Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
DiTo

Operacja Red Wings

Rekomendowane odpowiedzi

DiTo   

Operacja prowadzona przez SEAL Team 10od 27 czerwca 2005 roku w górach Sawtalo Sar w prowincji Kunar na wschodzie Afganistanu.

Miała ona na celu schwytanie lub zabicie Ahmada Shaha, powiązanego z Al-Kaidą przywódcę tamtejszych bojówek. Operatorzy zostali zdekonspirowani przez wysłanych prawdopodobnie w góry cywili sprzymierzonych z Talibami ( istnieją też przypuszczenia, że Shah już wcześniej dowiedział się o obecności wroga w okolicach doliny Korangal.

W każdym razie, po ok. 2 godzinnej wymianie ognia zginęli :

Special Warfare Operator, Second Class Danny Dietz

Special Warfare Operator, Second Class Matthew Axelson

LT Michael P. Murphy (odznaczony pośmiertnie Medalem Honoru)

oraz 19 osobowa grupa ratunkowa ( w tym piloci 160.SOAR) ze zestrzelonego śmigłowca Chinook dowodzona przez LCDR (Lieutenant Commander) Erika S.Kristensena

Przeżył tylko uratowany przez miejscową ludność Hospital Corpsman First Class Marcus Luttrell.

Stoczona walka pokazała oszałamiająco poziom wyszkolenia US Navy SEALs (ilość ran przy których kontynuowali oni walkę oraz obrażenia wynikłe z upadków z dużych wysokości z których operatorzy spadali w celu wycofania się spod ostrzału przeważających sił wroga ( ok.80-100 Talibańskich bojowników). Nie jest znana dokładna liczba zabitych po stronie sił dowodzonych przez Shaha. Szacuje się, że maksymalna liczba mieści się w granicach 35.

Na Forum nie ma zbyt wiele wątków poświęconych USNS, a więc zachęcam do dyskusji o tej jednostce i o tej operacji. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe informacje to proszę o zamieszczanie bo temat dla mnie nader interesujący.

Przeczytał ktoś może książkę M.Luttrella ?

post-7200-0-28045100-1398947062_thumb.jpg

post-7200-0-64939200-1398947072_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hosoda   

Witam

Jestem nowy na tym forum i mam nadzieję, że dowiem się wielu ciekawych rzeczy a i ja chętnie podzielę się swoją wiedzą. Książkę warto przeczytać. W moim odczuciu, film w niewielkim

procencie pokazuje prawdziwe przeżycia bohaterów tej koncertowo spieprzonej operacji. Prawdopodobnie napisał ją Patrick Robinson a Luttrell podzielił się wiedzą jako świadek tych wydarzeń.

Mnie osobiście trochę drażnił patetyczny styl w jakim jest napisana książka. Ale należy wiedzieć, że amerykański młody człowiek idzie do wojska bo jest patriotą. W Polsce jest inaczej.

Służba to stała w sumie nieźle płatna praca. Patriotyzm jest w tle. Wstawie linka do strony gdzie zoboczysz film nakręcony przez Talibów, właśnie z tej akcji.

Więcej na ten temat napiszę nieco później. Ale mam prośbę. Opisz jak działa to forum, trochę tu błądzę. Dużo piszę na klawiaturze i wszędzie jest słownik. Moja ortografia uległa degradacji.

Tutaj go nie ma. Dlatego proszę o wybaczenie, za ewentualne błędy.

"http://www.liveleak.com/view?i=0e2_1307534675&comments=1"

"hosoda@interia.pl"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

Witam Jestem nowy na tym forum i mam nadzieję, że dowiem się wielu ciekawych rzeczy a i ja chętnie podzielę się swoją wiedzą.

Witamy ;)

W moim odczuciu, film w niewielkim procencie pokazuje prawdziwe przeżycia bohaterów tej koncertowo spieprzonej operacji.

Film, jak to film od książki różni się w wielu aspektach, ale to już temat na inną dyskusję.

To wideo to dobry materiał, nie spodziewałem się takowego.

Czy wiemy czyje ciała są sfilmowane przez talibów ?

Ale mam prośbę. Opisz jak działa to forum, trochę tu błądzę.

Odsyłam do odpowiednich działów

Subfora

Hyde Park

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hosoda   

Witamy ;)

Film, jak to film od książki różni się w wielu aspektach, ale to już temat na inną dyskusję.

To wideo to dobry materiał, nie spodziewałem się takowego.

Czy wiemy czyje ciała są sfilmowane przez talibów ?

Pierwsze sfilmowane ciało to Michael Murphy, jest on rozpoznawalny ale cechą charakterystyczną na jego mundurze jest nalepka nowojorskiej straży pożarnej. Drugi zabity to Danny Dietz. Jego twarz jest zniekształcona, bo został trafiony w szczękę. Jego ciało zostało

zidentyfikowane po bardzo charakterystycznym tatuażu. Axelson miała oderwaną część czaszki a jego ciało zostało rozerwane przez pocisk RPG. Ciała zostały zabrane przez armię amerykańską. Sprawdzono DNA. Wiele informacji można znaleźć na amerykańskich

stronach internetowych. Strona do której podałem link zawiera wiele filmów z akcji Talibów. Oczywiście tych zakończonych sukcesem. Jest tam film pokazujący sprzęt zabitych amerykanów ale nie pamiętam która to była część. Czasem z jakiegoś powodu filmy są blokowane

lub usuwane. Więcej informacji niebawem. Przede wszystkim chciałbym się odnieść do wypowiedzi kanapowych komandosów, którzy zaniżają możliwości bojowe formacji Neavy Seals.

Odsyłam do odpowiednich działów

Subfora

Hyde Park

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.