Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
erbsen

Prywatne Miasto ...

Rekomendowane odpowiedzi

erbsen   

Gdańsk widziany moim obiektywem , Gdańsk odchodzący , Gdańsk "prawdziwy " , Gdańsk który przeżył rzeź jaka mu zgotowali sowieci a teraz odchodzi . Miejsca w których jak dobrze posłuchać słychać śmiech dzieci i matek wolanie inne niż nasze ale też swojskie dla tych uliczek i zapach kakaa podawanego w grubym fajansie i drożdżowego ciasta . Kroki w uliczkach ...

Każdy ma swoje prywatne Miasto , Miasto odchodzące i przychodzące Miasto osobiste ...

Miasto dla przyjaciela dla ukochanej osoby , Miasto którego nie ma w przewodnikach.

Po prostu Miasto .

Zapraszam TU

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=31967&start=0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdańsk widziany moim obiektywem , Gdańsk odchodzący , Gdańsk "prawdziwy " , Gdańsk który przeżył rzeź jaka mu zgotowali sowieci a teraz odchodzi . Miejsca w których jak dobrze posłuchać słychać śmiech dzieci i matek wolanie inne niż nasze ale też swojskie dla tych uliczek i zapach kakaa podawanego w grubym fajansie i drożdżowego ciasta . Kroki w uliczkach ...

Każdy ma swoje prywatne Miasto , Miasto odchodzące i przychodzące Miasto osobiste ...

Miasto dla przyjaciela dla ukochanej osoby , Miasto którego nie ma w przewodnikach.

Po prostu Miasto .

Zapraszam TU

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=31967&start=0

Ciekawe zdjęcia .... , niestety wspólne pewnemu obszarowi geograficzno-kulturowemu , zniszczone nagrobki , skute nazwiska , barbaryzm podobny nazistowskiemu wobec śladów polskości , stal się udziałem moich rodaków za czasów "Polski Ludowej " ,, tym głupszym jak mającym udowodnić prawdziwość hasła "byliśmy , jestesmy , będziemy ", hasła które popieram tyle , ze nie w ten sposób <_<

Jako ewangelik i Ślązak związany z Dolnym Śląskiem od czasu gdy mój Ojciec opuścił "Katangę " by się osiedlić na terenie KGHM ( o dziwo bardziej hołubili doświadczanych specjalistów niż na GS ) .

Z zgrozom patrze na zagładę przeszłości tego regionu zbory luterańskie , które nie zostały oddane na łup kościołowi rzymskiemu niszczeją i są rozkradane , to składowisko bezpańskich cegieł i drewna opalowego , groby moich braci w wierze ,są równane z ziemią , lub niszczeją .

Gniew w nie wzbiera gdy płyty z ewangelickich grobowców ( bylem świadkiem tego procederu ) , często o polskich nazwiskach są przedmiotem recyklingu dla miejscowych kamieniarzy , a trumny żerem miejscowych hien cmentarnych <_<

To hańba i wstyd dla Polski .

BTW - podobny los spotkał i polskie świątynie , a nekropolie na Kresach , z strony Ukraińskich i lietuvskich barbarzyńców i zbrodniarzy <_<

I nie co optymizmu na koniec ....spacerując ulicami starych niemieckich , czy tez luterańskich nekropoli na terenie DS , tych co uległy dewastacji ale ocalały , nie potrafię oddać uroku tych miejsc , porosłych dzikim zielem i krzewami , ciemnych ponurych , ale żywych niczym antyczne ruiny , to świadkowie przeszłości , to strażnicy prawdy o zmienności losu .... niech to mój kraj , i mój Naród uszanuje .

To materiał dotyczacy losów mojej swiatyni ( o której nie miałem pojęcia , tak ich wiele ), obok Lubina serca KGHM gdzie dorastałem .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
( ...)które nie zostały oddane na łup kościołowi rzymskiemu niszczeją i są rozkradane (...)

Z tym "łupem" toś się trochę rozpędził.

Owszem zostały przejęte ale co innego miałoby się z nimi stać? Protestancka populacja albo uciekła albo została przesiedlona. Na to miejsce napłynęła ludność katolicka więc jest całkowicie logicznym, że zbory ewangelickie stały się kościołami katolickimi. Na przykład w Starogardzie istnieje zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny który wcześniej był właśnie ewangelickim zborem. Wolałbyś aby przerobiono go na magazyn czy kino?

Z resztą podobne zjawisko widziałem w Bieszczadach gdzie stare drewniane cerkwie służą jako kościoły z wielkim pietyzmem i zaangażowaniem konserwowane przez obecnych użytkowników.

Natomiast co do zdewastowanych cmentarzy to zgadzam się z Tobą całkowicie. W mojej okolicy jest ich kilka i ich stan budzi tylko żal i złość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
erbsen   

Lancaster ... Rycerzu czerwonej Róży bardzo ciekawy film . Idea Łowców przygód :thumbup: Dzięki za słowa uznania , cieszę się że spodobało Ci się moje prywatne Miasto

Gregski ... Matrosie ano różnie bywa .... wszystko zależy od użytkowników jak wiesz ;) są Ludzie i ludzie ... wszędzie .

