Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ak_2107

Salomon Morel

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   

I do czego by ta nasza dyskusja doprowadziła?

Że Szlomo zbrodniarzem jest - Zgoda.

Było by miło jakby ktoś to zanegował.

Nagonka jest nudna.

Że niby on Żydem był? - Mam to gdziesik tam.

Ku czemu zmierzasz?

Podejrzewam iż lepiej byś się wyżył badając powojenne losy Ślązaków.

Gdzie dokładnie mieszkasz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Nie chodzi o to, że był Żydem. Nie mam z tego typu sprawami problemu. Zresztą, Żyd był moim pierwszym szefem w pracy, dużo mnie nauczył.

Mieszkam na Śląsku.

Powojenne dzieje Ślązaków to, wstyd przyznać, wyjazdy do Niemiec, w imię lepszego życia. Ja tam mogę pracować ale w lustro bym nie spojrzał gdybym kiedyś o sobie Niemiec powiedział.

Wspomniałem także o Tragedii Górnośląskiej. Najwyższy na ten świat chyba za późno mnie wpuścił. W dużej części Niemcy ale nie tylko. Ziętek i Zawadzki(?) stają się pozytywnymi bohaterami. O Ziętku słyszałem ale Zawadzki to dla mnie biała karta odnośnie pracy przymusowej. Ziętek uratował wielu z nich, tu należy się głęboki ukłon. Może ktoś rolę Zawadzkiego mi wytłumaczy.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Widzisz Alex;

Ubecy robili to, co musieli.

Widzisz Poldas SS-mani też robili co musieli...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Mniejszość niemiecka chyba głównie ale przekaz, z którym się w pełni zgadzam.

Część po polsku, część po niemiecku.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem znaczącą swobodę w zakresie dyskusji, atoli nijak nie rozumiem jak prywatne plany wycieczkowe Alex WS mają się do postaci Morela?

Jeśli Alex WS odczuwa potrzebę szerszego informowania nas o swym prywatnym życiu to można założyć stosowny wątek w dziale "Hyde Park" lub "Wydział o użytkownikach".

Kolejny raz monituję forumowicza Alex WS by nie zaśmiecał tematów.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Potępienie Morela przez Polskę to sprawa oczekiwana.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Ja rozumiem znaczącą swobodę w zakresie dyskusji, atoli nijak nie rozumiem jak prywatne plany wycieczkowe Alex WS mają się do postaci Morela?

Jeśli Alex WS odczuwa potrzebę szerszego informowania nas o swym prywatnym życiu to można założyć stosowny wątek w dziale "Hyde Park" lub "Wydział o użytkownikach".

Kolejny raz monituję forumowicza Alex WS by nie zaśmiecał tematów.

secesjonista

"zaśmiecał". Proponuję to potomkom ofiar powiedzieć. Kwestia rozumienia lub nie secesjonisty to nie mój problem. Korzystając z prawa administratora moje wypowiedzi można edytować. Ban to także pewna opcja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by potomkowie ofiar zainteresowani byli jakim samochodem jeździ Alex WS, gdzie się udaje, jaką ma rejestrację.

Nie sądzę by te informacje miały związek z osobą Morela, zatem tak konkretnie:

mógłby Alex WS objaśnić nam co jego udanie się do Oravicy ma wspólnego z postacią Morela?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie: "niewiele", to nie ma nic wspólnego z tematem. Zatem proszę sobie darować takie wpisy w konkretnym temacie.

A Polska Morelowi postawiła zarzuty uznając go za zbrodniarza. Coś więcej ma Polska zrobić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Do 1992 mieszkał w Polsce. Cóż więcej dodać.

[... ciach]

Skasowano informacje zupełnie niezwiązane z tematem

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Temat się tak rozjechał że nie wiadomo na co odpisywać.

Gregski pisze o SS-manach porównując ich z Ubekami.

Tylko że ci pierwsi, poczynając od 1943 roku byli wcielani do tej formacji na siłę.

Zresztą Waffen SS była taką samą częścią składową Algemeine SS jak SD, czyli policja bezpieczeństwa.

Wrzucanie wszystkich esesmanów do jednego wora jest wygodne, ale nietrafne.

Zarówno Morel, jak i Wolińska znaleźli sobie przytulisko za granicą i ekstradycja do Polski okazała się być bezskuteczna.

W jego przypadku widzę niedowład polskiego wymiaru ścigania, bo można go było wcześniej zaaresztować, a ten jak się pokapował iż na niego zagięto parol, to dał dyla do Izraela, którego rząd dba o swoich obywateli i nie wydał spekulowanego zbrodniarza polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Uzasadnienie tej odmowy jest zresztą dla mnie wyrazem hipokryzji ze strony władz Izraela.

http://ipn.gov.pl/__data/assets/image/0015/43611/1-1984.gif

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wnioskuję to po tym iż komendantem tego obozu/więzienia był od lutego 1949 roku do 19 października 1951 roku.

Jednak przesadziłem ze słowem "epizod". Trudno tak pisać gdy on tam rządził przez dwa i pół roku.

Tadeusz Wolsza podaje, że Morel był komendantem już od stycznia; Źródło - "Więzienia stalinowskie w Polsce". Warszawa 2013. strona 130.

W każdym razie - Obóz, a potem więzienie dla młodocianych w Jaworznie funkcjonował (dla Polski) już od 1945 roku, aż do 1956 roku. Mamy zatem 11 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.