Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
alann922

Uchodźcy w współczesnym świecie

Rekomendowane odpowiedzi

alann922   

Witam, na przedmiocie 'System ochrony praw człowieka' został mi zadany referat o uchodźcach współczesnego świata. Proszę Was o pomoc. Mozecie zaproponować mi postacie i książki które mógłbym opisać w tym referacie. Z góry dziękuję.

(Przepraszam za brak pol liter).

Edytowane przez secesjonista
: przeprosiny przyjęte; wpis poprawiono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak dokładnie brzmi temat tej pracy?

Po prostu: "Uchodźcy współczesnego świata"?

W jakich językach w grę wchodzi literatura?

Współczesny świat - to jaki okres czasu ma się w tym sformułowaniu zawierać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alann922   

Tak dokladnie brzmi ten temat. Pani profesor tego nie sprecyzowala w jakich dokladnie latach moze byc wiec jest wieksze pole do popisu. Najlepiej w jezyku polskim. Uchodzcy z Polski ale i moga byc z poza granicy.

Edytowane przez alann922

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Wiesz, tak sobie myślę, że można wejść na stronę dowolnej gazety i wpisać w wyszukiwarce słowo uchodźca i wyskakuje mnóstwo tytułów. To tak gdyby szukać jakiś informacji na gorąco. Ostatnio był jakiś tekst np o małym chłopcu który przeszedł na piechotę pustynie by uciec z Syrii. W książce Byłem dzieckiem-żołnierzem też można znaleźć opis sytuacji uchodźcy, to samo np u W. Batera w jego wydanych wspomnieniach. Swego czasu też GW opisywała sytuacje uchodźców i nielegalnych imigrantów w Polsce, zwłaszcza w ośrodku białostockim. Może warto i do tego sięgnąć?

Z ciekawostek, w Mińsku mazowieckim jest pomnik ku czci przyjaźni polsko-północnokoreańskiej, przebywały tam dzieci - ofiary wojny na półwyspie:

http://www.krld.pl/krld/czytelniateksty/kom_osw/[niedatowany]%20Dwa%20teksty%20z%20gazety%20''Linia%20Otwocka'',%20na%20temat%20koreanskich%20sierot%20wychowywanych%20w%20Polsce%20i%20wizyty%20Wielkiego%20Wodza%20Towarzysza%20Kim%20Ir%20Sena%20w%20Polsce%20w%201956%20r.%20.pdf

może się przyda

jeśli idzie o literaturę to może:

I. el-Cheikh, Uchodźcy palestyńscy: stan dzisiejszy [w:] Krakowskie Studia Międzynarodowe, 2/2005

P. Mitzner, Rozmowy z Hydra: Uchodźcy [w:] Dialog: miesięcznik literacki, 45/2000

A. Hadzińska-Wyrobiek, Uchodźcy - odpowiedzialnośc społeczności międzynarodowej za ochronę uciekinierów [w:] Civitas Hominibus : rocznik filozoficzno-społeczny 2009

polecam N. Słodzinka, Uchodźcy: doświadczenie przemocy i narracja o niej [w:] Etnografia Polska 2009, tekst naprawdę fajny, choć pewnie dla Twoich potrzeb nieprzydatny specjalnie

D. Żmij-Zielińska, Uchodźcy: przykład Szwajcarii [w:] Dialog: miesięcznik literacki, 1983

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Literatury w bród (część dostępna w sieci) zatem tylko wybierać, choćby:

A. Kosowicz "Muzułmanie i uchodźcy w polskim społeczeństwie"

B. Wierzbicki "Uchodźcy w prawie międzynarodowym"

G. Goodwin-Gill "The refugee in International Law"

"Uchodźcy świata – 50 lat pomocy humanitarnej" red. M. Cutts

"Wędrowcy i migranci. Pomiędzy marginalizacją a integracją" pod red. E. Nowickiej, B. Cieślińskiej

"Integracja czy dyskryminacja? Polskie wyzwania i dylematy u progu wielokulturowości" pod red. K. Iglickiej

"Między piekłem a rajem. Problemy adaptacji kulturowej uchodźców i imigrantów w Polsce" pod red. M. Ząbka

"Przystanek Polska. Analiza programów integracyjnych dla uchodźców" red. J. Frelak, W. Klaus, J. Wiśniewski

