Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Wilamowice

Recommended Posts

W bibliografii podanej na wiki występuje Herman Mojmir, i tu taka ciekawostka, miał on brata o pseudonimie "Flora-Flora"* - Floriana Biesika.

Obaj zajmowali się językiem wilamowskim i obaj prezentowali całkiem odmienne koncepcje. Biesik pracując jako nadoficjał Kolei Południowej w dalekim Trieście wysnuł koncepcję, że wymysojrysz nie ma pochodzenia niemieckiego. W szeregu wstępów do swych poematów uzasadniał, że język ów był ojcem wszystkich języków germańskich.

Tymczasem jego brat twierdził, że jest to typowy śląski dialekt niemiecki, który zrównywał z dialektem szynwałdzkim.

I kolejna ciekawostka, pośród najaktywniejszych najnowszych badaczy tego języka mamy naukowców z tak odległych krajów jak: Islandia - Alexander Andrason, Australii - Carlo Ritchie z Australii, Flandrii - Rinaldo Neels.

* - w uwspółcześnionym zapisie według Tymoteusza Króla - "Fliöera-Fliöera"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Na temat Wilamowic i innych lokalnych odrębności w polskim żywiole napisano w "DAS DEUTSCHTUM IN POLEN" z czasów okupacji. Poza Wilamowicami i wspomnianym przez Secesjonistę Bojkowem wyróżniano tam też Gać obok obecnego Hołdunowa.

Zdjęcie stroju z wspomnianej publikacji:

13.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.