Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bagnet123

Bagnet niemiecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam bagnet niemiecki, ale nie wiem dokładnie gdzie został wyprodukowany i jaka jest jego wartość. Wrzucam ząłącznik. To nie jest moje zdjęcie. Posiadam taki sam bagnet jak pierwszy od góry wraz z tą pochwą jak na obrazku pierwszy od góry. Bagnet nie był nigdy ostrzony, a ostrze jest w stanie perfekcyjnym. Wydaję się jakby z linii produkcyjnej trafił do czyjegoś domu i tam został. Rękojeść jest zardzewiała, ale drewno jest w dobrym stanie. Skórzana zaczepka do tej pochwy jest w średnim stanie. Na ostrze wygrawerowane jest inicjał "cc" co to znaczy? I ile może być wart taki bagnet? Zdjęcia nie mogę zrobić, bo nie mam cyfrówki.

post-10352-0-96566300-1400073520_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Bez żartów. Jak masz zdjęcie z sieci, to wiesz co to jest. A ten z góry wygląda na zwykły S 84/98/34 z końca wojny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem po prostu "bagnet niemiecki" i mi wyskoczył. Chodzi mi bardziej o cene i to oznaczenie "cc". Co oznacza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To znaczy że jest to z wyglądu zwykły bagnet do Mausera z produkcji z końca wojny, gdy nie było już bakelitu na okładki. A ceny nie da się określić bo jeśli oryginalny i ma nietypowe bicia, to może mieć większą wartość od tych kilkudziesięciu zł za które zwykle chodzą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do oznaczenia: "cc", bagnety po roku 1934 miały oznaczenia numeryczne od 1 do 9999, potem dodawano kolejne litery alfabetu (prócz litery "j"), potem dodawano (po wyczerpaniu się liter) oznaczenia w postaci właśnie dwóch liter np. "aa", "cc" itd. Te litery oznaczały kolejne 10 tys. wyprodukowanych bagnetów w danym roku.

Co do bakelitu to niekoniecznie, w latach 1943-1944 faktycznie zrezygnowano z tego typu okładzin, atoli powrócono do nich w kolejnych latach wojny.

Więcej szczegółowych informacji:

chomikuj.pl - Bagnet 84.doc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy tępe (nigdy nie ostrzone) ostrze zwiększy wartość bagnetu? Pytam, bo potrzebuję pieniędzy na część do kompa, a zbieranie bagnetów mnie jakoś nie kręci :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

A czy tępe (nigdy nie ostrzone) ostrze zwiększy wartość bagnetu? Pytam, bo potrzebuję pieniędzy na część do kompa, a zbieranie bagnetów mnie jakoś nie kręci :)

Bagnet nie powinien być ostrzony. Dlaczego ? Rana zadana tępym bagnetem zwykle jest gorsza do leczenia, bo pozostawia paskudnie poszarpaną skórę i wnętrzności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co do bakelitu to niekoniecznie, w latach 1943-1944 faktycznie zrezygnowano z tego typu okładzin, atoli powrócono do nich w kolejnych latach wojny.

Ciekawa informacja. No cóż długo ten powrót nie trwał (lat na pewno). Czyżby Adolf chciał odejść z większym fasonem ?

----------------

Daj go na Allegro, to się dowiesz.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zainteresuj się pochwą, powinna być też sygnowana.

Co do ostrzenia bagnetów, 80 % z nich skończyło jako nóż do odgławiania buraków, stąd były ostrzone.

Ja bym go w ogóle nie tykał, tylko wystawił jak jest. Przy tej ilości podróbek masz większą szansę, że kogoś skusi większe prawdopodobieństwo oryginału.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję:

Raczej fortuny sprzedaż tego Ci nie da, więc zachowaj go sobie na pamiątkę. Sam bym chciał taki bagnecik mieć. :)

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.