Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
HESMERON

Oświeceni

Oświeceni  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy to możliwe.

  2. 2. Czy to by pomogło

  3. 3. Jak by pomogło

    • zapobiegło upadkowi państwa
    • pozwoliłoby szybciej uzyskać niepodległość
      0
    • pozwoliłoby mieć lepszą pozycję po odzyskaniu niepodległości
    • 2 i 3
      0
  4. 4. Czy mogłoby zaszkodzić

  5. 5. czy doprowadziłoby do wojny

    • tak, ze wszystkimi sąsiadami
    • tak, z Rosją
    • nie
      0
    • inne
      0


Rekomendowane odpowiedzi

HESMERON   

Otóż czytałem ostatnio " Niewyjaśnione zagadki historii Polski" i była tam informacja o braku poparcia zagranicznego dla konfederacji barskiej spowodowany sprzeciwem króla. Jednocześnie potężnym ale ciemnym jak noc magnatom więcej czasu mijało na piciu i ucztowaniu niż działaniu. Trochę tu zmienimy ale zacznijmy od początku.

Poniatowski sam ciężko zapracował na swój majątek i był kimś na miarę K. Wielkiego ale był przymuszany przez caryce bo nie miał w kraju żadnego stronnictwa. W naszej kochanej wersji zanim jeszcze wejdzie na tron zaprzyjaźnia się z grupą ludzi doń podobnych. Niewielu ale genialnych i energicznych przywódców. Zakładają regionalną szkołę handlu do której uczęszcza szlachta zagrodowa w nadziei na awans społeczny. Wielu z absolwentów ulega głoszonym na uczelni hasłom patriotycznym i po zdobyciu majątku finansuje oświecanie mas szlacheckich. W szkole uczono także użycia bronią jak tłumaczono bo "Zbójców pełne drogi" drogi." Oto mamy zaczątek stronnictwa. Kilka tysięcy zbrojnych to niezły początek. Ponadto absolwenci uniwersytetu po zbiciu iście magnackiej fortuny organizowali zbrojne konwoje do ochrony swoich interesów . August III robił wszystko by Oświeceni nie wzmocnili swojej pozycji i nie pozwalając wprowadzić skonfederowanego sejmu. Jak to robił? Otóż udawał że sam chce tą ustawę ustanowić a magnaci korzystają z liberum. Jednak po wstąpieniu Poniatowskiego na tron sytuacja stała się sprzyjająca. Natychmiast powołano KEN. Jednocześnie wmówiono niższej szlachcie że dzięki obowiązkowi szkolnemu łatwo i szybko powiększą swój majątek tak jak Oświeceni. Obowiązek wprowadzono i ustalono 20 godz szkoły dziennie i wolną niedziele bez wakacji. Szlachta miała pełnić

służbę wojskowa więc to kładziono na to nacisk ale także dawano szlachcie wiele informacji pozwalających dorobić się majątku.Przemycono też dużo elementów patriotycznych. Po trzech latach doszło do zmian w strukturze szlachty. Zniknęła szlacht a gołota i zagrodowa. Ogromne majątki stały się znacznie powszechniejsze. RON stała się centrum handlowy przez który przepływały setki towarów. Wzrost tolerancji i zlikwidowanie analfabetyzmu wśród szlachty. Brakowało ziemi pod budowę manufaktur szlachciców bo magnaci zazdrośnie strzegli swej ziemi. Nawet jeśli udało się komu jaką ziemie wykupić i zakłady pobudować to rąk do pracy brakowało bo chłopi z wiosek do miast przechodzić nie mogli.. Ponadto pałano szczerą nienawiścią do posiadaczy folwarków i chciano jak najbardziej zepsuć im życie. Doszło do utworzenia konstytucji 17 grudnia. oto ona

My brać szlachecka ku chwale przodków i na pożytek całego narodu niniejsze prawo uchwalam.

1.Każdy chłop swobodnie może podróżować i miejsce pobytu zmieniać

2. Chłopi nie będą sądzeni przez szlachcica lecz przez lawę wioski.

3. Znosimy wszelkie ustawy rozwój miast hamujące.

4. Każdy folwark ma być obłożony 98% podatkiem

5.Rody które w przeszłości dopuściły się zdrady bądź odmówiły stawienia się na pospolite ruszenie podlegają konfiskacji majątku.

6.Wszystkie ustalenia 3 maja

Powoduje to znaczny rozwój kraju i złamanie potęgi magnatów. Oczywiście Rosja atakuje ale Informacja dochodzi do carycy dzięki polskim szpiegom po dwóch latach kiedy już uzbroiliśmy się po zęby. Ogromne dochody+poparcie chłopów+tolerancja religijna +poparcie międzynarodowe+ oficerowie= trwałość zreformowanej RON. Wygrywamy i przez następne lata RON się rozwija i umacnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Poniatowski sam ciężko zapracował na swój majątek

Tyle, że podwaliny pod rodzinny majątek stworzył ojciec przyszłego króla.

Zakładają regionalną szkołę handlu do której uczęszcza szlachta zagrodowa w nadziei na awans społeczny.

Czy aby na pewno nawet szlachta zagrodowa za awans społeczny uznałaby przejście do stanu mieszczańskiego? Bo przecież HESMERON pamięta o formalnym zakazie parania się handlem.

