Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Alex WS

Polski schron dowodzenia OW "Śląsk"

Recommended Posts

Alex WS   

https://pl-pl.facebook.com/PolskiSchronDowodzeniaOwSlaskChorzowProFortalicium

Mieści się w Chorzowie, na wzgórzu Redena, w sąsiedztwie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Na zwiedzanie trzeba się umówić z opiekunem z Pro Fortalicium ( http://profort.org.pl/ ). Znajomy mnie namówił w ten weekend i szczerze mogę polecić. Drugi znajduje się przy ulicy Katowickiej ( granica Chorzów - Bytom ) czyli praktycznie przy granicy z 1939 roku.

Ceny bardzo umiarkowane, przewodnik bardzo sympatyczny.

Edited by Alex WS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ha ciekawa sprawa jak będę kiedyś na miejscu postaram się odwiedzić.

Z takich schronowych miejsc mi się osobiście bardzo podobał Szymbark - gdzie była rekonstrukcja schronu Gryfa Pomorskiego (miejsce znane bardziej z domu stojącego na dachu, ale jest wiele fajnych eksponatów i jak ktoś będzie moim zdaniem warto zajrzeć).

A drugi mieści się w Warszawie pod Młocinami - konkretnie na Wólce Węglowej i jest to schron władz PRLu na wypadek wojny atomowej - dziś tragicznie zaniedbany.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alex WS   

Naprawdę warto. Jak to schron, z zewnątrz wygląda niepozornie ale schodząc coraz głębiej robi to wrażenie. Zresztą osoby, które podjęły się renowacji, mimo znikomych środków, zrobiły kawał dobrej roboty. Samo miejsce jest ciekawe, za czasów "starej Polski" zamieszkiwały tam elity przedsiębiorców, prezydent Mościcki. Modlin i Kętrzyn zrobiły na mnie wrażenie ale to jest coś innego. Człowiek czasami daleko szuka a kawał historii ma pod nosem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.