Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Broń strzelecka armii Federacji Rosyjskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tu spoglądam z ufnością na Razorblade, że przybliży mi(nam) różnice, wady i zalety etc współczesnej broni strzeleckiej stosowanej przez armie rosyjską na tle uzbrojenia innych armii europejskich - Polski, Niemiec czy Francji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Napisałem do Razora, ale obawiam się, że popełni elaborat :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co widzę na obrazkach telewizyjnych, nic nieoczekiwanego, tj. nadal to świat Kałasznikowa. Zresztą, trudno, aby było inaczej.

Co do reszty - przyłączam się do próśb skierowanych do Razorblade. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to niezidentyfikowani żołnierze mają Kałasznikowy, zdaje się AK74M (nigdy nie wiem, czy się to pisze z myślnikiem, czy nie). ;) Ale mundury chyba niekoniecznie typowo rosyjskie. Widziałem wczoraj w TV Wojciecha Łuczaka z "Raportu WTO", który podał ciekawostkę, że niedawno "pewne państwo" w trybie pilnym szukało na międzynarodowym rynku broni i sprzętu wojskowego dostawcy pewnej liczby zestawów mundurowych dla żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu spoglądam z ufnością na Razorblade, że przybliży mi(nam) różnice, wady i zalety etc współczesnej broni strzeleckiej stosowanej przez armie rosyjską na tle uzbrojenia innych armii europejskich - Polski, Niemiec czy Francji.

Nie ma sprawy... ale to bardzo obszerny temat, a ja akurat jestem odcięty od normalnego netu (zmieniam usługę internetową - i chwilowo posługuję się łączem telefonicznym), ma mi od jutra już działać to coś przygotuję... na razie wybaczcie, ale to nie jest coś co da się w telefonu zrobić (nie mam tyle cierpliwości).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Fakt, to niezidentyfikowani żołnierze mają Kałasznikowy, zdaje się AK74M (nigdy nie wiem, czy się to pisze z myślnikiem, czy nie)

Z myślnikiem - AK-74M. Jest to podstawowa broń indywidualna piechoty Federacji Rosyjskiej. Wprowadzony z wielkim hukiem na uzbrojenie w 1994 karabinek Nikonowa AN-94 okazał się jednak za drogi i za skomplikowany. Wyprodukowano go pewną liczbę, ale relatywnie niewielką (kilkadziesiąt tys.?). W ogóle cały ten program budowy broni "ze zbalansowanym odrzutem" lub "z przemieszczonym impulsem odrzutu" uważam za pomyłkę.

Z tego co wiem jakieś jednostki podległe MWD (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) używają jeszcze karabinka AEK-971 (to inny dziwoląg "ze zbalansowanym odrzutem").

Wszystkie te karabinki strzelają nabojem 5,45x39. Na zdjęciach z Krymu jeden z niezidentyfikowanych żołnierzy miał starego AKM kal. 7,62x39.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Trochę nie na temat bo to jednak raczej broń zespołowa jak mniemam ale czy warto nowy temat otwierać dla trzech fotek?

 

 

Znalezione w lwowskim muzeum mieszczącym sie w Arsenale.

Zastanawiam się do czego takie coś może służyć w praktyce?

 

2duvzwp.jpg

 

racdba.jpg

 

258urex.jpg

 

(Ręka mi drgnęła gdy fotografowałem tabliczkę z opisem za co przepraszam.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

@gregski

 

Jako renomowany ekspert w dziedzinie współczesnego uzbrojenia, mogę powiedzieć że jest to granatnik automatyczny kaliber 30 mm.

Działa jak karabin maszynowy, tylko że strzela granatami, których zasięg skutecznego rażenia wynosi 7 metrów od miejsca wybuchu.

Broni takiej używa się do odpierania ataków piechoty nieprzyjaciela.