Kilka tysięcy zbrojnych to niezły początek.

A reszta szlachty była nieuzbrojona?

A z jakiż to powodów?

Ponadto absolwenci uniwersytetu po zbiciu iście magnackiej fortuny

Kilka tysięcy magnatów?

Nie za dużo jak na nasz kraj?

Brakowało ziemi pod budowę manufaktur szlachciców bo magnaci zazdrośnie strzegli swej ziemi.

Ci "oświeceni" również?

Nawet jeśli udało się komu jaką ziemie wykupić i zakłady pobudować to rąk do pracy brakowało bo chłopi z wiosek do miast przechodzić nie mogli.

A z jakież to powodu zachodziła konieczność budowania zakładów wyłącznie w mieście?

Oczywiście Rosja atakuje ale Informacja dochodzi do carycy dzięki polskim szpiegom po dwóch latach kiedy już uzbroiliśmy się po zęby.

Są jakieś szczególne przyczyny tej dwuletniej ślepoty władz Rosji?

Bo ukryć powstanie kilku tysięcy nowych magnackich fortun to jakoś tak trudno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W 1744 sejm podejmuje ważną uchwałę, że "szlachcic wszelkiego rodzaju kupiectwem się bawiący, szlachectwa utracać nie będzie", co nie spowodowało jednak drastycznej zmiany względem udziału szlachty w handlu. Jak podaje Samuel Szymkiewicz ("Warszawa na przełomie XVIII i XIX w. w świetle pomiarów i spisów") w 1792 r. udział szlachty nie dochodził do 5%.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Takich zmian nie dokonuje się w kilka lat.

To wymaga zmiany mentalności ludzi, przetasowania wartości, stylu życia.

Przeciętny szlachcic, nawet o otwartym umyśle był wychowany w przekonaniu że bycie ziemianinem zapewniało nie tylko harmonijne i spokojne życie ale też jedynym zajęciem godnym szlachetnie urodzonego.

Paranie się handlem wymagało mieszania się z Łykami czy Żydami co musiało być dla takiego człowieka obrzydliwe.

Dwa - trzy lata to zbyt mały okres czasu na przebudowę mentalności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I wypada dodać, że większość wspomnianej szlachty (jeśli chodzi o okolice Warszawy) trudniła się głównie handlem związanym z hodowlą, dostarczali do miasta drób, woły, nabiał, jaja, wreszcie woły. Do tego dochodzi warzenie i sprzedawanie trunków. I tu w samej Warszawie w 1792 r. szlachta stanowiła 5,8% ogółu osób w tym zawodzie. I byli to szynkujący, nie było ich pośród garkuchniarzy, kawiarzy, traktierników itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

4. Każdy folwark ma być obłożony 98% podatkiem

(...)

Powoduje to znaczny rozwój kraju i złamanie potęgi magnatów.

Znane są przypadki krajów gdzie dochody z produkcji rolnej i hodowli były obłożone tak wysokim podatkiem i doprowadziło to do rozwoju kraju? Bardziej prawdopodobnym jest coraz częstsze porzucanie ziemi i w efekcie mamy klęskę głodu. Zaś na drogach grasują bandy pozbawionej dochodów szlachty. W miastach, gdzie część szlachty (nie mogącej płacić tak wysokich podatków) skierowała swe kroki, panuje ogromne przeludnienie i dochodzi do coraz częstszych buntów.

Obowiązek wprowadzono i ustalono 20 godz szkoły dziennie i wolną niedziele bez wakacji.

To nie tyle: "Oświeceni" co "Tytani". Po odliczeniu czasu na ablucje, spożywanie posiłków, załatwianie potrzeb fizjologicznych w ubikacji... ile czasu zostaje na sen i regenerację?

A teraz kwestia czasu....

Stanisław August Poniatowski zakłada lokalną szkołę.

Kiedy?

Za życia ojca nie mógł rozporządzać rodzinną fortuną, zatem mógłby ją ufundować gdzieś dopiero około roku 1752, kiedy miał do dyspozycji dochody ze starostwa przemyskiego. W Akademii Zamojskiej nauka trwała sześć lat - na poziomie classes superiores, niech nauka w naszej szkole handlowej trwa połowę tego - czyli trzy lata. Kiedy zatem Poniatowski wstępuje na tron szkołę opuszczają cztery roczniki absolwentów. Ile taka lokalna szkoła handlowa mogła mieć na jednym roku? Powiedzmy dwadzieścia osób, zatem mamy osiemdziesięciu absolwentów. Trudno oczekiwać by wszyscy byli geniuszami handlu i wszyscy mieli szczęście. Dobrze by było gdyby co trzeciemu trafił się sukces w handlu. Mamy zatem ze dwudziestu siedmiu młodzieńców.

Trudno zatem mówić o jakiś tysiącach członków nowej elity.

Oto mamy zaczątek stronnictwa. Kilka tysięcy zbrojnych to niezły początek. Ponadto absolwenci uniwersytetu...

A niby jakiego uniwersytetu?

Przecież jeszcze nie powołano nawet KEN.

Po trzech latach doszło do zmian w strukturze szlachty

Dlaczego akurat po trzech?

No i na czym konkretnie mieliby zbić majątki?

Czym mieli handlować?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.