Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Gdzie odnotowuje się formę: "dekorz"?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Jak widzę Secesjonisto wspierasz radykalnych Ślązoków w ich dążeniu do kodyfikacji języka śląskiego. Bo gwara śląska ma tyle odmian, bo była i jest dla wielu językiem domowym. Więc dlaczego wyniesiony z domu przez Tyberiusza dekorz jest niewłaściwy ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie tyle chodzi o kodyfikację, co o kwestię czy ów "dekorz" to gwaryzm czy po prostu błąd.

Szereg Polaków wynosi z domu formę "poszłem" z czego nie wyciągam wniosku o bogactwie odmian języka polskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Choć dodajmy - gwoli sprawiedliwości, że z taką formę regionalna da się spotkać Np:

Dekorz naprazia stosołowi dach /za: http://forum.gazeta.pl/forum/w,38446,66489839,104680012,Dekorz_naprazia_stosolowi_dach_.html /

Tylko, że odnosi się to do Warmii. Sprawdziłem sobie w słowniku gwary kaszubskiej autorstwa E. Gołąbka - dakôrz a przymiotnik od tego dakarsczi. Wymawia się dość śmiesznie w sumie - pamiętam jak pan z kościoła w Pucku, oprowadzając nas po nim opowiadał nam właśnie o pracach dekarskich. Tak czy siak, jak dla mnie forma dekorz zalatuje po prostu północną Polską jeśli idzie o regionalizmy i gwary, choć się nie znam. Pytanie, ktoś wie jak po czesku jest dekarz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Czyli to nie, zrozumiały na pograniczu czeskim, element zapożyczony stamtąd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W sumie Tyberiusz może to wyjaśnić jedną wizytą w książnicy, bo wyszedł słownik gwary cieszyńskiej, jak też i zachodniocieszyńskiej.

Polski "dekarz" jest chyba germanizmem.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Choć dodajmy - gwoli sprawiedliwości, że z taką formę regionalna da się spotkać Np:

Dekorz naprazia stosołowi dach /za: http://forum.gazeta.pl/forum/w,38446,66489839,104680012,Dekorz_naprazia_stosolowi_dach_.html /

Tylko, że odnosi się to do Warmii.

(...)

Z całym szacunkiem ale to akurat żaden argument.

To jest miejsce gdzie ktoś pisze stylizując się na gwarę (: "Klikam z pracy, kompóter zabrany i fachmaon naprazia").

Ot, zabawa językiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To może też nie żaden argument, ale u cesaroków niektóre elementy sztuki dekarskiej były inne niż na reszcie G. Śląska. Ot taka obróbka komina u nich jednoelementowa, a u nas dwuelementowa. Więc może i nazwa zawodu jest u nich "jedno- nie "dwuelementowa".

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
11914   

To może też nie żaden argument, ale u cesaroków niektóre elementy sztuki dekarskiej były inne niż na reszcie G. Śląska. Ot taka obróbka komina u nich jednoelementowa, a u nas dwuelementowa. Więc może i nazwa zawodu jest u nich "jedno- nie "dwuelementowa".

Może to nie do końca sprawa historyczna ale co rozumiesz przez jedno i dwuelementową obróbkę ? Akurat ekipa z Cieszyna budowała mi dom i jeżeli myślimy o tym samym była z dwóch elementów. I na dużym i mniejszym kominie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja nie opisuję stanu obecnego, tylko obserwowany na starszych obiektach. Teraz już wszędzie robią dwuczęściową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
11914   

Ja nie opisuję stanu obecnego, tylko obserwowany na starszych obiektach. Teraz już wszędzie robią dwuczęściową.

To już raczej to nie zobaczę, w Cieszynie czy to po polskiej czy czeskiej stronie raczej kilkupiętrowe kamienice. Przypomniałeś mi temat, który niestety był przez pewien okres czasu moim hobby. Ciekło i długo nie udawało się ustalić skąd.

Co do dekorza, jako określenie tego zawodu, wprost pochodzące z niemieckiego jak to słusznie zauważono a podobnie używane na Warmii i Śląsku - nie zdziwiłbym się gdyby także w poznańskim - to normalna sprawa. Dla mieszkańców tych regionów oczywiste ale rozumiem brak zrozumienia w innych częściach Rzeczpospolitej.

Czy te śląskie dialekty aż tak się różnią to bym nie powiedział. Akurat Cysaroki bardzo chętnie, w zasadzie tylko słuchali regionalnej stacji podczas budowy, nadającej większość po śląsku i byli nieszczęśliwi gdy w okolicach Żor przestawała odbierać w czasie powrotu na weekend. Dla mnie podstawowa różnica to mniej germanizmów oraz "ni" zamiast "niy". No i inny akcent.

Edytowane przez 11914

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Co do dekorza, jako określenie tego zawodu, wprost pochodzące z niemieckiego jak to słusznie zauważono a podobnie używane na Warmii i Śląsku - nie zdziwiłbym się gdy także w poznańskim - to normalna sprawa. Dla mieszkańców tych regionów oczywiste ale rozumiem brak zrozumienia w innych częściach Rzeczpospolitej.

Od niemieckiego decker pochodzi polski dekarz. Teraz zastanawiamy się czy forma dekorz jest zwykłym błędem językowym - co się zdarza i najlepszym, czy jednak formą regionalną. Póki co nikt nie wskazał, że zna taką formę i że występuje ona w jego regionie. W innym regionie, na północy, w Kaszebii występuje forma dakôrz z całym bagażem tamtejszej wymowy. Tyle, że to nie dekorz. Słyszałem kiedyś na Mazowszu jak jeden człowiek zmuszony był zatrudnić denkarza do naprawy dachu. Ot zwyczajny błąd, powtarzany przez niego uparcie a nie żaden regionalizm mazowiecki. Teraz czy tak jest z dekorzem - nie wiem. Stąd pytanie do Ślązaków czy słyszeli i znają taką formę? Czy Ty 11914 znasz taką formę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
11914   

Od niemieckiego decker pochodzi polski dekarz. Teraz zastanawiamy się czy forma dekorz jest zwykłym błędem językowym - co się zdarza i najlepszym, czy jednak formą regionalną. Póki co nikt nie wskazał, że zna taką formę i że występuje ona w jego regionie. W innym regionie, na północy, w Kaszebii występuje forma dakôrz z całym bagażem tamtejszej wymowy. Tyle, że to nie dekorz. Słyszałem kiedyś na Mazowszu jak jeden człowiek zmuszony był zatrudnić denkarza do naprawy dachu. Ot zwyczajny błąd, powtarzany przez niego uparcie a nie żaden regionalizm mazowiecki. Teraz czy tak jest z dekorzem - nie wiem. Stąd pytanie do Ślązaków czy słyszeli i znają taką formę? Czy Ty 11914 znasz taką formę?

Tak. Dekorz, murorz, kolyjorz itd. A już narzędzia jakimi się posługują bardzo często z niemieckiego się wywodzą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No to w takim razie nie mam więcej pytań. Tylko jedna uwaga, sporo nazw zawodów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego i forma dekarz i forma dekorz ma wspólny źródłosłów jakim jest niemiecki decker, zatem coś innego musiało spowodować, ze u was pojawiła się forma dekorz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.