Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Najlepsza armia II Wojny Światowej

Najlepsza armia II WŚ to...  

173 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Niemcy
      53
    • ZSRR
      10
    • Francja
      2
    • Wielka Brytania
      4
    • USA
      20
    • Polska
      24
    • Włochy
      1
    • Japonia
      2
    • Finlandia
      4
    • Inna (jaka?)
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Dante666   

A ja znowu powiem że filmy podaje jako DODATEk do lektóry.

Nie róbcie ze mnie kinomaniaka :)

A co do ortografii to postaram sie ją utrzymać na poziomie polskim.

Ale widzisz FSO te 2 zdania w Mein Kampf dużo potem znaczyły. ;)

Tylko z jedną żeczą sie zgodze - Rosje uratowała matka natura.

A jaka była polityka Żukowa???

,,Prędzej wam sie naboje skończą niż nam ludzie.''

NIemcy stawiali na doświadczenie i dyscypline a ruscy wysyłali ludzi często z bronią bez naboji..a co tam niech sobie zdobędą!!

Jednak ciągle podziwiam Niemców za Blitzkrieg który im wyszedł bardzo dobrze.

Edytowane przez FSO
Ortografia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jednak ciągle podziwiam Niemców za Blitzkrieg który im wyszedł bardzo dobrze.

Gdyby im wyszedł bardzo dobrze to by wojnę wygrali.

a ruscy wysyłali ludzi często z bronią bez naboji..a co tam niech sobie zdobędą!!

Z takimi przypadkami spotkałem się tylko w.. filmach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
US Army była zwycięska, bo pojawiła się w 1943r. i jak czegoś nie mogła zdobyć to wysyłała samoloty.

Zdaje się że walczyła juz od 1942 roku - a nawet od grudnia 1941. Zaś co do wysyłania samolotów - po tym własnei poznajemy dobrą armię, że ma co trzeba i wie jak używać sprzętu.

Niemieckie dywizje, a konkretniej ich trzon, to II Korpus Pancerny SS, 10. i 9. SS-Pz.Div., z czego 9. liczyła sześć, a 10. trzy i pól tysiąca ludzi. Razem wzięte dawały słabiutką dywizję.

I jeszcze te kilka dywizji piechoty z kilku korpusów piechoty ;) A ta brytyjska spadochronowa to pewnei była silniejsza i miała więcej czołgów niz II Kpanc ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mieli lotnictwo i bezwzględną przewagę materiałową.

A Niemcy mieli zdemoralizowanych niedobitków. Z czego połowa ich czołgów stała na platformach kolejowych do transportu do Reichu.

A możesz podać mi numery tych dywizji oraz ich stany osobowe. Nie obraziłbym się również na wypowiedź jakiegoś żołnierza z którejś z tych dywizji o ich morale, uzbrojeniu, nastrojach.

Bo 9. SS-Pz. Div. ''Hohenstaufen'' musiała poświęcić pięć godzin, żeby zmontować jeden batalion kpt. Grabnera do walki. Batalion pojazdów w liczbie 40 sztuk bez ani jednego czołgu.

Nie chce mi się szukać, ale obrona Niemców początkowo składała się z bezładnych Kampfgruppen, które alianccy spadochroniarze po prostu roznieśli w pył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

mostastal zdziwisz sie ale tak było.

Mój ŚP Pradziadek brał udział w 2 wojnach I i II.

Mój pradziadek urodził sie w Rosjii

Bral udział w bitwie pod Stalingradem.

A to mnie najbardziej w nim fascynowało

Opowiadał mi że sytuacje o braku amunicji sie zdarzały.

Powiedziałmi że raz ze swoimi 5 przyjaciółmi miał do dyspozycji 5 karabinów i 3 magazynki :)

Ja mam (miałem) zródła z 1 ręki ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mostastal zdziwisz sie ale tak było.

Spotkałem się z taką sytuacją z pamiętnika jakieś niemieckiego oficera, ale tylko w I WŚ.

