Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Konfidenci - stosunek podziemia

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   

(...)

I - jeśli ktoś taki, jak ja - zada Ci niewygodne pytanie, a nawet zupełnie niesłusznie Cię skrytykuje, ni zachowuj się na zasadzie "no to ja zabieram zabawki i idę do domu". Bardzo chętnie będę tą pijawką, która od Ciebie wyssie wiedzę na temat Polski Podziemnej - zadając wredne pytania.

Ale chyba o to chodzi na forum?

Przepraszam że się wtrącam ale przy okazji ja bym się też czegoś dowiedział. Czytałem te posty i parę interesujących rzeczy w nich znalazłem.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Zauważyłem coś takiego, iż pojęcie "konfidenta" przetrwało do czasów współczesnych.

Ludzie łamiący prawo tak określają osoby praworządne, które na nich donoszą.

To sformułowanie jest obraźliwe.

Tak wtedy, jak i obecnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

To już jest nadużycie - Bynajmniej nie moje.

Jeśli ktoś donosił dla GeStaPo, to mamy pewność, że to nie był czyn patriotyczny.

Jeśli jednak donosił dla KriPo, lub Policji Granatowej, to... radziłbym uważać z tym pojęciem "konfidenta".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To proszę się precyzyjniej wyrażać - nie zauważyłem by wcześniej poldas czynił jakiekolwiek rozróżnienie na donoszenie do różnych służb.

A konkretniej: osoba donosząca na gestapo, o Polaku, łamiącym ówczesne przepisy, w odczuciu poldasa zasługiwała na miano konfidenta, czy - nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ale niby jakie przepisy?

Odnośnie naruszenia przepisów sanitarno-epidemiologicznych w przypadku przechowywania przez aryjczyków ludności żydowskiej?

Ktoś specyficznie dowcipny mógł taki donosik złożyć.

Do czego zmierzam;

Osoba pisząca anonim do Tajnej Policji Państwowej o tym, że sąsiad jej miedzę zaorał i jeszcze ją batem potraktował, liczyła na jakość instytucji.

No bo wiadomo w potocznej opinii było iż gestapowcy już se z mym krzywdzicielem poradzą.

Krzywdziciela sprawdzono - nie figuruje w ewidencji GeStaPo.

Zatem... Po analizie donosu, decyzja - "Zwałka", do rozpatrzenia przez

lokalny komisariat miescowej policji.

Uściślam;

Donosy w sprawach kryminalnych, bandyckich i chuligańskich uważam za słuszne i praworządne.

A komu się miała miejscowa ludność wypłakać za swe krzywdy?

Delegaturze Rządu na Kraj?

Obawiam się, że nie znano adresu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kradzieżami to różnie też bywało, oto mamy obrabowanie składu ubrań przeznaczonych docelowo na rzecz konspiracji, czego jednak obywatel nie musiał wiedzieć. A obywatel widział tam kręcącego się często wcześniej młodzieńca XX, donieść czy nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Widzę, że Secesjonista dobrze wie o co chodzi.

Można w dalszym ciągu kombinować niczym koń pod górę.

Ja widzę problem w ten sposób iż ruch oporu wychował sobie społeczeństwo w strachu przed donoszeniem.

W dzień byli Niemcy, w nocy zaś partyzanci (polnische banditen)

Strach było i jednym i drugim podpaść.

Równolegle burmistrz okupowanego Guernesey kazał powiesić kolesia za wypisywanie na murach antyniemieckich tekstów.

Co by nie było zadrażnień z władzą okupacyjną.

Po wojnie ten burmistrz został nagrodzony odznaczeniem przez królową.

To mam w pamięci za Catem Mackiewiczem.

Jakże odmiennie to wyglądało w okupowanej Polsce, gdzie ruch oporu do grudnia 1942 roku z zewnątrz finansowała wyłącznie Wielka Brytania.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamięć poldasa już nie ta, albo autor się pomylił, w tej dependencji nigdy władzy nie sprawował burmistrz.

W sumie nie wiem jednak co jego działania mają tu do rzeczy - ze strachu przed konsekwencjami obwiesił kogoś - nijak tu nie widzę związku z konfidentami.

Co ma kwestia finansowania polskiej konspiracji do stosunku względem konfidentów - nie pojmuję.

Proponuję by poldas nie zajmował się stanem mojej wiedzy i w jakim kierunku kombinuję, a spróbował odpowiedzieć na zadane i zdaje mi się proste pytanie.

Proponuję by nie robił O.T. pisząc o dalekich wyspach a skupił się raczej na meritum.

Czy rzeczywiście polskie społeczeństwo żyło w nieustannym strachu przed przedstawicielami polskiej konspiracji z racji ew. donosu do policji kryminalnej?

Jak rozumiem tyczy się to konfidentów i ew. oskarżeń o współpracę z wrogiem czy czegoś innego?

To można poprosić o przykłady tego strachu, z literatury wspomnieniowej bądź jakichś opracowań, oczywiście w związku z tematem - czyli oskarżeniami o bycie konfidentem, a nie o strach, typu: bo przyjdą partyzanci i zabiorą krowę itp.

To tak konkretnie - poprosiłbym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Spotkałem się z ciekawym przypadkiem - otóż był sobie szmalcownik. Żydzi ukrywający sie w lesie próbowali go zabic, jednak nie mając kontaktów we wsi nigdy nie mogli go zdybać. W końcu weszli w układ z dwoma NSZtowcami i ci wystawili im w końcu szmalcownika. Clou polega na tym, że czyn ten spotkał się ze zdecydowanym potepieniem ich rodzimej organizacji, gdyż jak stwierdzono, szmalcownik wydawał tylko Żydów i komunistów, a więc był nieszkodliwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.