Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
aniart

Wspólny Język Świata Starożytnego

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   
Jakbyś zadał sobie trochę trudu to przeczytałbyś moje tłumaczenie książki

Skąd wiesz, ze tego nie zrobiłem?

Niestety do tego trzeba mieć trochę odwagi i niezależnego myślenia, a o to w obecnych czasach naprawdę trudno...

No cóż, moim zdaniem trzeba mieć trochę wiedzy. Wiedzieć, że fonetyka nie tłumaczy znaczenia słów, klasyfikacja nie zabija myślenia etc. No i racja trzeba mieć choć trochę odwagi by zastanowić się nad tym co się mówi i co mówią interlokutorzy, niestety rzucasz tylko frazesami typu nauka szybko się zmienia albo Nie chodzi mi o podejście uznanych autorytetów ze świata nauki, którzy i tak zawsze piszą to co się od nich oczekuje albo gdy brak jest argumentów pojawiającą się magiczną Bibliotekę Aleksandryjską jako odpowiedź na wszystkie braki we własnej argumentacji. Nie ma źródeł potwierdzających wcześniejsze użycie języka angielskiego od hebrajskiego znaczy spisek. Trochę to zabawne, trochę straszne.

To może podasz w jaki sposób językowo i kulturowo da się uzasadnić podobieństwo antycznych Hebrajczyków i Anglików?

Swoją drogą:

I nikt mi nie wmówi, że ktoś tam kiedyś uznał, że władca Egiptu to będzie faraon, bo takie słowo mu po prostu przyszło na myśl

Oznacza to ni mniej ni więcej, że wszystkie języki narodziły się od razu z pełnym zestawem wyrazów no bo nikt Ci nie wmówi, że ktoś wpadł na pomysł by faraona nazwać faraonem.

PS spytałem się na Egiptologii na UW od czego wywodzi się słowo faraon - zbitek dwóch słów egipskich pr czyli dom i '3 czyli wielki. Początkowo nazwa miejsca w którym rezydował władca potem nazwa samego władcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A tak na marginesie. Ciekawe czy Egipcjanie dysponowali stalową taśmą mierniczą ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Dowód stanowi to co napisałam.

A to wszystko jest raczej straszne niż zabawne.

Terribilis est locus iste.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Wracając do tego nieszczęsnego faraona i piramid w Gizie.

Przy piramidzie Cheopsa odkryto barkę o długości 40 m. W Księdze Umarłych jest mowa o „niebiańskiej łodzi milionów lat” boga Re, która ma długość 770 łokci (ok. 400 metrów).

Oznacza to ni mniej ni więcej, że wszystkie języki narodziły się od razu z pełnym zestawem wyrazów no bo nikt Ci nie wmówi, że ktoś wpadł na pomysł by faraona nazwać faraonem.

PS spytałem się na Egiptologii na UW od czego wywodzi się słowo faraon - zbitek dwóch słów egipskich pr czyli dom i '3 czyli wielki. Początkowo nazwa miejsca w którym rezydował władca potem nazwa samego władcy.

Nie przeinaczaj moich słów, chyba że ich nie rozumiesz. Wyjaśniam więc, chodziło mi o to, że każde słowo musi się od czegoś wywodzić (co nawet potwierdza Twoje, a raczej uniwersyteckie tłumaczenie).

Biorąc pod uwagę m.in. odkrytą barkę i papirus Ani moje tłumaczenie jest zdecydowanie lepsze.

P.S. ang. pyramid ['pır.ə.mıd] - peer [pıə®] US [pır] – (badawczo) patrzeć, spoglądać; at [ət] – na, w kierunku; mid [mıd] – środek czegoś.

O kim tutaj mowa i w środek czego patrzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Do tych wiosłujących (w tym faraonów, używających Euro czy studiujących Torę) warto jeszcze dorzucić Rzymian dawnych jak i współczesnych, czyli obecnych mieszkańców Rzymu. Nie powinien zatem dziwić fakt, że po dziś dzień stosowane jest powszechnie prawo rzymskie.

