Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Kolejne pokłosie wyprawy na Kaukaz. Gruzini niezbyt chętnie przyznają się do tego królestwa, może dlatego, że w nauce rosyjskiej mówi się o nim jako o proto-osetyńskim. Istniało od IX wieku do XIII. Wydano coś na jego temat po polsku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm .... a istnieje łącznik miedzy starożytnymi Alanami , a współczesnymi Osetyjczykami ? O tym ze są potomkami Alanów słyszałem , ale co za tym przemawia , lingwistyka , źródła pisane ?

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dobre pytanie - i w zasadzie nie wiem jak na nie odpowiedzieć. Alanowie zamieszkiwali różne tereny - razem z Wandalami dotarli do Hiszpanii a później Afryki.

Co do ich języka, był o ile dobrze kojarzę, język z rodziny indo-irańskiej. Ossetyński też należy do tej rodziny i część alanologów (bo chyba tak należałoby to przetłumaczyć na polski) wywodzi ossetyński z alańskiego właśnie. W każdym razie tak przedstawiał to T. Guriev.

Sam język jest w gruncie rzeczy bardzo fragmentarycznie znany, choćby lektura, bardzo zresztą polemicznego artykułu C.M. Perevalova, Zametki i cztjeniju "staryh i novyh" pamiatnikov alanskogo imjeni i alanskogo jazyka [w:] Vestnik Vladikavkazskogo naucznogo centra t.12 z.4 2012 uświadamia nas jak tak naprawdę niewiele o tym języku wiemy. W tym kontekście bardzo ciekawa jest dyskusja wokół tzw Bakura-Alana, dyskusja której jeszcze w pełni nie znam. Chodzi o intaglio z rytą w greckim alfabecie inskrypcją, Bakur-Alan. Sam ten zabytek odkryto dawno w Żinovalskim kurhanie na terenie antycznej Iberii (i służył za dowód na alanizację elit królestwa Iberii), ale pełna i chyba ostateczna publikacja miała miejsce w 2002 roku.

Do tego jest inskrypcja CIL XIII 8213 - Matronis / Aufanibus / C(aius) / Iul(ius) Mansue / tus m(iles) l(egionis) I M(inerviae) / p(iae) f(idelis) v(otum) s(oluit) l(ibens) m(erito). Fu(i) / t ad Alutum / flumen secus / mont(is) Caucasi (podkreślenie moje) - świadectwo samo w sobie bardzo niejednoznaczne i dyskusyjne. Chodzi o rzekę Alutum. Badacze spierają się czy wywodzi się ona z języka alańskiego czy też jest to nazwa nie-indoeuropejska.

Za mało wiem by cokolwiek wyrokować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mały artykuł:

J. Bonarek "Alania i Bizancjum w kronice Michała Psellosa", "Piotrkowskie Zeszyty Historyczne" T. 11, 2010.

/dostępne w sieci na: www.pzh.ihpt.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dzięki Secesjonisto, już zdążyłem się zapoznać, ciekawy tekst. Od siebie dodam stary tekst będący głownie polemiką z poprzednimi poglądami autorstwa E. Krupnov, Ob Etnogenezje Osetii i drugih harodov cevernogo Kavkaza [w:] Protiv Vulgarizacii marksizma w arheologii, Moskwa 1953, sporo jest tu w sumie polemik ale co nieco można znaleźć i o innych nacjach Kaukazu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Alani odegrali niewątpliwie pewną rolę w Bizancjum. Zdaje się że przede wszystkim dlatego że wielu z nich służyło jako najemnicy w armii bizantyjskiej. O ich roli może świadczyć znaczenie jakie uzyskała w cesarstwie księżniczka alańska, Maria z Alanii (1050r – 1103r). Była pierwszą nie grecką księżniczką jaka wyszła za bizantyjskiego następcę tronu. W tym przypadku był nim Michał Dukas. Później została cesarzową, jako żona dwóch kolejnych cesarzy. W 1080 roku porozumiała się z Aleksym Komnenem. Adoptowała go i zapewniła mu poparcie trackich pułków gdzie służyło wielu Alanów. Wielu z nich było również na dworze. W zamian za to Aleksy Komnen uznał jej syna za następcę tronu. Obietnicy tej nie dotrzymał i kiedy został cesarzem Maria została odsunięta do klasztoru. Sporo o niej pisze, życzliwie do niej nastawiona, Anna Komnena. Opisywała ją jako kobietę o śnieżnobiałej cerze i błękitnych oczach. Zatem nie wyglądała raczej na Gruzinkę.

W 1304 roku Alanowie wzięli udział w wyprawie przeciw Turkom zorganizowanej przez cesarza Andronika. Wraz z nimi w skład armii bizantyjskiej wchodzili Katalończycy i trochę Greków. W kwietniu 1305 roku armia ta zadała Turkom wielką klęskę pod Aulax. Niedługo potem doszło jednak do konfliktu Katalończyków z Alanami inspirowanego przez Andronika, który zaczął obawiać się służących w jego armii najemników, a szczególnie Katalończyków. Kiedy Alanowie podstępnie zamordowali dowódcę Katalończyków, Rogera da Flor, sprawy wymknęły się cesarzowi greckiemu spod kontroli . Doszło do wyniszczającej wojny w której przeciw Katalończykom wystąpili Alanowie. W jej wyniku wiele greckich ziem popadło w ruinę, a szczególnie kwitnące dotąd ziemie na półwyspie Gallipoli. Ta wojna mocno pogłębiła kryzys jaki przeżywało cesarstwo i przyczyniła się do dalszego jego upadku. W 1306 roku alańscy najemnicy opuścili bizantyjską armię.

Z chęcią dowiedziałbym się o nich coś jeszcze.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.