Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
emil1922

Egipskie ciemności - Czym oświetlano podziemia piramid?

Recommended Posts

emil1922   

Mam do was pytanie drodzy forumowicze, czym oświetlano podziemia piramid?

Słyszałem dwie teorie, lecz obie moim zdaniem są niewiarygodne. Pierwsza teoria mówi, że doprowadzano promienie światła przez miedziane talerze, lecz jak spróbowano to zrekonstruować to promień zanikał po kilu talerzach. A druga, bardzo sławna teoria głosi że oświetlano je poprzez pochodnie. Jest to moim zdaniem fałsz, ponieważ zbyt mało dociera tam tlenu, nie można nawet tam zapalić zapalniczki? Czym według was oświetlano podziemia piramid?

emil1922   

A ile tlenu jest w przeciętnym korytarzu piramidy?

Tego akurat nie wiem, lecz kiedyś czytałem relację archeologów którym stłukła się lampa naftowa. Nastała ciemność, nic nie widzieli, aż tu jeden uspokoił resztę mówiąc że ma zapalniczkę benzynową, lecz nie zdołał jej odpalić. Dopiero jak wyszli na zewnątrz to normalnie działała.

A potem dokonano sprawdzenia sprawności zapalniczki?

Nie zdziwiono się, że mają czym oddychać?

A ja będąc z wycieczką jak najbardziej paliłem zapalniczkę, póki mi nie zwrócił uwagę przewodnik, że ze względu na starość obiektu nie zaleca się tego.

Naukowcy nie wpadli na to, że póki lampa się nie stłukła to zużywała znacznie więcej tlenu niźli owa zapalniczka - dziwne.

Można poznać nazwiska owych naukowców?

emil1922   

A potem dokonano sprawdzenia sprawności zapalniczki?

A ja będąc z wycieczką jak najbardziej paliłem zapalniczkę, póki mi nie zwrócił uwagę przewodnik, że ze względu na starość obiektu nie zaleca się tego.

Naukowcy nie wpadli na to, że póki lampa się nie stłukła to zużywała znacznie więcej tlenu niźli owa zapalniczka - dziwne.

Można poznać nazwiska owych naukowców?

Niestety dawno ją czytałem, w podziemiach egipskich jest bardzo małe stężenie tlenu. Nie chodzi o to że źle się tam oddycha, tylko że w głębiach tych podziemi nie palą się pochodnie.

euklides   

(...)

(...)

Nie pamiętam dokładnych wyliczeń (mam to gdzieś) ale w łodziach podwodnych podczas DWS zdaje się ze po dwóch godzinach przebywania pod wodą zapałka się nie zapalała a wytrzymać można było w nich o wiele wiele dłużej.

A co to ma do warunków: gdzie używa się źródeł światła nie-elektrycznych?

Zna euklides czas czas przebywania pod wodą w warunkach używania kaganków, bądź pochodni?

Furiusz   

Dość intrygujące - proces spalania przestaje być możliwy gdy tlenu w atmosferze jest ok 15% (normalnie jest 21%) - na wysokości 5000 m npm ciśnienie jest tak niskie, ze tlenu w atmosferze jest o 50% mniej niż na poziomie morza (czyli pewnie koło 12-12%) - to, że człowiek wytrzymuje to, jest efektem aklimatyzacji a nagłe przeniesienie może spowodować nawet śmierć. Tutaj mielibyśmy dość nagła zmianę ilości tlenu w atmosferze - więc nasi badacze powinni paść, zwłaszcza, ze tlen jeszcze dodatkowo wypalali lampą naftową. Cała historia jest więc średnio wiarygodna ale ja się na Egipcie nie znam.

emil1922   

Dość intrygujące - proces spalania przestaje być możliwy gdy tlenu w atmosferze jest ok 15% (normalnie jest 21%) - na wysokości 5000 m npm ciśnienie jest tak niskie, ze tlenu w atmosferze jest o 50% mniej niż na poziomie morza (czyli pewnie koło 12-12%) - to, że człowiek wytrzymuje to, jest efektem aklimatyzacji a nagłe przeniesienie może spowodować nawet śmierć. Tutaj mielibyśmy dość nagła zmianę ilości tlenu w atmosferze - więc nasi badacze powinni paść, zwłaszcza, ze tlen jeszcze dodatkowo wypalali lampą naftową. Cała historia jest więc średnio wiarygodna ale ja się na Egipcie nie znam.

Tyle że właśnie nie pamiętam niestety czy to była lampa naftowa czy zwykła współczesna latarka.A, i jeszcze jedno, w podziemiach nie znaleziono żadnych śladów po sadzie itp.

Edited by emil1922

Śladów po "sadzie" - nie było, ewentualnie po "sadzy", a po tej ostatniej to i owszem.

A latarka nie potrzebuje tyle tlenu, jakiej konstrukcji ona była?

Bo to kuriozum.

poldas   

Prosiłbym o posty trzymające się meritum, następne będą kasowane - Furiusz

gregski   

I dlatego w serialu "Starozytni Kosmici" posilkujac sie odpowiednimi plaskorzezbami udowadniano ze Egipcjanie uzywali zarowek. (Z reszta i piramidy zostaly zbudowane wedlug projektu kosmitow). Co mnie osobiscie trapi w tej teorii to fakt, ze tak wspaniale rozwinieta cywilizacja ktora byla w stanie do nas dotrzec i pogrzebac nam w genach musiala sie zadawalac tak lichym zrodlem swiatla jal zarowka. No i kabli nie znaleziono... (dynamka tez nie).

Co do swiatla odbitego to jeszcze 20 lat temu stripowano tankowce "na lusterko" i musze przyznac ze po przebyciu dwudziestu kilku metrow strumien swiatla byl zadziwiajaco silny. Moze naukowcy "zbabrali" eksperyment?

Co do zawartosci tlenu to na statku jesli spadnie ponizej 19% miernik zaczyna alarmowac i konieczne jest natychmiastowe opuszczenie pomieszczenia. Przepisy mowia ze 17% do absolutne minimum.

Z tym ze ponoc piramida dziurawa jest jak ser szwajcarski i pelno tam kanalow wentylacyjnych... (W 1992 roku mialem okazje byc w srodku. Smierdzialo.)

Edited by gregski