Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Ukraińska rewolucja

Recommended Posts

Furiusz   

To co obserwujemy na Ukrainie różne portale i różni ludzie zwą czasem rewolucją albo rozpadaniem się Ukrainy. Sytuacja z szturmowaniem budynków rządowych i koktajlami mołotowa w Kijowie czy barykadami np w Lwowie, wygląda dość nieprzyjemnie. W mediach też różnie przedstawia się protestujących a jednocześnie siane jest sporo dezinformacji - w internecie, zwłaszcza na fejsbuku krąży obrazek niby z rosyjskiej telewizji w którym pani na tle czołgów ogłasza, że jadą one w kierunku Ukraińskiej granicy, całość ma się dziać w okolicach Kurska. To jak się popularnie mówi fake. Mimo wszystko sytuacja wygląda na poważną a posunięcia Janukowycza (zmiana ministra) wskazują na chęć wykorzystania rozwiązań bardziej siłowych.

Zapraszam do dyskusji na temat tego co obecnie dzieje się na Ukrainie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No proszę, bardziej spodziewałbym się, że taki temat założy gregski czy lancaster,

a nie człowiek od "obgryzionych końskich gnatów" ( :B): ).

W przekazie medialnym brakuje mi informacji co dzieje się w Doniecku.

W tychże wydarzeniach widzę pewną słabość - kto miałby objąć władzę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Słówko o doniecku jest tu w ok 1 min -

http://lifenews.ru/news/126071

chyba spokój skoro wysłali swoje oddziały milicji.

Co do władzy - obecną koalicję protestujących w dużej mierze łączy chyba niechęć do obecnych władz. Gdy tych zabraknie koalicja ta pewnie weźmie się za darcie kotów między sobą, a to tylko przyśpieszy powrót Partii regionów do władzy, bo spory całkiem elektorat to oni mają.

Ciekawe jest też oświadczenie Krymu, ze jak rozpad, to oni poproszą do Rosji.

A co do tego, ze założyłem po prostu brakowało mi takiego tematu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

A ja sie boję.

Coś za blisko naszej granicy te ruchawki. Jak wkroczą Rosjanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alex WS   

Skoro owocowe Pomarańczowej Rewolucji stały się niestrawne co skutkowało wygraną Partii Regionów, Unia chyba nie do końca rozumiejąc specyfiki tego kraju domagała się od Janukowycza aby okazał przed swoimi ludźmi słabość i wypuścił Tymoszenko to efekt umowy stowarzyszeniowej był dosyć oczywisty. Partia Regionów musiałaby obrócić się o 180 stopni aby sprzeciwić się Rosji i swoim wyborcom. Obniżka cen gazu to dosyć ciekawy argument także, o sprawie Floty Czarnomorskiej nie wspominając. Najprawdopodobniej nic więcej się nie wydarzy oprócz pogłębienia i tak już mocnych antagonizmów pomiędzy wschodnią a zachodnią Ukrainą. Tak długo jak wojsko i milicja jest po stronie Prezydenta a wygląda na to iż jest.

Edited by Alex WS

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
No proszę, bardziej spodziewałbym się, że taki temat założy gregski czy lancaster,

Gregski jest starym zgorzkniałym facetem, którego przestały podniecać rewolucje (szczególnie, gdy wie jak się ona skończy).

Putin nie wypuści Ukrainy ze swych objęć. Ot może coś poluzuje w drugorzędnych sprawach tak aby ludziom na ulicy wydawało się, że coś ugrali ale w sprawach kapitalnych dla Rosji nie popuści. EU zaś to banda eunuchów którzy co najwyżej są w stanie wygłaszać kabotyńskie frazesy o wolności i demokracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   
EU zaś to banda eunuchów którzy co najwyżej są w stanie wygłaszać kabotyńskie frazesy o wolności i demokracji.

I - z ciężkim sercem - muszę przyznać, że trudno się z Gregskim w tej kwestii nie zgodzić.

Ja, jako zatwardziały euroentuzjasta, kierując się swym europatriotyzmem, rad widzę przyłączanie się do naszej Unii nowych krajów. Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Turcja, Maroko czy Tunezja - czemu nie? Herclisz wilkomen. Pod warunkiem, że same tego chcą oraz że jakieś nasze standardy trzymają, albo przynajmniej deklarują, że trzymać pragną. W przypadku Ukrainy ni jeden, ni drugi warunek spełniony nie był, trzeba było powiedzieć jasno не хочешь - не надо.

A tu my najpierw stawiamy jakiś dziwaczny warunek w sprawie Tymoszenko. Dziwaczny, bo do tych naszych europejskich standardów należy niezależność władzy sądowniczej od wykonawczej, a tu stawiamy warunek, że władza wykonawcza wymusi na sądowniczej konkretną decyzję. Potem już żadnych warunków nie stawiamy, gotowiśmy dać d... za dziękuję, a nawet i bez dziękuję. Ale i tak nic z tego. Janukowycz odmawia. No i tyle. Należało powiedzieć spokojnie "możemy wrócić do tematu, jak sami zdecydujecie, że chcecie". A tu zaczęła się jakaś histeria.

Jak w każdym normalnym kraju, tak na Ukrainie po podjęciu przez Janukowycza ważnej i kontrowersyjnej decyzji, część obywateli była z niej wielce niezadowolona, czemu dała wyraz, demonstrując na kijowskim Majdanie. Takie ich obywatelskie prawo, może dzięki temu Janukowycz przegrałby następne wybory. A tu tymczasem na Majdanie pojawia się plejada europejskich polityków, na ogół tych drugo- i trzeciorzędnych, były premier rządu polskiego robi sobie fotki na tle banderowskiej flagi, by zagrzewać Ukraińców do... No właśnie - w sumie do czego?