Temat Miasta jest rozwojowy . Czasu troszkę brak a tyle pięknych mi znanych Miejsc do pokazania . Fakt że większość stanowią foty ukazujące marazm i destrukcje .. ale cóż takie jest Miasto niestety . A ja choć na fotach chcę utrwalić to co odchodzi bezpowrotnie .

Edytowane przez erbsen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
A ja choć na fotach chcę utrwalić to co odchodzi bezpowrotnie .

I to widać prawie na wszystkich tych zdjęciach. Kiedyś nawet pomyślałem,że gdybym się wybrał na wycieczkę śladem Twoich wędrówek to pewnie wielu rzeczy bym już nie zobaczył....

A sam żałuję, że nie przyszło mi do głowy sfotografować paru rzeczy które już teraz nie istnieją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
erbsen   

A sam żałuję, że nie przyszło mi do głowy sfotografować paru rzeczy które już teraz nie istnieją.

Gregski Matrosie to ruszaj i łap to co jeszcze zostało . :thumbup:

nigdy nie jest za późno .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z tym "łupem" toś się trochę rozpędził.

Owszem zostały przejęte ale co innego miałoby się z nimi stać? Protestancka populacja albo uciekła albo została przesiedlona. Na to miejsce napłynęła ludność katolicka więc jest całkowicie logicznym, że zbory ewangelickie stały się kościołami katolickimi. Na przykład w Starogardzie istnieje zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny który wcześniej był właśnie ewangelickim zborem. Wolałbyś aby przerobiono go na magazyn czy kino?

Masz racje , niech służą chrześcijanom rożnych wyznań miast niszczeć i być dewastowanymi .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
nigdy nie jest za późno .

W przypadku o którym myślę jest niestety za późno. Chodziło o wojskowy cmentarz z I WŚ, konkretnie z walk w ramach operacji "Warszawsko-Iwanogrodzkiej. Istniał przez lata w miasteczku w którym się wychowałem. Już go nie ma. Został przekopany a betonowe płyty grobowe zniknęły. Gdy zaczynałem się bawić fotografią w zaimprowizowanej w łazience ciemni i szalałem ze swoim Zenithem 12XP jeszcze istniał. Gdybym pomyślał to mógłby przetrwać chociaż w fotografii...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Coś się zmienia jeśli idzie, przynajmniej, o moje okolice - a to w sumie całkiem niedaleko. Część cmentarzy z PWŚ doczekało się pewnego uszanowania i zadbania, np żołnierzy rosyjskich przy drodze Sochaczew - Żyrardów, w pobliżu lotniska wojskowego. Pamiętam, ze kiedyś był mocno zaniedbany. Podobnie pamiętam, że pod Bolimowem też organizowano się by co nieco na listopad poprawić (choć to już nieco odleglejsze czasy), w Szymanowie też była mogiła zbiorowa Rosjan którzy zginęli w PWŚ, chyba od jakiejś lokalnej zarazy, nie mam pewności. Też miało to jakoś zostać uporządkowane. Sporo oczywiście niszczeje dalej, np. cmentarz niemiecki z tejże wojny w Orłach Cesinach pod Sochaczewem czy inne. Zawsze to jednak coś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Z tymi cmentarzami wielkiej wojny nie jest tak źle, choć tam gdzie większość ludności jest napływowa po II wojnie może być gorzej. Przykładem chociażby Lipsko, gdzie grób wyremontowali.

Ale w podanym przez Ciebie Gregu przypadku nie wykluczałbym działania (byłej ?) fundacji Pamięć, i ekshumowania ich na jakiś cmentarz zbiorczy.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

W tym przypadku była to działalność księdza proboszcza miejscowej parafii. Po prostu groby z 1914 roku zajmowały część cmentarza parafialnego. Cmentarz praktycznie się skończył więc stare groby przekopywano. Tak więc powoli po cichu przekopano i te groby...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
erbsen   

zapraszam ...

Moje prywatne Miasto i miejsca gdzie lepiej nie chodzić o zmroku ... w samym centrum opanowały je Koty ... i wspomnienia Miasta którego już nie ma ...

I takie moje osobiste /takie przez pryzmat ... ;) spojrzenie na najsłynniejszy budynek w Mieście .

http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=422533#422533

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ciekawe, że byłem tam tyle razy a nie jestem w stanie umiejscowić sobie punktu z którego zrobiłaś te zdjęcia...

...każdy widzi co innego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
erbsen   

Ciekawe, że byłem tam tyle razy a nie jestem w stanie umiejscowić sobie punktu z którego zrobiłaś te zdjęcia...

...każdy widzi co innego...

No widzisz Gregski... ;) na tym to polega . To jest moje Prywatne Miasto , ja tak Je widzę .

Dziś wieczorkiem dodam następne foty... a z czasem jeszcze następne ... będzie wędrówka po terenie byłej Rzeźnim Gdańskiej i takim Śródmieściu którego nie zobaczysz z przewodnikiem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.