Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
HESMERON

Denar Bolesława Chrobrego

Recommended Posts

HESMERON   

Ostatnio zostałem właścicielem duplikatu denara Bolesława Chrobrego. Wiem że ważył 0,5 gr srebra i 240 szt. ważyło funt karoliński. Oraz że były wyrabiana przez mincerzy. Jedyne czego nie wiem to ile tak naprawdę był wart. Ma ktoś jakiś cennik czy coś żebym wiedział co ile kosztowało i miał jakieś odniesienie. Z góry dziękuje. Dodam że chodzi o princess Polonia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stanisław Suchodolski w "Denar w kalecie. Trzy pierwsze stulecia monety polskiej" podaje (za kroniką Ibrahima ibn Jakuba) ceny z rynku w Pradze (czeskiej), gdzie za denara można było nabyć dziesięć kur, bądź tyle chleba ile potrzebne było na wyżywienie jednej osoby przez miesiąc, czy zboża dla konia na czterdzieści nocy.

 

W dniu 27.04.2014 o 1:21 PM, HESMERON napisał:

Wiem że ważył 0,5 gr srebra

 

Z tym bywało różnie, znane egzemplarze tego typu mają m.in.: 0,83 g., 1,27 g., 1,60 g., 1,862 g., 0,76 g. czy 0,932 g.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.