Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Wielkość populacji Knossos

Recommended Posts

Furiusz   

Różnego typu próby szacowania wielkości populacji zamieszkujących dane stanowiska nie cieszą się zbytnia popularnością w archeologii a szkoda, bo może być to bardzo ciekawa sprawa pozwalająca lepiej zrozumieć funkcjonowanie ówczesnych organizmów społeczno-politycznych.

Wszelkie szacunki są nierozerwalnie związane z powierzchnią danego stanowiska i zasadniczo od tego różni badacze wychodzili.

Knossos jest mi nieco lepiej znane. Pierwszą próbę podjął już A. Evans1. Jego tok rozumowania jest następujący - stanowisko jako takie ma 120 ha powierzchni z czego 40 ha przypada na ścisłe centrum czyli część wokół pałacu, gdzie mieszkali przedstawiciele elity. Każdy dom miałby mieć tu ok 200 m. kw. powierzchni (dom właściwy 175 m.kw. i do tego 25 m.kw. przylegających do niego dróg i przestrzeni publicznych), co daje nam łącznie 2000 domów. W każdym z nich Evans przyjmował 8 ludzi - co daje 16 tys ale Evans szacuje wielkość populacji tej części na 12 tys ze względu na place i budynki publiczne które też swoją część musiały zajmować. Pozostałe 80 ha miało być luźniej zabudowane, przez biedniejsze rodziny a liczbę ludności tu Evans szacuje na 70 tys co łącznie daje 82 tys ludności całego miasta.

Inaczej podchodzi do tematu C. Renfrew2 który twierdzi, ze stanowisko jako takie miało 4-5 ha powierzchni a populacje je zamieszkująca musiała być proporcjonalnie mniejsza- maksymalnie kilka tysięcy.

Trzecia propozycja to T. Whitelaw3. Wyszedł on od ustalenia granic stanowiska, posiłkując się tu własnymi badaniami powierzchniowymi. Jego wyniki zgadzają się z tymi Smyth i Hood4 i wielkość tę szacuje na 60 - 80 ha. Przyjmuje też istnienie trzech pierścieniowatych stref zabudowy - pierwsza centralna wokół pałacu z gęstością zaludnienia 250 os/ha, druga wokół niej z gęstością zaludnienia podobną do tej z Gournia - 450 os/ha i trzecia mniej gęsto zaludnienia strefa przedmieść. Łącznie daje to ok 200-225 os/ha po uśrednieniu dla całego stanowiska i populacje w granicach 12-18 tys ludzi.

Warto przy tym wspomnieć o problemach z ustaleniem liczby ludzi zamieszkujących dom (gdyż Whitelaw też opierał się na uśrednionej liczbie domów na hektar) i tu przywołać można tekst M. Wienera5 który podaje informacje, że w tym samym czasie w Ugarit w jednym domu mieszkało średnio 5.25 ludzi (dane za tekstami administracyjnymi), co potwierdzałoby tezy Whitelawa oraz to, że nawet współcześnie na Krecie jest tylko jedno miasto mające więcej niż 80 tys mieszkańców a w czasach przed rewolucją industrialna nie mamy danych by istniało miasto o zbliżonej liczbie ludności (chodzi o średniowiecze i lepiej oświetlone źródłowo czasy antyku).

zapraszam do dyskusji. Oczywiście dodam, ze tego typu rozważania muszą mieć oparcie w wielkości areału ziemi uprawnej czy dostępności wody etc, oraz, że mają niebagatelne znaczenie choćby dla kwestii organizacji handlu dalekosiężnego.

1 A. Evans, The Palace of Minos at Knossos 2, Londyn 1928, p. 545-564

2 C. Renfrew, The Emergence of Civilisation: the Cyclades and the Aegean in the Third Millennium B.C., Londyn 1972, p. 237-240

3 T. Whitelaw, Estimating the population of Neopalatial Knossos [w:] Knossos: Palace, City, State, pod red. G. Cadogan, E. Hatzaki i A. Vasilakis, Londyn 2004, p. 147 - 158 nota bene autor popełnił co najmniej jeszcze dwa podobne teksty także wszystkim zainteresowanym polecam

4 M.S.F. Hood i D. Smyth, Archaeological Survey of the Knossos Area [w:] British School at Athens Supplementary, t.17 1981

5 M. Wiener, Isles of Crete? The Minoan Thalassocracy revisited. [w:] Thera and the Aegean World III 1990, p. 128-161

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.