Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

... filius Maiae patiens vocari ...

Recommended Posts

Furiusz   

sive mutata iuvenem figura

ales in terris imitaris almae

filius Maiae, patiens vocari

Caesaris ultor

To Carmina I, 2 wiersz 41-44 Horacego

Na PBI / http://www.pbi.edu.pl/site.php?s=N2JhZDdkYzgwOTM1&exact=1&aut=Horatius+Flaccus+Quintus / jest jakieś dość przedpotopowe tłumaczenie na polski, może ktoś się skusi.

W całym utworze poeta zastanawia się kto będzie odpowiedni by dokonać oczyszczenia Rzymu i Rzymian ze zbrodni wojny bratobójczej. Po drodze pada Apollo, Wenus, Mars ale wybór autora pada na przywołanego we fragmencie syna Maji (nimfy) czyli Merkurego.

Teraz pytanie podstawowe. Czemu Merkury?

D. Pietrusiński / D. Pietrusiński, "Filius Maiae" w roli pośrednika i ekspiatora (Hor. Carm. I 2, 43) [w:] Meander z.5-6 1976, p. 201-210 / uważał, ze Horacy zidentyfikował swojego boga opiekuńczego (czy może bardziej boga opiekuńczego swojej profesji) z Oktawianem. S.A. Śnieżewski / S.A. Śnieżewski, Problem boskości Oktawiana - Augusta w poezji augustowskiej, Kraków 1993, p. 42-43 / uważa, że wybór padł na Merkurego gdyż w kręgu greckim jest to bóg odpowiadający między innymi za umiejętność przekonywania politycznego i bóstwo które w ten sposób zaprowadza pokój. W ten sposób idealnie nadawało się do identyfikacji z Oktawianem.

Co sądzicie na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.