Jest skuteczniejsza niż uniwersalne karabiny maszynowe, ponieważ nie wymaga uzyskania bezpośredniego trafienia, a każdy jeden pocisk może poranić odłamkami kilku żołnierzy nieprzyjaciela.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Odczytać dane z plakietki to i ja potrafię.

Miałem nadzieję, ze Razor się tu pojawi i coś sensownego napisze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Nawet ja mógłbym, póki Razorblade nie widać, tylko nie wiem co chcesz wiedzieć. Naprawdę nie słyszałeś wcześniej o szybkostrzelnych granatnikach?

 

Można powiedzieć że to wynalazek amerykański. Chociaż rozmaite pomysły "chodziły" już wcześniej, to właśnie Amerykanie w latach 60. w czasie wojny wietnamskiej  wprowadzili taką broń na większą skalę, cały szereg modeli. Granatniki służyły głównie jako uzbrojenie pokładowe rozmaitych pojazdów, okrętów rzecznych, śmigłowców, ale i na takiej polowej podstawie trójnożnej też bywały. To jest generalnie broń przeciwko celom powierzchniowym, nie bardzo celna, granaty mają relatywnie małą prędkość początkową i mocno zakrzywioną trajektorię. Ale powiedzmy po kilku seriach pewnie i w jakiś punktowy da się trafić. Amerykanie mają do nich też pociski kumulacyjno-odłamkowe, tak więc w sprzyjających warunkach może to być zagrożenie i dla lekko opancerzonych pojazdów.

 

320px-MK19-02.jpg

(Amerykański 40 mm granatnik Mk.19 - pierwsza, nieudana wersja powstała już w 1966, jednak dopracowanie konstrukcji zajęło kilkanaście lat, obecnie użytkowana wersja pochodzi z 1983)

 

 

A jak Amerykanie sobie coś zrobili, no to i reszta świata poszła w ich ślady i w ZSRR też skonstruowano szybkostrzelny granatnik. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
15 godzin temu, Nacht napisał:

[...]Jako renomowany ekspert [...]

 

Już miałem napisać komentarz, ale witki mi opadły...

 

 

Gregski, wydaje mi się że granatniki automatyczne to odpowiedź na małą szybkostrzelność granatników "jednorazowych" (takich jak M79). Do tego doszła możliwość zastosowania silniejszego ładunku prochowego przez co zwiększył się zasięg i... tak już to chyba poleciało.

Obecnie to chyba najlepszy sposób na pokrycie ogniem (całkiem sporego) obszaru w bezpośrednim sąsiedztwie, bez wzywania wsparcia artylerii.

 

pozdr

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Tak użycie takiego granatnika wygląda w praktyce:

 

 

Zżera mnóstwo amunicji, ale jak napisałem wcześniej, dobrze sprawdza się przy odpieraniu ataków piechoty nieprzyjaciela.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zastanawiałem się jak tego się używa. 

Zasięg niewielki, myślę, że efektywnie da się w coś przycelować tak na kilkaset metrów, czyli broń ta praktycznie musi być umieszczona niemal na pierwszej linii. No a poręczna nie jest. Waży prawie 50 kg. Dodatkowo ten trójnóg jakoś kiepsko wyglądał. Skomplikowany, jakieś zębatki, cięgna, dźwigienki. Wydaje się wrażliwy na zanieczyszczenia.

Kto tego używa? Kto to ma na etacie?

Jakieś samodzielne oddziały wsparcia przydzielane dla konkretnych zadań?

Jaki duża praktycznie jest siła rażenia takiej "kapsułeczki"?

Granat z moździerza 50 - 80 mm to jeszcze rozumiem ale to?

 

Dla mnie ta w sumie ciekawostka.

 

PS.

Speedy, przepraszam, że zapomniałem o Tobie. Oczywiście Twoja reputacja na forach internetowych jest niepodważalna i każde wyjaśnienie przyjmuję z wielkim zainteresowaniem.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.