Roman ['rəυ.mən] US ['roυ-] – Rzymianin, rzymski

row [rəυ] US [roυ] – wiosłować, wiosłowanie, przejażdżka łodzią

man [mæn] – człowiek, mężczyzna, prosty żołnierz, robotnik, pionek

I ciekawostka:

holocaust US ['ha:.lə.ka:st] – rozległe zniszczenie, szczególnie przy pomocy ognia lub gorąca lub zabicie bardzo dużej liczby ludzi; the Holocaust – zabicie milionów Żydów i innych przez Nazistów, przed i podczas drugiej wojny światowej.

ha [ha:] – okrzyk stosowany aby wyrazić satysfakcję, że coś złego zdarzyło się komuś, kto na to zasługiwał lub by wyrazić uczucie zwycięstwa.

low [ləυ] – niski, skromny, marny, pospolity, podły, nisko

cast [ka:st] – rzucać, powalić, wysłać światło w danym kierunku

Nazi ['na:t.si] – członek Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników dowodzonej przez Adolfa Hitlera, która kontrolowała Niemcy od 1933 do 1945; ktoś kto jest okrutny lub żąda nieuzasadnionego posłuszeństwa, lub też ma skrajne i nadmierne przekonania o danej rasie.

not US [na:t] – nie

see [si] – widzieć, oglądać, pojmować

Naziści zgodnie z tłumaczeniem są niewidoczni i niepojęci.

Ale w języku hebrajskim: Nassi - książę (tytuł przysługujący przewodniczącemu Sanhedrynu)

źródło zapisu fonetycznego słów i tłumaczeń poszczególnych wyrazów:

Cambridge Advanced Learner's Dictionary, Cambridge University Press, 2005

Langenscheidt's Pocket English Dictionary by Tadeusz Grzebieniowski, Warsaw

Z braku odpowiednich znaków fonetycznych użyto zbliżonych do nich symboli.

Powyższe rozważania są czysto naukowe i nie mają żadnych podtekstów politycznych, religijnych ani rasowych. Wybrane przykłady zostały zestawione w celu jak najlepszego zobrazowania tematu i ukazania poszczególnych powiązań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Było o imionach, teraz o nazwiskach, których korzeni należy szukać w epoce żelaza,

bo najpopularniejsze w Anglii nazwisko to:

Smith – Kowal; ang. smith – kowal, kuć; niem. Schmied – kowal; czyli taki nasz Kowalski

Inne popularne nazwiska angielskie:

Jones = Pragnący; ang. jones – chcieć czegoś bardzo

William = Jestem wolą; ang. will – wola, I am – ja jestem

Taylor = Krawiec; ang. tailor – krawiec

Brown (Brązowy);White (Biały); Green (Zielony) – nazwiska związane ze stopniami wojskowymi

Wilson (Syn Wil'a); Johnson (Syn John'a); Robinson (Syn Robin'a) – nazwiska odojcowskie

Walker = Żołnierz piechoty; ang. walk – kroczyć

Powszechnie występujące nazwiska niemieckie można podzielić na dwie grupy:

nazwiska plebsu:

Müller = Młynarz; niem. Müller – młynarz

Schmidt; Schmid – pochodzące od niem. Schmied – kowal

Schneider = Krawiec; niem. Schneider – krawiec

Fischer = Rybak; niem. Fischer – rybak

Wagner = Woźnica; niem. Wagen – wóz

Schäfer = Pasterz; niem. Schäfer – owczarz, pasterz

Koch = Kucharz; niem. Koch – kucharz

Bauer = Rolnik; niem. Bauer – chłop, rolnik

Köhler = Węglarz; niem. Köhler – węglarz, smolarz

Schwarz (Czarny); Braun (Brązowy) – nazwiska związane ze stopniami wojskowymi

Krüger = Karczmarz; niem. Krüger – karczmarz, szynkarz

Zimmermann = Cieśla; niem. Zimmermann – cieśla

Lehmann = Lennik; niem. Leh(e)nsmann – lennik, wasal

Hoffmann = Dworzanin; niem. Hof – dwór, Mann – mężczyzna, mąż, człowiek

Neumann = Nowy człowiek; niem. neu – nowy

Hartmann = Twardy człowiek; niem. hart – twardy

nazwiska kasty rządzącej:

Meyer; Meier; niem. Meier – dzierżawca, rządca

Schulz = Sołtys; niem. Schulze – sołtys

Richter = Sędzia; niem. Richter – sędzia

Herrman = Pan; niem. Herr – pan, właściciel, władca

Kaiser = Cesarz; niem. Kaiser – cesarz

König = Król; niem. König – król

Walter = Władca; niem. walten – rządzić, panować, władać

Przykłady można by mnożyć...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co z tego zestawu nazwisk ma wynikać?

Prosiłbym o objaśnienie w świetle tej teorii najpopularniejszego nazwiska w Polsce i najpopularniejszego nazwiska w Korei.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

A co z tego zestawu nazwisk ma wynikać?

Prosiłbym o objaśnienie w świetle tej teorii najpopularniejszego nazwiska w Polsce i najpopularniejszego nazwiska w Korei.

Wynika to, że właśnie w epoce żelaza nastąpił powszechny podbój i wprowadzenie nowego języka, wraz z imionami i nazwiskami, które określiły podział ludności na całe tysiąclecia...

