Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adamhistoryk

Encyklopedia I Wojny Światowej

Recommended Posts

Stwórzmy Encyklopedię I Wojny Światowej

Zbliża się 100. rocznica wybuchu tejże wojny, może warto uporządkować wiedzę?

Proponuje pisać hasła nie alfabetycznie, tylko według wydarzeń, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu

Pierwsze hasło:

wojna Krymska, pomimo że toczona w połowie XIX wieku, posiadała szereg cech wojen dwudziestowiecznych, szczególnie I wojny światowej. Większa część działań wojennych miała charakter wojny pozycyjnej, toczonej w okopach wokół Sewastopola. Była ona też jednym z pierwszych konfliktów relacjonowanych na bieżąco na łamach prasy i uwiecznionych na fotografiach, co już jest domeną wojen z xx wieku.

Wojna krymska pokazał, że przymierze dokonane na Kongresie Wiedeńskim to tylko kawałek papieru, na którym widnieją podpisy najważniejszych ludzi ówczesnego świata politycznego.

Edited by adamhistoryk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mało prawdopodobnym jest byśmy w tej formule mogli stworzyć coś sensownego (tu akurat przydatniejszym jest układ alfabetyczny), po kilku wpisach komuś się przypomni o czymś istotnym z pierwszego tygodnia wojny i cała konstrukcja chronologiczna upadnie.

Ale nie przeszkadzam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodawajmy zatem datę wydarzenia, abyśmy się nie pogubili

Wojna Krymska - 1853-1856

Edited by adamhistoryk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Temat jest bardzo ciekawy, osobiście optowałem za czymś takim kilka lat temu, niestety, tak samo jak teraz, była zbyt mała liczba chętnych osób na realizację tego rodzaju przedsięwzięcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Dodawajmy zatem datę wydarzenia, abyśmy się nie pogubili

Wojna Krymska - 1853-1856

A cóż do tego ma wojna krymska?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wojna krymska, pomimo że toczona w połowie XIX wieku, posiadała szereg cech wojen dwudziestowiecznych, szczególnie I wojny światowej. Większa część działań wojennych miała charakter wojny pozycyjnej, toczonej w okopach wokół Sewastopola. Była ona też jednym z pierwszych konfliktów relacjonowanych na bieżąco na łamach prasy i uwiecznionych na fotografiach. A to już domena wojen światowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Wojna krymska, pomimo że toczona w połowie XIX wieku, posiadała szereg cech wojen dwudziestowiecznych, szczególnie I wojny światowej.

Ależ oczywiście, że tak.

Tyle że wojny punickie też posiadały szereg cech wojen dwudziestowiecznych. A oblężenie Gdańska za Napoleona też było walką pozycyjną. Wojna polsko-rosyjska 1831 też była relacjonowana na bieżąco na łamach prasy. Etc etc.

Edited by jancet

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Pomiedzy Wojna Krymska a I WS bylo jeszcze kilka wojen. Bezposrednio przed I WS byly Wojny Balkanskie. Tam tez uzyto broni maszynowej i lotnictwa. Jak juz to one byly niejako zwiastunem tego co mialo sie pozniej stac na polach bitew.

PS

(Kiedys na tym forum budowana byla Encyklopedia Napoleonska i po pewnym czasie projekt padl. Temu tez wroze podobny los.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
harry   

Oczywiście, że Wojny Punickie nie zapowiadały PWS. podobnie Wojna Krymska też nie zapowiadała Wielkiej Wojny. Jeśli już miał bym gdzieś szukać podobnego (z zachowaniem proporcji) konfliktu jak PWS to tak jak jak Gregski zrobił bym to w Wojnach Bałkańskich. Wojna to tylko polityka. Sojusz Anglii, Francji i Turcji przeciwko Rosji, to nie to samo co Rosji, Anglii i Francji przeciwko Turcji. Poziom techniki też się zmienił zasadniczo. Artyleria gwintowana, Poudre B, beton, pancerz, radio. Używano tego w Wojnach Krymskich?

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

A czy Wojny Punickie zapowiadały I Wojnę Światową????

W podobnym stopniu, jak wojna krymska. Czyli w żadnym.

W niczym I wojny światowej nie przypominał układ sojuszy. W wojnie krymskiej przeciwko osamotnionej Rosji, wspieranej jedynie przez słowiańskich ochotników z Bałkanów, głównie Bułgarów, a dyplomatycznie przez Prusy walczyła koalicja Turcji, Francji, W. Brytanii, Sardynii i - de facto - Austrii. Przed Wielką Wojną spodziewano się, że z jednej strony wystąpi sojusz Niemiec, Austro-Węgier, Włoch, Bułgarii i Turcji, a z drugiej - Rosji, Francji, W. Brytanii i Serbii. Wprawdzie Włosi zmienili front, ale i tak sojusze przez te 60 lat zostały kompletnie przetasowane, jedynie Francja i Wielka Brytania pozostały razem.

A pomiędzy tymi wojnami były jeszcze w XIX w:

1) wojna Francji i Piemontu z Austrią w 1859 (Solferino),

2) wojna Prus i Austrii z Danią w 1864 (Dybbøl),

3) wojna Prus i Włoch z Austrią, Saksonią i Bawarią w 1866 (Sadová),

4) wojna Prus i Związku Północnoniemieckiego z Francją w 1870-1871 (Gravelotte-Saint Privat i inne),

5) wojna rosyjsko-turecka w 1877-78 (Szipka).

Pomijam wojny kolonialne, wcale istotne.

Dopiero w wyniku tych wojen jako-tako ustalił się trwały układ sojuszy - poza wojną 1866 roku przeciwnicy byli tacy sami, jak w I wojnie światowej. Choć wcale latem 1914 nie było oczywiste, czy Brytyjczycy nie wybiorą neutralności, a o Włochach które wchodziły wówczas w skład Trójprzymierza z Niemcami i Austro-Węgrami.

No a po drodze jeszcze dwie wojny bałkańskie. I dopiero zamach w Sarajewie.

Ps. Wyjaśniam, że pisałem swój post przed przeczytaniem wpisu Harry'ego, więc pomimo następstwa czasu nie należy między nimi doszukiwać się związku przyczynowo-skutkowego :rolleyes:

Edited by jancet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.