3 magazynki

A w środku było co ? Jeżeli w środku były naboje to je dostawali, tyle, że mało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Akurat brak naboi to nie jest wymysł filmów. Potwierdzają to Franz Kramer i Sepp Allerberger, że żołnierze 3 i 4 fali zbierali broń i amunicję od poległych. Tak więc ''Wróg u bram'' chociaż w tym temacie nie mija się z prawdą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
że żołnierze 3 i 4 fali zbierali broń i amunicję od poległych.

A zdarzały się sytuację, że atakowali bez naboi ? Bo tak odebrałem słowa Dante666.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   
(...)żołnierze 3 i 4 fali zbierali broń i amunicję od poległych. Tak więc ''Wróg u bram'' chociaż w tym temacie nie mija się z prawdą.

Nie mija się o tyle, że takie sytuacje się często zdarzały (zwłaszcza w 1942 roku).

Mija się o tyle, że przedstawia wydarzenia z kluczowego okresu, gdy do Stalingradu przerzucono z odwodu doświadczoną i uzupełnioną 13 DS Rodimcewa. Trudno podejrzewać, żeby niewydolny radziecki transport przez Wołgę, zajęty transportem tej dywizji, zajmował się przerzucaniem niewyszkolonych i nieuzbrojonych rekrutów. Wcześniej - tak. Później - tak. Ale akurat nie wtedy, gdy mam miejsce początkowy atak we "WuB".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

Czyli miałem w większej części racje ;)

Polityka ,,Prędzej wam naboje sie skończą niż nam ludzie'' nie była bezpodstawna.

Podczas walk w Berlinie Rosjannie stracili tyle ludzi że wydawało mi sie że posyłają ich tam tylko poto żeby NIemiaszki wykończyli na nich naboje \:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

''Wróg u bram'' jest kpiną z niemieckich snajperów. Scena zabicia nijakiego Koniga alias Heinza Thorvalda jest żałosna. Film jak dla mnie do śmietnika. W dodatku przedstawia niezdrową fascynację zachodu Armią Czerwoną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Film jak dla mnie do śmietnika. W dodatku przedstawia niezdrową fascynację zachodu Armią Czerwoną.

Tu się w pełni z Tobą zgadzam. Filmu też nie zaliczam do udanych.

Co do zasadniczego tematu wątku zaś, to jeszcze na nic nie głosowałem. Rzuciłem okiem na dyskusję i mocno się zdziwiłem danym przytoczonymi przez Fortecę - nie wiedziałem, że kampania na zachodzie też Niemców tyle kosztowała.

Ale mam tu postulat wyliczenia efektywności danej armii - też coś może ciekawego dać - tj. jaki ułamek (bo chyba nie więcej niż 1) wyeliminowanego niemieckiego żołnierza (zabity, ranny, jeniec) przypada na 1 zmobilizowanego (albo posłanego w pole) w danej armii. Da się to wyliczyć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Gwoli ścisłości bronioznawczej:

Powiedziałmi że raz ze swoimi 5 przyjaciółmi miał do dyspozycji 5 karabinów i 3 magazynki ;)

Zapewne nie chodzi o magazynki ale łódki z nabojami. Podstawowy rosyjski karabin to powtarzalny Mosin produkowany w licznych wersjach i odmianach. Nie miał on wymiennego magazynka.

Rosjanie miali też kilka karabinów samopowtarzalnych (AWS-36, SWT-38, SWT-40) - te miały wymienne magazynki. Jednak używano ich przede wszystkim na samym początku wojny w 1941, nigdy nie było ich za wiele a zwłaszcza w czasach Stalingradu nie była to już broń rozpowszechniona - w czasie wojny ograniczono znacznie ich produkcję z uwagi na koszty i stopień komplikacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Da się(chyba). Liczbę wyeliminowanych żołnierzy podzielić przez liczbę zmobilizowanych. I powinno wyjść.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.