Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Stosunki dyplomatyczne państwa Machabeuszy i Sparty

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Temat wyszedł przy okazji tego o powstaniu Machabejskim>

W Księdze 1 Machabejskiej czytamy co następuje:

A oto odpis listu, który Jonatan napisał do Spartan:

«Arcykapłan Jonatan, starszyzna narodu, kapłani i pozostały lud żydowski braciom Spartanom - pozdrowienie. Już dawniej arcykapłan Oniasz od waszego króla Arejosa otrzymał list, że wy jesteście naszymi braćmi. Tak jest w posiadanym przez nas odpisie. Oniasz z wielkim szacunkiem przyjął waszego posła i odebrał od niego listy, w których jasno była mowa o przymierzu i przyjaźni. Nie zmusza nas do niej żadna konieczność. Pociechę bowiem swoją mamy w księgach świętych, które są w naszych rękach. Uważamy jednak za słuszne wysłać do was poselstwo, ażeby odnowić z wami braterstwo i przyjaźń, ażebyśmy się nie stali dla was obcymi. Wiele już bowiem czasu upłynęło, odkąd przysłaliście do nas poselstwo. My zawsze i bez przerwy w święta i inne dni uroczyste o was pamiętamy w czasie ofiar, które składamy, i w czasie modlitw. Trzeba bowiem i wypada pamiętać o braciach. Toteż cieszymy się z waszej sławy. My zaś wokoło siebie mamy wiele utrapień i wiele wojen. Na wojnę bowiem przeciwko nam wyruszyli królowie sąsiednich krajów. W tych jednak wojnach nie chcieliśmy być ciężarem ani dla was, ani dla innych sprzymierzeńców naszych i przyjaciół. Z Nieba bowiem posiadamy siłę, która nas wspomaga, i tak zostaliśmy wybawieni od naszych nieprzyjaciół, a nasi nieprzyjaciele zostali upokorzeni. Wybraliśmy więc Numeniusza, syna Antiocha, i Antypatra, syna Jazona, i wysłaliśmy ich do Rzymian, aby odnowić przyjaźń z nimi zawartą i poprzednie przymierze. Poleciliśmy im jednak, aby udali się także i do was, żeby was pozdrowili i żeby wam wręczyli nasze listy, w których jest mowa o odnowieniu naszego braterstwa. Teraz zaś dobrze zrobicie, jeżeli na to dacie nam odpowiedź».

A oto odpis listu, który przysłali Oniaszowi: «Arejos, król Spartan, arcykapłanowi Oniaszowi - pozdrowienie. W pewnym zapisie, który odnosi się do Spartan i do Żydów, znaleziono, że są oni braćmi i że pochodzą z rodu Abrahama. Teraz więc, skoro to już wiemy, dobrze zrobicie, jeżeli napiszecie do nas o waszym powodzeniu1

Dalej czytamy:

A oto odpis listu, który przysłali Spartanie: «Władcy Spartan razem z miastem arcykapłanowi Szymonowi, starszyźnie, kapłanom i pozostałemu ludowi żydowskiemu, swoim braciom - pozdrowienie. Posłowie, którzy zostali wysłani do naszego ludu, opowiedzieli nam o waszej chwale i czci. Ucieszyliśmy się więc bardzo z ich przybycia. To zaś, co oni powiedzieli, tak zapisaliśmy w uchwałach ludu: Posłowie żydowscy, Numeniusz, syn Antiocha, i Antypater, syn Jazona, przybyli do nas, aby odnowić zawartą z nami przyjaźń. Lud zaś postanowił, że należy przyjąć posłów uroczyście, a odpis tego, co powiedzą, umieścić w księgach przeznaczonych dla ludu, aby lud Spartiatów zachował pamięć o nich. Odpis tego zrobiono dla arcykapłana Szymona»2

Jest oczywiście całkiem spora grupa badaczy podważająca autentyczność wymiany korespondencji dyplomatycznej między Sparta a państwem żydowskim w ogóle3. Wskazuje się przy tym na to, że Żydzi poprzez odwołanie do zawsze zamkniętej i skierowanej do wewnątrz, przynajmniej wedle może nie tyle propagandy co legendy, ale wspaniałej swą przeszłością Sparty - starali się legitymizować swój odmienny od innych sposób bycia.

U J. Ciecieląga4, wykorzystuje odwołanie do owej korespondencji jedynie jako pomoc przy ustaleniu chronologii wydarzeń, co milcząco zakłada ich autentyczność. Pewne przesłanki podaje też O. Amitey5 m.in. odwołuje się do późniejszych stosunków żydowsko-spartańskich.

Dla mnie mocną przesłanką jest tekst u Józefa Flawiusza6 gdyż dodaje on nowe szczegóły - postać Damotelesa. O ile nie jest to jego wymysł należy uznać, że rzeczywiście w tym czasie krążyły w Jerozolimie odpisy, zapewne oficjalne, owej korespondencji dyplomatycznej ze Spartą. Oczywiście nie przesądza to tego, że owa korespondencja była autentyczna (mogła zostać zmyślona przez samych Żydów dla podkreślenia swojej chwały i wielkości) ale moim zdaniem silnie przemawiałoby to za autentycznością tej tradycji.

Zapraszam oczywiście do dyskusji i dzielenia się posiadanymi informacjami. Zwłaszcza jeśli coś jest w polskiej literaturze.

1 1 Mach 12. 5-23

2 1 Mach 14. 20-23

3 J.N. Bremmer, Spartans and Jews. Abrahamic Cousins? [w:] Abraham, the Nations, and the Hagarites: Jewish, Christian and Islamic Perspective on Kinship with Abraham, pod red. M. Goodman, G.H. van Kooten, Leiden 2010, p. 56

4 J. Ciecieląg, Żydzi w okresie drugiej świątyni 538 przed Chr.-70 po Chr., Kraków 2011, p. 166

5 O. Amitey, The Correspondence in I Maccabees and the Possible Origins of the Judeo-Spartan Connection [w:] Scripta Classica Israelica, t.32 2013, p.79-105

6 J. Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, 12.225 - 227 tu można uznać, że przepisał to z 1 Mach więc bardziej 13.164-170

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Stosunki pomiędzy Spartą, a Państwem Machabeuszy miały wymiar głównie kulturowy, ponieważ Machabeuszy chcieli utrzymywać stosunki z państwami greckimi, aby w oczach innych ludów uchodzić, za bardziej rozwiniętych. To z kolei miało swoje podłoże w wojnach, ponieważ Machabeusze, prowadzili wojny z Seleucydami, o uzyskanie niepodległości.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Mati64 napisał:

Stosunki pomiędzy Spartą, a Państwem Machabeuszy miały wymiar głównie kulturowy, ponieważ Machabeuszy chcieli utrzymywać stosunki z państwami greckimi, aby w oczach innych ludów uchodzić, za bardziej rozwiniętych.

 

Możemy poznać źródło tego zadziwiającego stwierdzenia?

A te inne ludy to jakie i czemu same nie nawiązały kontaktów?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Źródłem tego stwierdzenia jest książka pt."Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych", autorstwa Thomasa R. Martina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.