J. Frelak, W. Klaus "Integracja uchodźców w Polsce – Rekomendacje i dobre praktyki"

J. Balicki, P. Stalker "Polityka migracyjna i azylowa"

A. Florczak "Uchodźcy w Polsce. Między humanitaryzmem a pragmatyzmem"

"Uchodźcy : teoria i praktyka" pod red. I. Czerniejewskiej i I. Main

J. Hryniewicz "Uchodźcy w Polsce – teoria a rzeczywistość"

K. Krzysztoń "Trudna droga do normalności : opowieści uchodźców"

A. Weinar "Europeizacja polskiej polityki wobec cudzoziemców"

UNHCR "Uchodźcy świata. Wyzwania humanitarne" Warszawa 1998

S. Konopacki "Obywatelstwo europejskie w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej"

H. Grzymała-Moszczyńska, E. Nowicka "Goście i gospodarze. Problem adaptacji kulturowej w obozach dla uchodźców oraz otaczających je społecznościach lokalnych"

"Integracja uchodźców w Polsce w liczbach" red. A. Kosowicz, A. Maciejko

"Migranci na polskim rynku pracy. Rzeczywistość, problemy, wyzwania" red. W. Klaus

"Prawne uwarunkowania integracji uchodźców w Polsce. Komentarz dla praktyków" red., tegoż

K. Pudło "Uchodźcy polityczni z Grecji"

tenże, "Grecy i Macedończycy w Polsce 1948 – 1993", "Sprawy Narodowościowe", Seria nowa, T. 4, Z.1, 1995

IBL PAN "Inni wśród swoich" 1994

D. Heidrich-Hamera "Międzynarodowa ochrona uchodźców wewnętrznych : aspekty prawne i praktyka"

M. Budka "Rozpocząć nowe życie : wybrane zagadnienia z zakresu problematyki uchodźczej"

"Zrozumieć innych. Czyli jak uczyć o uchodźcach" red. K. Koszewska

/tu również wspomnienia: J. Boratyński "Mój pamiętnik z obozu dla uchodźców"/

"Afrykański wygnaniec - tożsamość a prawa człowieka" Wyd. Akademickie Dialog

G. Surgailis "Uchodźcy wojenni i polscy żołnierze internowani na Litwie w czasie II wojny światowej"

J. Morillot, D. Malovic "Uchodźcy z Korei Północnej. Relacje świadków"

Kim Mike "Z piekła do wolności : ucieczki z Korei Północnej"

P. Estabrooks "Ucieczka z Korei Północnej : rozpaczliwe poszukiwanie jedzenia, miłości i życia"

J. Thorwald "Wielka ucieczka"

"Czym chata bogata... : pomoc dla cudzoziemców poszukujących ochrony w Polsce w świetle badań społeczności i instytucji lokalnych" red. nauk. G. Firlit-Fesnak, Ł. Łotocki

"Wspomnienia polskich uchodźców na Węgrzech w latach 1939-1945" oprac. J. Stolarski

J. Wróbel "Uchodźcy polscy ze Związku Sowieckiego"

J. Hrynkiewicz "Uchodźcy w Polsce - teoria a rzeczywistość : na podstawie badań prowadzonych w Centralnym Ośrodku Recepcyjnym w Dębaku oraz w Urzędzie ds. Repatriacji i Cudzoziemców"

P. Kolasa "Ochrona praw uchodźców w Unii Europejskiej w świetle wytycznych Stolicy Apostolskiej"

G. Kapllani "Krótki podręcznik przekraczania granic"

J.M. Piskorski "Wygnańcy : przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie"

M. Wojecki "Uchodźcy polityczni z Grecji w Polsce 1948 – 1975"

E. Januszewska "Dziecko czeczeńskie w Polsce : między traumą wojenną a doświadczeniem uchodźstwa"

K. Potoniec "Integracja dzieci polskich i czeczeńskich na przykładzie projektu "Nasz świat w 36 klatkach"

I. Oleskiewicz "Uchodźcy w Unii Europejskiej : aspekty prawne i polityczne"

"Ponad granicami : kobiety, migracje, obywatelstwo" pod red. M. Warat i A. Marek

"Uchodźca w mojej klasie" I. Czerniejewska, A. Marek

/więcej publikacji tych autorek i innych na: www.fundacja.znak.org.pl/ucho/

Można przejrzeć zszywki stosownych periodyków np. "Refugees", "Amnesty International Report", "Journal of Refugee Studies", "Refugee Survey Quterly", "European Sieries", "Z Obcej Ziemi" - kwartalnik Biura Łącznikowego UNHCR w Warszawie, "Głos Uchodźcy" Stowarzyszenia Uchodźców w RP, "Uchodźstwo i Kultura..." itp.

Odwiedzić strony:

www.unhcr.pl

www.iom.ch

www.igc.ch

www.ein.org.uk

www.ercomer.org

www.isp.acad.umn.edu

www.oneworld.org

www.idealist.org

www.interwencjaprawna.pl

www.refugee.pl

Przejrzeć raporty i analizy UNHCR typu: "Asylum Levels and Trends in Industrialized Countries", "Protecting Refugees & the Role of UNHCR" itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Alann922;

Na kiedy to chcesz mieć?

