Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
emil1922

Egipskie ciemności - Czym oświetlano podziemia piramid?

Rekomendowane odpowiedzi

emil1922   

Mam do was pytanie drodzy forumowicze, czym oświetlano podziemia piramid?

Słyszałem dwie teorie, lecz obie moim zdaniem są niewiarygodne. Pierwsza teoria mówi, że doprowadzano promienie światła przez miedziane talerze, lecz jak spróbowano to zrekonstruować to promień zanikał po kilu talerzach. A druga, bardzo sławna teoria głosi że oświetlano je poprzez pochodnie. Jest to moim zdaniem fałsz, ponieważ zbyt mało dociera tam tlenu, nie można nawet tam zapalić zapalniczki? Czym według was oświetlano podziemia piramid?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emil1922   

A ile tlenu jest w przeciętnym korytarzu piramidy?

Tego akurat nie wiem, lecz kiedyś czytałem relację archeologów którym stłukła się lampa naftowa. Nastała ciemność, nic nie widzieli, aż tu jeden uspokoił resztę mówiąc że ma zapalniczkę benzynową, lecz nie zdołał jej odpalić. Dopiero jak wyszli na zewnątrz to normalnie działała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A potem dokonano sprawdzenia sprawności zapalniczki?

Nie zdziwiono się, że mają czym oddychać?

A ja będąc z wycieczką jak najbardziej paliłem zapalniczkę, póki mi nie zwrócił uwagę przewodnik, że ze względu na starość obiektu nie zaleca się tego.

Naukowcy nie wpadli na to, że póki lampa się nie stłukła to zużywała znacznie więcej tlenu niźli owa zapalniczka - dziwne.

Można poznać nazwiska owych naukowców?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emil1922   

A potem dokonano sprawdzenia sprawności zapalniczki?

Nie zdziwiono się, że mają czym oddychać?

A ja będąc z wycieczką jak najbardziej paliłem zapalniczkę, póki mi nie zwrócił uwagę przewodnik, że ze względu na starość obiektu nie zaleca się tego.

Naukowcy nie wpadli na to, że póki lampa się nie stłukła to zużywała znacznie więcej tlenu niźli owa zapalniczka - dziwne.

Można poznać nazwiska owych naukowców?

Niestety dawno ją czytałem, w podziemiach egipskich jest bardzo małe stężenie tlenu. Nie chodzi o to że źle się tam oddycha, tylko że w głębiach tych podziemi nie palą się pochodnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Nie zdziwiono się, że mają czym oddychać?

(...)

Nie pamiętam dokładnych wyliczeń (mam to gdzieś) ale w łodziach podwodnych podczas DWS zdaje się ze po dwóch godzinach przebywania pod wodą zapałka się nie zapalała a wytrzymać można było w nich o wiele wiele dłużej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co to ma do warunków: gdzie używa się źródeł światła nie-elektrycznych?

Zna euklides czas czas przebywania pod wodą w warunkach używania kaganków, bądź pochodni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dość intrygujące - proces spalania przestaje być możliwy gdy tlenu w atmosferze jest ok 15% (normalnie jest 21%) - na wysokości 5000 m npm ciśnienie jest tak niskie, ze tlenu w atmosferze jest o 50% mniej niż na poziomie morza (czyli pewnie koło 12-12%) - to, że człowiek wytrzymuje to, jest efektem aklimatyzacji a nagłe przeniesienie może spowodować nawet śmierć. Tutaj mielibyśmy dość nagła zmianę ilości tlenu w atmosferze - więc nasi badacze powinni paść, zwłaszcza, ze tlen jeszcze dodatkowo wypalali lampą naftową. Cała historia jest więc średnio wiarygodna ale ja się na Egipcie nie znam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emil1922   

Dość intrygujące - proces spalania przestaje być możliwy gdy tlenu w atmosferze jest ok 15% (normalnie jest 21%) - na wysokości 5000 m npm ciśnienie jest tak niskie, ze tlenu w atmosferze jest o 50% mniej niż na poziomie morza (czyli pewnie koło 12-12%) - to, że człowiek wytrzymuje to, jest efektem aklimatyzacji a nagłe przeniesienie może spowodować nawet śmierć. Tutaj mielibyśmy dość nagła zmianę ilości tlenu w atmosferze - więc nasi badacze powinni paść, zwłaszcza, ze tlen jeszcze dodatkowo wypalali lampą naftową. Cała historia jest więc średnio wiarygodna ale ja się na Egipcie nie znam.

Tyle że właśnie nie pamiętam niestety czy to była lampa naftowa czy zwykła współczesna latarka.A, i jeszcze jedno, w podziemiach nie znaleziono żadnych śladów po sadzie itp.

Edytowane przez emil1922

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Śladów po "sadzie" - nie było, ewentualnie po "sadzy", a po tej ostatniej to i owszem.

A latarka nie potrzebuje tyle tlenu, jakiej konstrukcji ona była?

Bo to kuriozum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Prosiłbym o posty trzymające się meritum, następne będą kasowane - Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

I dlatego w serialu "Starozytni Kosmici" posilkujac sie odpowiednimi plaskorzezbami udowadniano ze Egipcjanie uzywali zarowek. (Z reszta i piramidy zostaly zbudowane wedlug projektu kosmitow). Co mnie osobiscie trapi w tej teorii to fakt, ze tak wspaniale rozwinieta cywilizacja ktora byla w stanie do nas dotrzec i pogrzebac nam w genach musiala sie zadawalac tak lichym zrodlem swiatla jal zarowka. No i kabli nie znaleziono... (dynamka tez nie).

Co do swiatla odbitego to jeszcze 20 lat temu stripowano tankowce "na lusterko" i musze przyznac ze po przebyciu dwudziestu kilku metrow strumien swiatla byl zadziwiajaco silny. Moze naukowcy "zbabrali" eksperyment?

Co do zawartosci tlenu to na statku jesli spadnie ponizej 19% miernik zaczyna alarmowac i konieczne jest natychmiastowe opuszczenie pomieszczenia. Przepisy mowia ze 17% do absolutne minimum.

Z tym ze ponoc piramida dziurawa jest jak ser szwajcarski i pelno tam kanalow wentylacyjnych... (W 1992 roku mialem okazje byc w srodku. Smierdzialo.)

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

czym oświetlano podziemia piramid? odpowiedź na to pytanie jest prosta i zarazem banalna: lampkami oliwnymi :thumbup:

http://ancientaliensdebunked.com/references-and-transcripts/112-2/

zaś dodatek soli mógł skutecznie zmniejszyć ilośc sadzy; bzdurą zaś jest jakoby jej tam w ogóle nie było

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.