Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

we wsi Głusiec to Jan Drążyk wraz z małżonką ( imienia nieznanego

), a Zbyczyn miał ufundować Wacław ... ski ( niestety napis niewyrażny)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A do kogo wsie należały wcześniej?

Czy nie chodzi o darczyńców związanych z odtworzeniem wiosek: po częstych tam powodziach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Napis brzmi "ufundował wieś Zbyczyn" czy może: "ufundował - wieś Zbyczyn"?

Nie ma myślnika, ale mógł "zniknąć", to prawda. I wtedy sens zdania się zmienia ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A do kogo wsie należały wcześniej?

Czy nie chodzi o darczyńców związanych z odtworzeniem wiosek: po częstych tam powodziach?

Wsie należały do dóbr klasztoru w Sieciechowie - Szkice do dziejów miejscowości od czasów najdawniejszych do współczesnych" Krzysztof Zając i Stefan Siek- tylko że Głusiec występował pod inną nazwą - Głuszec. Zbyczyn to był i jest Zbyczynem . Wieś Występ też występowała pod inną nazwą - Łęgi. Niestety nie potrafię tego udokumentować żadnym dokumentem. Mieszkańcy wsi tak opowiadają. W wyżej wymienionej pracy o Sieciechowie występuje wieś Łęgi, a potem znika ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam inne dane: Głuszec - wieś prywatna, Zbyczyn - wieś kasztelanii sieciechowskiej (potem starostwa stężyckiego, starostwa radomskiego), wreszcie donacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakie dokumenty?

Bo Gacki też opierał się również na dokumentach, no i był bliższy tych czasów, to jakie konkretnie dokumenty (z jakiego roku i skąd pochodzące) mówią, że te wsie należały do klasztoru benedyktynów?

Kiedy po raz pierwszy są odnotowane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem we wsi Zbyczyn drugą kapliczkę i tu jest o wiele ciekawiej - przepisałem na kartkę:

" Błogosław Panie

fundatorzy Jan i Teofila

.... owacy wsi Zajezierze"

Omijając składnię zdania mamy tu wyrażnie tu wyraznie powiedziane "fundatorzy wsi Zajezierze"? Co ten napis może oznaczać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie - fundatorzy wsi

fundatorzy (kogo czego?) wsi Zajezierze

dokumentów przy sobie nie mam, zostały w domu, jak wrócę z wakacji ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja się pytam o owych fundatorów: Głusiec/Głuszec i Zbyczyn, a nie Zajezierze, jak w świetle prawa wyglądała w XX wieku kwestia "fundowania" wsi w owym okresie?

Dla mnie - źle odczytane inskrypcje.

No co z tymi dokumentami co do wspomnianych przeze mnie wsi - poznamy je?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.