Nazwiska angielskie i niemieckie stanowią najlepszy przykład, ale można poszukać zależności gdzie indziej. Koreańskiego nie znam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Wynika to, że właśnie w epoce żelaza nastąpił powszechny podbój i wprowadzenie nowego języka, wraz z imionami i nazwiskami, które określiły podział ludności na całe tysiąclecia...

Ehh

- podbój kogo/czego przez kogo?

- w którym momencie epoki żelaza?

- zdajesz sobie sprawę, że jeśli ktoś cofa powstanie młynów to najstarszą data z jaką się spotkałem to czasy Philo z Bizancjum a więc III wiek aC, najstarsze zabytki archeologiczne łączone z młynami wodnymi to I wiek aC - m.in. dla terenów Germanii - zatem nazwiska typu Miller nie mogą być starsze niż data wprowadzenia młynów?

- co to za nowy język który wprowadzono?

- co jest dziwnego w tym, że ludzi nazywano od cech charakterystycznych ich lub ich ojców w tym przypadku od zawodów np Ania córka młynarza pewnie szybko stałaby się Młynarką?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czym zajmował się "Nowak" w dobie epoki żelaza?

A skąd wiemy, że właśnie: "w epoce żelaza nastąpił powszechny podbój i wprowadzenie nowego języka, wraz z imionami i nazwiskami".

Już wtedy je stosowano?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Panowie możecie czytać moje posty dla rozrywki, bo reprezentujecie oficjalną naukę i jesteście nią ograniczeni. To że nie znaleziono wcześniejszych zabytków archeologicznych nie oznacza, że one nie istniały. Co ogień nie strawi to woda pochłonie. Nie twierdzę, że wszystkie nazwiska mają korzenie w starożytności (dotyczy to nazwisk kluczowych, związanych przede wszystkim z wykonywanymi zawodami bądź pełnionymi funkcjami). Przemilczacie najbardziej niewygodne tematy a drążycie kwestie drugorzędne, co mnie w sumie wcale nie dziwi. Niemniej na niektóre pytania musicie odpowiedzieć sobie sami, nie dlatego że nie znam na nie odpowiedzi, ale po prostu ze względu na to, iż dbam o wasz rozwój intelektualny.

A kto i jaki język? Indoeuropejczycy i indoeuropejski oczywiście. ;)

A „ehh” to się pisze przez jedno „ch” młynarczyku...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
A „ehh” to się pisze przez jedno „ch” młynarczyku...

Nie wiedziałem, że onomatopeje mają aż tak sformalizowana ortografię, no popatrz

A kto i jaki język? Indoeuropejczycy i indoeuropejski oczywiście. ;)

A który?

Niemniej na niektóre pytania musicie odpowiedzieć sobie sami, nie dlatego że nie znam na nie odpowiedzi, ale po prostu ze względu na to, iż dbam o wasz rozwój intelektualny.

My za to zadajemy pytania na które jak zwykle nie odpowiesz, nie dlatego żebyś dbała o coś - raczej dlatego, że odpowiedzi na te pytanie mogłyby podważyć twoje fantasmagorie

Co ogień nie strawi to woda pochłonie.

Owszem - w środowiskach wodnych tudzież beztlenowych bardzo dobrze zachowują się materiały organiczne takie jak drewno. Ogień zaś bardzo dobrze wpływa na stan zachowania glinianych tabliczek.

To że nie znaleziono wcześniejszych zabytków archeologicznych nie oznacza, że one nie istniały

Tym bardziej nie oznacza, ze takowe istniały.

Panowie możecie czytać moje posty dla rozrywki, bo reprezentujecie oficjalną naukę i jesteście nią ograniczeni

Rozumiem, że jako nie ogranicza Cię taka bzdura jak jakakolwiek wiedza, logika to nie ograniczasz się też w kwestii odpowiadania na zadane pytania? interesujący sposób dyskutowania i wykładania swoich racji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Cały ten świat to jedna wielka fantasmagoria. A Nowak to polska wersja niemieckiego nazwiska Neumann czyli angielskiego Newman. Myślicie, że zasypując mnie pytaniami, odwrócicie moją uwagę od głównego tematu i będziecie porównywać moje odpowiedzi z uznaną powszechnie wiedzą, przytaczając co chwila jakieś nowe źródła, stworzone po to by z góry potwierdzały niegdyś ściśle obmyślony plan?

A o wasz rozwój intelektualny dbam, bo w ogóle bym z wami nie dyskutowała.

Czym np. różni się nazwisko Schumacher od Schuman? Zasadniczo tym, że Schumacher pochodzi od szewca (niem. Schuhmacher), natomiast Schuman wywodzi się od niem. schummelt man, co znaczy „oszukuje się”. Nie dziwi więc fakt, że tego drugiego uważa się za ojca Unii Europejskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.