają tylko więcej pionków od zwyciężonych, pionków na które nie muszą zwracać uwagi.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
ciekawy: armia która zwyciężyła - nie jest ani armią najlepiej dowodzoną, ani najlepiej bijącą się. Choć zwykle armia świetnie dowodzona, bardzo dobrze rozgrywa bitwy i bije się rewelacyjnie. Bywa że zwycięzcy mają tylko więcej pionków od zwyciężonych, pionków na które nie muszą zwracać uwagi.

FSO - skoro armia, która wygrała II WŚ i jest armią zwycięską, a nie jest najlepszą, tzn. że armia przegrana (np. Wehrmacht) nią jest ? Tworzymy zatem jakieś novum ? :mellow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO - skoro armia, która wygrała II WŚ i jest armią zwycięską, a nie jest najlepszą, tzn. że armia przegrana (np. Wehrmacht) nią jest ? Tworzymy zatem jakieś novum ? :mellow:

Dla FSO jest to tylko Armia Czerwona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

To ja zgłaszam problem.

ciekawy ma rację. Najlepszą armią II wojny światowej jest ACZ, Armia Brytyjska i Armia Amerykańska.

Bo tę wojnę wygrali :mellow:

Kolejność wymieniania jest przypadkowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

żadne novum: Armia Czerwona nie byla najlepsza - miala najwięcej pionków, które mogly być poslane na rzeź. I byly wysylane. To tak na marginesie. Czasem najlepsza armia, ma zbyt malo dzial, uzbrojenia by dac sobie radę z przeciwnikiem. Klasę armii widać także po tym jak pracuje sztab, w jaki sposób podejmowane są decyzje.

Dla mnie fakt, że jakaś armia wygrala wojnę [sama czy "do spólki" - nieistotne] nie oznacza, że jest najlepsza...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.