Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Kosmogonia lodowa

Rekomendowane odpowiedzi

To oczywiście była jedna z pseudo-nauk doby III Rzeszy.

Atoli ciekawi mnie na czym się opierała, na jakiej literaturze "naukowej".

Czy prócz Hansa Hörbigera ktoś włączył się w udowodnienie tej teorii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Hanns Hörbiger był jej twórca - jeszcze w XIX wieku ponoć na to wpadł. Zmarł w 1931.

Propagatorem był chyba najbardziej Hans Schindler Bellamy który zmarł dopiero w 1982 roku. Wydawał potem w Anglii np Life History of our Earth. Based on the geological application of Hoerbiger's Theory, Londyn 1951 czy In the Beginning God. A new scientific vindication of cosmogonic myths in the Book of Genesis, Londyn 1945. W ogóle w Anglii sporo się o tym mówiło, słyszałem, że H. Chamberlain dla mnie znany jako człowiek piszący o Goethem też miał moment fascynacji tym pomysłem. Z Niemców jeszcze P. Fauth miał się tym bawić. Jak kiedyś byłem zafascynowany steampunkiem to trochę czytałem o ówczesnych pomysłach. Średnio jednak jestem w stanie wskazać jakieś źródła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ta kosmiczna teoria lodu nie jest do końca taka śmieszna jak by się miało wydawać.

W końcy przecież obczajono komety składające się z lodu;

https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=lodowa%20kometa

Trudno również pisać że ta teoria miała być "dzieckiem Himmlera"

Tyle kojarzę iż wiedeński Instytut Horbigera nie miał lekko pod rządami Nazistów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzieckiem Himmlera - bo to on entuzjastycznie podszedł do tej teorii i ją propagował w czasach III Rzeszy.

A kometa lodowa nic do tej teorii; wedle mego zdania; nie ma, ale może się mylę?

Co ma zatem; zdaniem poldasa; lodowa kometa do oddziaływania lodu z tzw. pierwotnym słońcem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

A czym według Secesjonisty było "pierwotne słońce"?

Wpisuje się to w teorię Wielkiego Wybuchu?

Teoria Horbigera jest tak samo dobra, jak każda inna, próbująca opisywać to, czego namacalnie nie znamy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - nie wpisuje się.

Według secesjonisty "pierwotne słońce" nie istniało, zatem nie może on powiedzieć - czym ono było.

Ponieważ w centrum tej teorii jest jednak owe słońce - to poldas może mi objaśnić teorię Hörbigera?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Proponowałbym Secesjoniście nie "piłować" na siłę pewnych tematów.

Poldas podał iż teoria Horbigera nie była do końca bez sensu, bo zaobserwowano komety składające się z lodu.

To jest naukowo udowodnionym faktem.

I tyle.

Proszę nie zmuszać współrozmówców do konstruowania jakichś dalszych teorii.

Poldas się na nagrodę Nobla nie pisze.

Ma z czego żyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ta kosmiczna teoria lodu nie jest do końca taka śmieszna jak by się miało wydawać.

W końcy przecież obczajono komety składające się z lodu;

Poldas podał iż teoria Horbigera nie była do końca bez sensu, bo zaobserwowano komety składające się z lodu.

Tyle że dla autora koncepcji Welt Eis Lehre, to nie komety były istotne. Te - akurat stały w centrum pomysłów Ignatiusa Donelly'ego, autora "Ragnarök".

"Hörbigera fascynował Księżyc, nie komety. Zanim Ziemia pojmała Lunę (jej obecny Księżyc), posiadała co najmniej sześć innych księżyców. Wszystkie przewroty geologiczne, które Donnelly przypisywał komecie, austriacki pseudouczony przypisuje działaniu owych dawnych satelitów Ziemi".

/M. Gardner "Pseudonauka i pseudouczeni"/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wpływem "lodowej teorii wszechświata" na kształtowanie się poglądów Hitlera zajmowała się nieoceniona (niestety, zmarła rok temu) Brigitte Hamann, Wiedeń Hitlera. Lata nauki pewnego dyktatora, Warszawa 1999, s. 217-219.

Hamann wątpiła, czy Hitler zetknął się z w jakikolwiek sposób z teorią Hörbigera przed I-szą wojną światową (zresztą Hörbiger, choć miał pierwsze "wizje" już pod koniec XIX wieku, upublicznił je bodajże dopiero w „Glazial-Kosmogonie“ z 1913 roku), ale odnotowała, że później Adolf H. lubił sobie prowadzić monologi na jej temat.

Znalazła nawet wypowiedź Hitlera, planującego budowę obserwatorium na Pöstlingbergu (w ramach idée fixe Hilera - przebudowy Linzu). Na jego parterze przedstawiono by wizję Ptolemeusza, na piętrze środkowym - Kopernika, na szczycie - Hörbigera. Przy okazji miała zniknąć "pogańska świątynia", czyli pewnie barkowa bazylika zu den Sieben Schmerzen Mariä na Pöstlingbergu. Ibidem, s. 218.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.