Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Moje hobby sprowadza się do restoracji leciwego oprogramowania pierwszych dystrybucji rodem z CSRG. Archeologia bywa w tym wykonaniu dość ekscytująca, zwłaszcza jeżeli możesz porównywać współczesny kod z tym z przeszłości.

A jak ono jest leciwe?

Gregski, strzelanie jest fascynujące. Pamiętam w SPR na Pasterniku strzelanie z pistoletów. trafiła mi się TT-ka i jakoś tak poczułem, że leży mi ten pistolet w dłoni. Strzeliłem raz i drugi do tarczy, tak jak mnie uczono: stań na stanowisku strzeleckim, przyjmij postawę - oczywiście strzelanie z jednej ręki, następnie zamknij oczy i podnieś rękę z bronią. Jeśli okaże się, że kierujesz bronią w cel, zgraj muszkę i szczerbinkę z celem i strzelaj. Jeśli nie - przesuń się całym ciałem tak, żeby kierować, opuść rękę, zamknij oczy, podnieś rękę z bronią. Jeśli okaże się, że kierujesz bronią w cel, strzelaj. Jeśli nie - powtórz procedurę po raz trzeci, z tym że teraz to już i tak strzelaj. Bo potem już będzie tylko gorzej - męczy się ręka, męczą oczy, nerwy itd.

Przy tych strzałach męczył mnie badyl barszczu (bynajmniej nie olbrzymiego, taki całkiem pospolity), który tkwił tuż przy linii strzału. Wymyśliłem sobie, że jak się przesunę 20 cm w lewo, to ten badyl znajdzie się dokładnie na linii muszka-szczerbinka-cel. Tak też się stało. I badyl padł, ścięty pociskiem z TT-ki. Odczuwałem ogromną satysfakcję, bo badyl był celem prawdziwym, a nie jakąś głupią tarczą.

Trochę mi zrzedła mina, jak przy sprawdzaniu tarczy okazało się, że mam dwie "dziesiątki", a trzecia kula poszła w badyl. No ale że sprawdzający wyniki dca plutonu już wiedział, że mam wujka generała, więc trzecia dziesiątka się też znalazła i dostałem pochwałę przed frontem kompanii oraz 2 dni urlopu w nagrodę. Dca kompanii srodze mnie nie cierpiał, więc miał szczękościsk, gdy to ogłaszał. On jeszcze nie wiedział o wujku.

Ps. Ani dca plutonu, ani kompanii nie wiedzieli o mej tajnej broni - drugim generale w rodzinie.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu bawię się w strzelanie.

No cóż "witam w klubie"... strzelanie i w ogóle broń strzelecka (historia, zagadnienia techniczno-eksploatacyjne itp.) to również i moje hobby.

Choć w moim przypadku to jest ukierunkowane hobbystycznie (no czasem też "zawodowo", bo parę artykułów w BiA popełniłem w tym temacie czy popracuję jako instruktor) na broń historyczną w przedziale II połowa XIX wieku - I połowa XX wieku. Zresztą w dużej mierze nasz klub strzelecki (BTS Kaliber z Bydgoszczy) się w tym specjalizuje - głównie broń z DWS i okolic, choć i nowszymi w stylu M16A1 (właśnie specjalnie o ten z konfliktu wietnamskiego nam chodziło, a nie o te bardziej współczesne) nie gardzimy. Nie to jak postrzelać sobie z drugowojennej broni i wyrobić sobie własne zdanie o Lee-Enfieldach, Mosinie, Mauserze, kbk M1, Garandzie, SWT, Thompsonie, PPSz czy Stenie (itp.). Czasem ciekawie postrzelać ze starych karabinów maszynowych... choć tutaj z racji np. szybkostrzelności MG.42 potrafi portfel "zaboleć"... ale czego się nie robi dla pasji.

W każdym razie jak widzę z adresu Twojego klubu to masz niedaleko do Bydgoszczy to może kiedyś się na jakimś strzelanku spotkamy? Mój klub regularnie organizuje strzeleckie imprezy otwarte (dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla członków naszego klubu) to zapraszam do odwiedzenia i wspólnego postrzelania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Razor kiedyś z przyjemnością skorzystam zwłaszcza, że obecnie dojazd się poprawił. Jedyny kłopot jest taki, że termin imprezy musi się zgrać z moim pobytem w domu.

Bavarski, czy "hardware" też musi być z epoki czy dajesz sobie radę na nowszym sprzęcie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Bavarski, czy "hardware" też musi być z epoki czy dajesz sobie radę na nowszym sprzęcie?

Gregski, "hardware" emuluję. W połowie lat 90. zaczął się projekt o nazwie SIMH: http://simh.trailing-edge.com prowadzony przez byłego programistę DEC`a Boba Supnika [wywiad dla google:

]

Który, wraz z płatnym projektem Ersatz-11 symulującym najdokładniej serię minikomputerów PDP-11 [koszt licencji na jedno stanowisko to 4000 USD], z systemami czasu rzeczywistego typu RSX-11 jest wykorzystywany m.in. do obsługi stacji pomp w kilku elektrowniach jądrowych na świecie [plan ich eksploatacji jest obliczony nawet do 2050/60 roku].

Warren Toomey z Australii nie tak dawno temu odtworzył kernel pierwszego Unixa tzw. V. 1, który został napisany przez Kena Thompsona w 1968/69 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
orfeusz   

Ja od jakiegoś czasu zaczałem sie interesować historią wojen napoleońskich :)

Poza tym gram w gry rpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nasz wydział propagandy zmontował jeszcze jeden film. Część materiału jest moja (kręciłem kamerką Gopro.)

Też się w nim załapałem. (Ja to ten najprzystojniejszy.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.