Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Rola zakonów rycerskich w państwach frankijskich w Lewancie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak oceniacie rolę zakonów rycerskich dla ruchu krucjatowego? Czy to one doprowadził do upadku Królestwa Jerozolimskiego czy też to one warunkowały jego dwuwiekową egzystencję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

O ten temat jest bardzo złożony - Z jednej strony kontyngenty Templariuszy i Szpitalników były nieodzowne do przeprowadzenia jakiejkolwiek większej akcji przez Królestwo Jerozolimy, jednak zakony te miały tendencje do prowadzenia własnej polityki zagranicznej i fanatyzmu, a ponadto nie cierpiały się wzajemnie i stale rywalizowały o wpływy... może jakby oba zakony wsparły Króla Amalryka w wyprawie na Egipt nie doszło by do Hittinu :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co ważne w końcowym okresie Królestwa dotacje finansowe z Zachodu płynęły niemal wyłącznie do kies Zakonów. Co by nie mówić o tym, że często fundusze te były wykorzystywane dla ich własnych interesów, to jednak Zachód miał zaufanie tylko do nich. Ponadto tylko Zakony potrafiły skutecznie werbować rycerzy do walki w Ziemi Świętej, których tam zawsze brakowało. Z drugiej strony bogate lenna zakonników w Lewancie, jako że były podległe wyłącznie papieżowi, uszczuplały i tak bardzo skromny skarbiec królewski, a zokonnicy nie mieli obowiązku dostarczania wojsk, czyniły to dobrowolnie, lub, jak w przypadku wspomnianej wyprawy Amalryka do Egiptu, nie czyniły tego w ogóle.

Wydaje mi się że można to podsumować tak: Zakony przyczyniły się do ostatecznego upadku Królestwa, ale gdyby nie one upadłoby ono i tak, i to prawdopodobnie znacznie wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest rzeczą oczywistą, że bez udziału zakonów rycerskich powodzenie akcji krucjatowych nie miało by prawa dla odniesienia jakiegokolwiek sukcesu. Tylko członkowie zakonów rycerskich mieli ku temu czas i srodki by prowadzić akcje przeciwko niewiernym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Główną rolą zakonów rycerskich była obrona Ziemi Świętej, czy to była obrona pielgrzymów, czy walka z niewiernymi. Stanowili coś na kształt stałej armii Królestwa Jerozolimy. Żadna większa akcja militarna nie miała miejsca bez ich udziału. Byli zarówno błogosławieństwem (obrona, zamki, biegłość w rycerskim rzemiośle, oddanie sprawie i bogactwo) dla królestwa, jak i jego największym przekleństwem (podziały, rywalizacja pomiędzy największymi zakonami, próżność i pycha).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez udziału zakonów rycerskich, a zwłaszcza Templariuszy i Joannitów chrzescijanie nie utrzymaliby sie dwa wieki na Wschodzie. Stanowili regularna armie niejako gotowa stanąć do walki w kazdej chwili w odróznieniu do rycerstwa i baronów w Ziemi Swietej. Ponadto dysponowali zasobami finansowymi i wspierali wiele działan królewskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.