Robiłem przy uchodźcach, ale dziś nie dam rady się bardziej rozpisać.

Piątek byłby realny.

Mam na myśli uchodźców, którzy wylądowali w Polsce, systemie readmisji i to jak oni robią "w konia" humanitarną Unię Europejską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Odnośnie uchodźców do obszaru UE istnieje jednolity system ich tratowania.

W Polsce jeszcze przed wejściem do UE uchwalono następującą ustawę o cudzoziemcach - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031281175

Polska jako państwo buforowe przyjmuje jako pierwsza uchodźców ze Wschodu.

Podług mych obserwacji są to głównie Czeczeni, Osetyńczycy, Gruzini i Ormianie.

Na granicy deklarują oni chęć objęcia ich statusem uchodźcy.

Procedura weryfikacyjna trwa ok. pół roku, a następnie można się odwołać od decyzji Urzędu d/s Uchodźców, co trwa jeszcze minimum kwartał (3 miesiące).

Generalnie wygląda to tak, iż uchodźcy traktują Polskę jako kraj etapowy w celu dostania się wgłąb Unii Europejskiej.

Gdy tacy trafiają do Naszych ośrodków dla uchodźców, to starają się potem uciekać dalej.

Państwami docelowymi są: Austria, Belgia, Francja, Norwegia, Szwecja.

Tam jest lepsza opieka socjalna. Polska w tym porównaniu wypada marnie.

Co ciekawe - Uchodźcy omijają jak ogień Niemcy. Tamci się nie patyczkują z uchodźcami.

Te bardziej humanitarne, a wcześniej wymienione państwa, odsyłają osoby starające się o azyl w Polsce, do Polski.

Nasze państwo w ramach umowy Dublin II jest zobowiązane ich z powrotem przyjąć.

Skoro jednak osoby starające się o azyl pogwałciły zasady prawa azylowego w RP i wyjechały wgłąb Europy, to zakwalifikowały się do deportacji ku własnemu państwu.

Z lotniska w Balicach głównie są deportowani Gruzini i Osetyńczycy do Tbilisi.

Samym przerzutem z polskich ośrodków wgłąb Europy kierują zorganizowane grupy czeczeńskie i polscy taksówkarze, którzy każą sobie płacić np. 2000 PLN za kurs z ośrodka w Lininie do Wiednia.

Jeśli jest coś niejasne, to proszę o uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ale co można znaleźć w sieci?

Że tego typu kombinacje niby-uchodźców są już w niej opisane?

Opisano również jak to Algierczycy, Tunezyjczycy, Nigeryjczycy, Egipcjanie legalizują sobie pobyt w Polsce dzięki temu iż chcą się uczyć języka polskiego?

Co wiesz na ten temat?

Co negujesz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
alann922   

Dziękuję, na pewno mi się to przyda. Mimo to znacie jakieś postacie ostatnich lat które opowiedziały o swoim uchodźstwie. Chciałbym w swojej pracy móc jakieś konkretne osoby zawrzeć jeszcze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Załóżmy że nazywa się on Raschid.

Mniejsza o to - Był Czeczenem.

Zeznał iż ludzie Basajewa gnębili go

i domagali się okupu od niego.

Gdy zapytałem konkretnie, za co miałby ten okup być, bo Szamila Rosjanie "zaciukali" w 2006 roku - Buzia się mu zamykała.

W każdym razie, gościu ze swą żoną i trójką dzieci wylądował na Balicach. Fajne dzieciątka - żal mi ich było.

Koleżanki z readmisji (Grupa d/s Cudzoziemców) miały gdzieś moje węszenie i szukanie dziury w całym. Tylko utrudniało to dalszy ciąg czynności służbowych.

Woleli to mieć "z bata".

Wprowadzenie w błąd urzędnika państwowego jest karane na podstawie Kodeksu Karnego.

Polak oberwie za to, a taki uchodźca nie poniesie konsekwencji.

Co ciekawe;

Prowadziłem rozmowę z kolesiem, trzymając jego czteroletniego synka na własnych kolanach.

Takie bidniutkie dziecię przypałętało się do mnie, a nie do jego ojca.

Wiem że to była szuja, ale baba się go trzyma, a dzieci szkoda.

Cała rodzina została deportowana z powrotem do Rosji.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym poldas, ze nie bardzo widzę jak w referacie umieścić informacje o twych doświadczeniach z uchodźcami...

"Wedle anonimowego użytkownika forum o pseudo poldas w jego pracy w nieznanym mi urzędzie X zdarzały mu się takie wypadki z uchodźcą Y jak..."?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jak w GazWyb - z anonimowych źródeł do których udało nam się dotrzeć wynika, że ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.