Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adamhistoryk

Tablice pamiątkowe

Recommended Posts

Czy tablice pamiątkowe typu: "W tym a w tym kościele ten a ten ksiądz był proboszczem w tych a tych latach" mogą być jedynym żródłem informacji historycznym? Czy tylko pomocą dla historyków?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem sens pytania, adamhistoryk odkrył jakąś rozbieżność pomiędzy treścią tablicy pamiątkowej a stanem realnym?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytam czy jedynym? Czy historyk może podpierać się jedynie tablicą pamiątkową?

Jestem na wakacjach, ale pamiętam, że w" środku" książki Kapuścińskiego ( tylko której?), jest fotografia pomnika - z datą urodzin 1923. A na skrzydełku obwoluty jest data 1924. I tak pomyślałem: gdyby w ręce kogoś kto nie zna biografii Kapuścińskiego dostała się tylko w/w obwoluta, bez książki - to by poznał błędną datę śmierci Kapuścińskiego. A gdyby potem zajrzał do encyklopedii - miałby dwie daty. Która błędna? No, oczywiście ta z obwoluty. Encyklopedię trudno posądzać o niekompetentność.

Może jest taka tablica pamiątkowa jak ta obwoluta? No, na razie ( całe szczęście) nie znalazłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko nie bardzo rozumiem związek między obwolutą a tablicą pamiątkową w kościele tyczącą się jakiegoś księdza.

To o jakie tablice chodzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypominając sobie o obwolucie z Kapuścińskim, pomyślałem o tablicy pamiątkowej. Teoretycznie. A gdyby była taka tablica na której byłby błąd ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To byłby błąd, od tego jest badacz by weryfikować i takie informacje, akurat szereg tego typu napisów jest błędnych, z bardziej znanych wspomnieć można zamieszanie wokół tablicy upamiętniającej Chopina w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.