Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Kto założył Warszawę?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule tematu.

Stefan Dziewulski mówi ( "Rozwój terytorialny Warszawy") że istnieje dokument z roku 1251, który sugeruje datę powstania Warszawy. A ja czytałem ( tylko gdzie?) że niejaki rycerz Warszew/Warszaw założył gród, w miejscu obecnego parku Saskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ta data to pierwsza wzmianka w źródłach - przynajmniej tak chce A. Janowski, Warszawa, Poznań 1930 p.28

Ja bym jednak radził szukać aktu lokacyjnego - dla Nowej Warszawy to będzie Janusz I Stary ale dla Starej to nie wiem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A niby czemu te dwie informacje miałyby się wykluczać?

Ród Rawiczów-Niedźwiadków posiadał ziemie w miejscu obecnej Warszawy już w XII wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że się mogą wykluczać tylko zastanawiam się ...

Z tego co mówicie - Furiuszu i Secesjonisto - wynika że na terenie dzisiejszej Warszawy istniało kilka niezależnych od siebie "wysp", osad ludzkich. Dobrze myślę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Teren dzisiejszej Warszawy jest dość spory. Może ktoś w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy będzie wiedział. Na terenie rzeczonego miasta w średniowieczu mamy jakieś osady i grody - choćby gród na Starym Bródnie dość dobrze publikowany - mała zajawka tu:

http://archaios.w.interia.pl/new_page_1.html

Wydaje mi się, że nie jest jedynym tego typu obiektem na terenie dzisiejszej Warszawy - kojarzy mi się jeszcze Ujazdów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy historia z rycerzem Warszewem jest prawdopodobna?

By się nie powtarzać:

Jeśli już to od imienia osobowego "Warsz" (Warsza - jest tu dopełniaczem); zresztą będącego zdrobnieniem, spieszczeniem; za czym opowiadał się Samuel Linde czy Tadeusz Wojciechowski w swej: "Chrobacja, rozbiór starożytności słowiańskich", stąd Warszawa - miałaby znaczyć "wieś Warsza". Wypada dodać, że prof. Nitsch nie odrzucając tej koncepcji wskazywał na inną - od imienia "Warch", za którą to tezą stanowczo obstawał Franz Miklosich...

Istnienie nazwy "Warszowa" nie jest zbyt pewne (jedyne dwa przykłady znajdują się u Świętosława: "Varschowskym" i "Varschovye", a i tu nie ma pewności czy nie są to odbicia powszechnej maniery latynizacji), właśnie to dziwiło językoznawców, zamiast "Warszowa" jak należałoby się spodziewać (podobnież Kolbuszowa, Włoszczowa), mamy niefonetyczne "a" w "Warszewa" czy "Warszawa".

Najstarsze poświadczone nazwy:

XIII wiek - Varseva

1382 - Warszeuia

1431 - Warschawa

1449 - w Warschewye

1502 - Varscheva

Z początkiem XVI wieku nazwa z formą "a" poczyna być powszechną, by w XVII w. "Warszewa" zanikła.

(...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z poprzednich wpisów wyłania się taki oto schemat Warszawy na początku istnienia miasta :

Mój odnośnik ( strona 6 )

Właściwie bardzo podobny do dzisiejszego :thumbup:

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak radził szukać aktu lokacyjnego

Dlaczego? Nie w każdym przypadku lokacja oznacza początek miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło w temacie o coś innego. Chodziło mi o nadanie Warszawie statusu miasta czy jak to nazwac ...

Dyskusja poszła w innym kierunku ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o nadanie Warszawie statusu miasta

Jeśli chodzi o nadanie statusu to tylko akt lokacyjny.

AGAD:

"Nie zachował się właściwy przywilej lokacyjny nadający Warszawie prawo chełmińskie. Wiadomo jednak z innych przekazów, że Stara Warszawa posiadała status miasta już w pierwszej poł. XIV w., a stosowane w niej prawo określano jako chełmińskie. W 1408 r. Janusz I wystawił dokument sprzedaży wójtostwa warszawskiego Piotrowi Pielgrzymowi, na mocy którego nastąpiło również wydzielenie spod kompetencji wójta warszawskiego Nowego Miasta i utworzenie z niego odrębnej organizacji miejskiej. W 1413 r. ten sam książę potwierdził i rozszerzył prawa miejskie (chełmińskie) Warszawy."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - nic złego w tym że dyskusja poszła w kierunku akt lokacyjnych. Można wiele skorzystać ...

A da się wydzielić dwa tematy z tego jednego? - jak sugeruje Furiusz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do czasu uporządkowania i wydzielenia w stosowny wątek - temat na chwilę zamykam.

secesjonista

Wątek wydzielony dotyczący formalno-prawnych kwestii powstawania miast tutaj:

forum.historia.org.pl - "Powstawanie miast - od kiedy mówimy o mieście? prawo, akty lokacyjne itp."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.