Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Żydzi w Iranie za Achemenidów i Partów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Przeczytałem bardzo fajny tekst M. Shenkar, Yosef bar El'asa Artaka and elusive Jewish Diaspora of pre-Islamic Iran and Central Asia [w:] Journal of Jewish Studies t.65, z1 2014, p. 52-76

Autor zajmuje się tutaj dowodami na obecność, w omawianym czasie w Iranie i Azji Centralnej, Żydów. Dla państwa Sasanidzkiego jest znacznie prościej i więcej danych natomiast mnie zaciekawiły trzy argumenty które można odnieść do czasów nieco starszych. Pierwszym jest tytułowy Józef syn El'asa o przydomku Artaka. Na Wzgórzu Oliwnym odkryto w jednej z grot ossuarium inskrybowane jego imieniem. Ciekawy jest tu przydomek gdyż jak uważa autor tekstu wywodzić go należy do miejsca. Miejsca zwane 'rtwk ( od czego mielibyśmy Artaka) znane są z dokumentów pisanych z Baktrii i okolic Starej Nisy. Mielibyśmy więc przykład Żyda który powrócił do Ziemi Świętej ale któremu pozostał już w nowym miejscu przydomek określający jego pochodzenie geograficzne.

Drugi przykład to odkryte w Bayam Ali (nieopodal Merv) w Turkmenistanie, w naosie inne ossuarium żydowskie z imieniem Józef syn Y'akov. Trzeba jednak pamiętać, że naos ten mieścił ponad 1000 pochówków i najprawdopodobniej służył także reszcie lokalnej wspólnoty.

W samej zaś Merv odkryto też ostrakon który głosił, ze naczynie to należało do Pakura syna Josy - choć sam Josa może być tez i chrześcijaninem.

Równie ciekawym zabytkiem, choć znacznie młodszym jest odkryta w północnym Pakistanie, nad Indusem, przez misje Niemiecko-Pakistańską inskrypcja zapisana po hebrajsku i datowana typem pisma na IX wiek AD.

Oczywiście zapraszam do dyskusji i dzielenia się wiedzą.

PS. temat chciałem niejako zadedykować Lancasterowi o którym wiem, że jest zainteresowany tego typu tematyką

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Trochę w tym temacie poszukałem. B. Proc1 pisze o wpływach religii perskiej na księgę Tobiasza. Pośrednio poświadcza to obecność wspólnot żydowskich w środowisku perskim.

No ale jest jeszcze coś otóż w księdze Machabejskiej 22, jest mowa o człowieku który w świątynie jerozolimskiej trzyma sporo pieniędzy - część zaś jest własnością Hirkana, syna Tobiasza, męża zajmującego bardzo wysokie stanowisko. Imię to wywodzi się od nazwy geograficznej Hyrkanii położonej na południe i południowy-wschód ale na wybrzeżach M. Kaspijskiego. Znam jeszcze jednego żyda któremu było tak na imię, znacznie co prawda późniejszego Eliezera ben Hyrkanosa.

Ot jeszcze takie nawiązanie do tego arcyciekawego tematu.

1 B. Proc, Wpływy perskie w księdze Tobiasza [w:] Scripta Biblica et Orientalia t.3 2011, p. 183-190, tekst dostępny w internecie a całkiem ciekawy

2 3.11

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

P. Pourshariati, New Vistas on the History of Iranian Jewry in Late Antiquity: Patterns of Jewish Settlement in Iran [w:] The Jews of Iran: The History, Religion and Culture of a Community in the Islamic World, pod red. H.M. Sarshar, Londyn 2014, s.1-35 dostępne na googlebooks i academia.edu, dla zainteresowanych ta tematyką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
PS. temat chciałem niejako zadedykować Lancasterowi o którym wiem, że jest zainteresowany tego typu tematyką

Wielkie dzięki Furiuszu :)

Temat niezwykle fascynujący , jak sama diaspora Hebrajczyków w głąb Imperium Perskiego, a nawet dalej starożytne gminy żydowskie są znajdowane dużo dalej, niż zasięg państwa Sasanidzkiego .

Afganistan, czy tez Indie ( zasadniczo tereny półwyspu, bo tez trudno nie zauważyć , iż "Indie " w antyku nie były jednością ) jest tu przykładem podstawowym, a niepodważalnym .

Trudno jednocześnie opowiedzieć się jednoznacznie za teoriami , o żydowskiej diasporze jako wiekszosci gmin w głębi Azji, czy tez o raczej prozelitach jako podstawowym budulcu tych zgromadzeń , co daje pole do daleko idących "teorii"jak ta o micie zaginionych plemion Izraela w Afganistanie .....

Sorrki ze jedynie tyle , ale z przyczyn oczywistych dalej pisać tu nie mogę , o ile temat jest na Twoim blogu , tam rozwinę swoją wypowiedz .

pzd

Jacek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Niestety zbyt mała wiedza w tym temacie sprawiła, że nie pokusiłem się o stworzenie tematu na blogu. Może w przyszłości, a może u Ciebie na blogu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.