Bo jedyny racjonalny postulat - referendum w sprawie umowy stowarzyszeniowej z Unią - nijak się nie pojawia, a przynajmniej tak słabiutko, że media go nie dostrzegają. Opozycja nie za bardzo chce referendum, bo boi się, że go przegra. Partia rządząca też go nie chce - bo już jedne głosowanie wygrali, maja swego prezydenta, który w ich imieniu decyzję podjął - a referendum to jednak podważanie tej decyzji. Tak jakby nie miał prawa jej podjąć - a przecież miał. Poza tym, jeśli wynik referendum okaże się dla opozycji niekorzystny, to ogłosi, że jest sfałszowany - mamy to jak w banku.

Mamy więc bardzo dużą - bo Ukraina to wielki kraj - i bardzo niebezpieczną rozróbę, przy czym nie bardzo wiadomo, o co chodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

W internecie jest wiele sprzecznych informacji. Inni mówią że to tylko w Kijowie, inni że też w innych miastach i tak w kółko... Na pewnej stronie internetowej (nie będę robił reklamy) dziennikarz ładnie opisał że może będą rozbiory Ukrainy przez polskę, białoruś i rosję :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ciekawe a jak Polska miałaby rozebrać Ukrainę?

Z informacji zarówno w Polskich jak i w Ukraińskich mediach, wynika, że protesty i walki o siedziby administracji trwaja/trwały w Żytomierzu, Lwowie, dawny Stanisławowie etc

Taka informacja z ukraińskich portali:

http://www.pravda.com.ua/news/2014/01/24/7011264/

ciekawe czy prawdzia

Share this post


Link to post
Share on other sites
No proszę, bardziej spodziewałbym się, że taki temat założy gregski czy lancaster,

Lancastera mierzi hurrra wsparcie polskiej prawicy dla popłuczyn po banderowcach ( vide Kaczyński hajlujacy banderowskim pozdrowieniem ), a Ukraińców kocha podobnie jak mieszkancow dzikiej Żmudzi . Przykro mi ze polska prawica z zrozumiałego strachu przed Rosjanami ( nieco przesadzonego ) w taki kundlizm popada , są bowiem na ukraińskiej scenie politycznej inne partie nie odwołujące się do tradycji UPA , czy nie żądające aneksji 21 polskich powiatów do Ukrainy , jak Swoboda to czyni ( u boku jej wodza przemawiał Kaczyński na tle 'sztandarów "UPA ) <_< .

Z powodu takich zachowań :

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kresy.pl%2Fwydarzenia%2Cukraina%3Fzobacz%2Freporter-tv-republika-slawi-herojow-upa&ei=6_viUr-vDciY0AWw24DADQ&usg=AFQjCNFij4ed2jf1752-CoJeyJnXaMrtlw&sig2=jTcfzVc5PQ1-rXgDRVipxg&bvm=bv.59930103,d.d2k

&

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kresy.pl%2Fwydarzenia%2Cpolityka%3Fzobacz%2Fwildstein-wzniosl-na-majdanie-banderowski-okrzyk&ei=IvziUunYEYqH0AWYhIGoBw&usg=AFQjCNG_hwiYv-CdTo7hVIKEJ0-14YeWEg&sig2=GuQrAS9PkWM6bGgLXkJfMA

Odesłałem kartę TV Republika wraz wyrazami oburzenia i kilkoma ciepłymi radami .

Edited by lancaster

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

dziennikarz ładnie opisał że może będą rozbiory Ukrainy przez polskę, białoruś i rosję :D

Czy faktycznie dziennikarz pisał o: polsce, białorusi i rosji?

Zadziwia mnie jak można w jednym zdaniu napisać nazwy czterech krajów i tylko jedną z nich z dużej litery, a moja cierpliwość dla swobody językowej ArekII zaczyna się wyczerpywać. Proszę mieć to na uwadze.

A ów dziennikarz napisał jakie to działania polskiej dyplomacji wskazują na chęć "rozbioru"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Dlatego gdy widzę jak nasi politycy bezwarunkowo popierają pogrobowców Bandery to się nieco dziwię...

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Dlatego gdy widzę jak nasi politycy bezwarunkowo popierają pogrobowców Bandery to się nieco dziwię...

Na dzień dzisiejszy nie bardzo wiem kogo nasi 'europejscy' politycy, na walczącej Ukrainie popierają.

Europa zachowuje się tak jak większość ekologów i obrońców praw wszelakich, wystarczy że ktoś wywiesi sztandar z hasłem że walczy o wolność, to z miejsca bez namysłu większość przytakuje że jest on uciśniony, a władza to zbiry.

Przypominam że mamy do czynienia z Janukowyczem i jego partią, których to parę lat temu wybrano w wyborach powszechnych. Nie wybrano wtenczas Timoszenko i innych "dzieci" Pomarańczowej Rewolucji, którzy według znacznej części Ukraińców okazali się zdrajcami idei pokojowego przewrotu z 2004 r.

Z drugiej strony, tej barykady, mamy protestujących różnych maści i przekazy medialne głównie z Kijowa, a Stolica Ukrainy nie jest równa Całemu Krajowi. Jeżeli weźmiemy rozkład miast gdzie toczą się "boje o Wolność"; widzimy iż sprawa dotyczy głównie zachodniej części Kraju. A na wschodzie co się dzieje?

Ewolucja to nie to samo co rewolucja. A być może to co się dzieje jest częścią owej "ewolucji"?

Edited by bavarsky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.