Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ikanom

Kiedy i dlaczego tak późno zaczęto pisać o Holocauście?

Rekomendowane odpowiedzi

dzwonek   

Pierwsza książka o Holokauście ( konkretnie o Auschwitz) powstała w 41 roku jako 16 stronne opowiadanie Bartoszewskiego wydane w konspiracyjnej prasie i w podziemu. Prawdziwy wysyp publikacji jednak rozpoczoł się po II Wojnie ponieważ ludzie o tym po prostu bali się pisać, brakowało świadków którzy otwarcie o tym chcieli mówić

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Dlaczego w prasie konspiracyjnej bano by się na ten temat mówić, a właściwie pisać?

Ponadto;

Skoro Holokaust zatwierdzono 20 stycznia 1942 roku, to co takiego na ten temat mógł napisać Bartoszewski w roku poprzednim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poastanowiłem odświerzyć  temat , ponieważ jest on stale aktualny , ale także  wiąże się z wmawianą nam Polakom od jakiegos czasu "współodpowiedzialnością"...

Chciałbym zwrócic uwagę że , w dotychczasowej dyskusji przewija się problem semantyczny i  lingwistyczny.

Twórca tematu zadał ciekawe pytanie "Kiedy  i dlaczego zaczęto tak póżno pisać o Holokauście?" , nastąpił po tym szereg postów  nie na temat , Dlaczego? dlatego że termin Holokaust  jest terminem który / jako oznaczenie ludobójstwa Żydów podczas  II WŚ/ do powszechnego użytku tak naprawdę wszedł dopiero w latach 70-tych  XX wieku.

Termin holokaust  oznacza "ofiarę", "ofiarę poprzez ogień", pochodzi z greki/ holokaustos/, wczesniej co ciekawe,użyty był jako określenie dla całości afrykańskich ofiar  zamordowanych przez europejskich kolonistów  jeszcze w XIX wieku.

W prasie amerykańskiej  pierwsze użycie terminu "holocaust" w II WŚ ma miejsce w "New York Times" ,w roku 1940 i oznacza "europejskie ludobójstwo " w ogóle ,bez wskazywania na narodowość ofiar.

Natomiast w 1943 roku, w manifeście New Zionist of America termin "holocaust" pojawia sie w odniesieniu do żydowskich ofiar , i użyty jest w kontekście postulatu utworzenia wolnego państwa żydowskiego w Palestynie.

Należy zwrócić uwagę że te , i następne przykłady użycia tego wyrazu są użyciami "holocaust", a nie póżniejszego, i dzisiaj  używanego terminu "Holocaust" oznaczającego zagładę Żydów , i tylko Żydów podczas II WŚ.

Następnie i wielokrotnie używano terminów m.in. "Nazi's holocaust";"Hitler's holocaust", "European holocaust"

Rozróżnienie zapoczątkowane zostaje przez Eli Wiesel'a ocalonego z zagłady .Po  procesie Eichmanna w 1961 roku w Jerozolimie  "Holocaust"  staje się u niego terminem oznaczajacym ofiarę Żydów  postrzeganą wręcz jako część starotestamentowej tradycji .

Prawdziwy wysyp historycznych prac z terminem "Holocaust" / w kręgu anglojęzycznym/ następuje   : koniec lat 70-tych i lata  80-te, wiąże się to zapewne z wejściem w życie nowych  pokoleń, w tym także nowych pokoleń historyków

Warto zaznaczyć że w 1985 roku we Francji pojawia się znany i u nas dokumentalny film "Shoah" , ówczesnie kontrowersyjny bo wskazujący  na innych niż Niemcy sprawców zagłady.

W 1981 roku " Webster's New World Dictionary" po raz pierwszy definiuje "Holocaust" /pisany z dużej litery/ jako "zniszczenie milionów Żydów"

Trzeba tez zauważyć że instytut Yad Vashem preferuje konkurencyje określenie "Shoah" / Szoa/ oznaczające w hebrajskim katastrofę.

Napisałem to wszystko, bowiem w duzej mierze postrzeganie historii zależy od języka właśnie, dzisiaj  kiedy lansuje się wymyślonych "Nazistów" zamiast Niemców , albo  nagminne "Polskie Obozy Koncentracyjne", które bywają tłumaczone jako  "okreslenie geograficzne ", bez  wskazywania na winnych / co jest perfidnym wykrętem/, warto zadbac o precyzyjność i jasność różnych pojęć.]

 

żródła:

The Huffington Post .  History and Meaning of  The Word "Holocaust"

Sean Warsch              A "holocaust " Becomes  "the Holocaust"

Wiki

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko co to ma do tematu: "kiedy najwcześniej..."?

To, że jakiś termin jest późniejszy niźli opisywane zdarzenia nie zmienia nic, dla ludzi interesujących się tematem jest zrozumiały kontekst takiego a nie innego użycia. Wiele wydarzeń z przeszłości z czasem zyskuje własne nazwy, zatem jak najbardziej można pytać o Holokaust w czasie II wojny światowej, choć wówczas taki termin nie obowiązywał. Nie jest prawdą, że rozróżnienie na "Holocaust" i "holocaust" datuje się na lata sześćdziesiąte XX wieku, warto jednak czytać wpisy poprzedników.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie przeczytał drogi Panie wczesniejszych postów  to bym nie wysilał się z pisaniną.

Rozróżnienie na "holocaust" i "Holocaust" / w ujęciu Żydów i II WŚ/ własnie datuje się na lata 60-te , jesli masz Pan inne informacje to prosze o zródła, samo zaprzeczenie nic nie jest warte

Dla uzytkowników moze kontekst jest jasny , a może i nie ,zwłaszcza że wczesniej  tzn od lat 40-tych pisano o ludobójstwie na różnych etapach II WŚ i niejednoznacznie , natomiast "Holokaust" jest pojęciem okreslającym całość i dziejową wyjatkowość martyrologii Żydów podczas  II WŚ,był wydarzeniem  jedynym , niepowtarzalnym w historii. 

Pisanie więc o ludobójstwie Żydów  czy o Holokauście to niezupełnie to samo, ponieważ w pierwszym wypadku można mówic o faktach, a w drugim o faktach i ich interpretacji /właściwie  dorobionej filozofii czy ideologii/ Na potwierdzenie mogę podeprzeć się wypowiedzią Szewach Weissa który mówił o unifikującej  funkcji Holokaustu wśród wspólczesnych Żydów.

W ujęciu Eli Wiesel'a naród żydowski został poddany próbie , a pierwszym ocalonym był Izaak syn Abrahama.

Innych "holokaustów" wczesniej i pózniej było kilka : afrykański, armeński, w czasie Zimnej Wojny był  nuklearny, potem  nawet występował ekologiczny .

Edytowane przez pejotlbis 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pejotlbis 2 napisał:

Pisanie więc o ludobójstwie Żydów  czy o Holokauście to niezupełnie to samo

 

A dla mnie - tak, a spory o interpretacje pojęć w tej kwestii - nieszczególnie mnie pociągają, słusznie czy nie rozstrzygnęła je praktyka językowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednym z wcześniejszych świadectw osobistych była książka Stefana (właśc.: Istvána) Szende "Der letzte Jude aus Polen". 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.