Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Inspekcja szefa gestapo w Radomiu - a czy były inne?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Cel wizyty jest ogólnie znany - konflikt personalny

Komu znany temu znany - mógłby secesjonista pokrótce opisać sprawę? Nie chodzi nawet o nazwiska, ale na jakim tle pojawił się problem. Inna rzecz, która wydaje mi się interesująca, to jak częste były takie konflikty personalne w gestapo w Generalnym Gubernatorstwie. Zakładam, że takie spory wewnętrzne mogły mieć wpływ na skuteczność działania, a co za tym idzie, ułatwiać działalność podziemiu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dwu pierwszych szefów tamtejszego gestapo: Wilhelm Bluhm i Lothar Wandel byli skonfliktowani z komendantem urzędu bezpieczeństwa Fritzem Liphardtem. Na najważniejszą osobę w radomskim gestapo wyrósł Paul Fuchs, zaczynając od referatu III C - ruch oporu, by z czasem przejąć nadzór nad większością istotnych referatów.

Fuchs z kolei był w konflikcie ze swymi bezpośrednimi przełożonymi, pomijał swego bezpośredniego przełożonego, starał się wiele spraw załatwiać poza jego wiedzą, kontaktując się bezpośrednio z Liphardtem, bądź ze swymi znajomymi w centrali RSHA. Fuchs wykorzystywał swą wcześniejszą znajomość (z września) z Liphardtem, jako, że był on wówczas w Einsatzkommando 2/II, właśnie pod dowództwem tego ostatniego.

Czy miało to wpływ?

Wydaje się, że tak, stąd W. Borodziej przy wspomnieniu o tych konfliktach dodaje: "Trójka szefów wydziału IV (III) odegrała zdumiewająco nikłą rolę w zwalczaniu podziemia".

/"Terror i polityka...", Warszawa 11985, s. 43/

Tyle, że nie oznaczało to kiepskiej pracy całego urzędu, Fuchs mógł opanować kilka referatów, mimo że potrafił popadać w konflikty nawet z władzami krakowskimi i następcą Liphardta - Joachimem Illmerem, właśnie z powodu swych sukcesów w zwalczaniu ruchu oporu. Wybaczano mu nawet wchodzenie w kompetencje innych służb, np. zajmował się śledztwami względem obywateli niemieckich, co leżało w kompetencjach SD.

Styl pracy Fuchsa, polegający na tym, że nie lubił się z nikim dzielić swymi poczynaniami, czasami i jemu samemu sprawiał kłopot. Prowadząc grą ze Związkiem Jaszczurczym nie poinformował o tym, innych urzędów bezpieczeństwa, co sprawiło, że miał kłopoty z wyciągnięciem z Majdanka członkini tej organizacji, aresztowanej przez KdS w Warszawie.

To właśnie Fuchs doprowadził do zatrzymania płk. Janusza Albrechta - i znów rzecz charakterystyczna, akcja była utajniona przed innymi urzędami policji. Choć do zatrzymania doszło w Warszawie to w okólniku radomskiego KdS podano, że miało to miejsce w Kielcach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.