Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Wojna trojańska

Recommended Posts

Pierwszym dowodem na prawdziwość relacji Homera jest odkrycie Troi. Kontrolując ważne szlaki handlowe Troja napewno przeszkadzała mykeńskim żeglarzom, a jej bogactwa kusiły. Dlatego i bez Heleny achajowie mieli napewno na celu zagranięcie wielkich bogactw tego miasta. Wiemy też, że Homer miał rację opisując okolice Troi. W 2003 r. tureccy i amerykańscy geolodzy, po wieloletnich badaniach okolic wzgórza Hisarlik, doszli do wniosku, że w XIII w. p.n.e. wyglądały one dokładnie tak jak w „Iliadzie”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo możliwe, że powodem wyprawy Achajów na Troję była cyna. Położenie goegraficzne Troi umożliwiło jej panowanie nad Hellespontem, osiągając zyski z ceł pobieranych od kupców. Cyna jest niezbędna do wytopu brązu, więc pewnie nie o piękną Helenę, ale właśnie o cynę była cała wojna trojańska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
darkelf   
Helena mogła być raczej najwyżej pretekstem.

A prawdopodobnie w ogóle nie istniała. Homer dodał dramatyczny wątek miłosny w celu uatrakcyjnienia opowieści.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Troja ogółem była bardzo bogatym państwem i to właśnie skusiło Greków. Ponadto miała dogodne położenie geograficzne: nad morzem, prawie na granicy dwóch kontynentów...Mogła zaopatrywać się zarówno w towary z Europy, jak i z Azji, prowadzić łupieżcze wyprawy morskie, dowiadywać się o nowych wynalazkach z obu kontynentów... Skoro Troja aż tyle czasu broniła się przed Grekami, musiała być naprawdę potężna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   
Helena mogła być raczej najwyżej pretekstem.

A prawdopodobnie w ogóle nie istniała. Homer dodał dramatyczny wątek miłosny w celu uatrakcyjnienia opowieści.

Daj spokoj. Wojna o Troje bez Pieknej Heleny?! No nie moze byc!!!

Calosc to w wiekszosci literacka - Homerowa - fikcja, wiec po co utrupiac taki wspanialy motyw... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma wątpliwości co do istnienia Troi po tym jak niemiecki archeolog Heinrich Schliemann odkrył ruiny siedmiu miast nieopodal miejscowości Hisarlik w Turcji. Prawdopodobnie Troja VI (Schliemann je ponumerował) to miasto z Illiady Homera ponieważ data upadku miasta to przedział od 1250 do 1183 roku przed naszą erą. Znaleziono tam wiele przedmiotów, które potwierdzają to o czym mówię i ja całkowicie wierze w tezę Schliemanna. Mam nadzieje,że ktoś podziela moje zdanie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ktoś tu pisze cyna ale cynę sprowadzano równie dobrze z niemieckich gór i z Iberii i z WBryt, ostatnio nawet znów odkryto statek datowany na 2800 lat u wybrzeży Brytanii z ładunkiem cyny i miedzi. Czemu zatem wojna ta miałaby być powodowana chęcią dorwania się do anatolijskich złóż? zresztą po drodze byłyby jeszcze inne silniejsze organizmy państwowe. Byc może była to zwyczajna wyprawa łupieżcza, dla której miłość i uczucie było pewnym casusu belli? Być może był to element odreagowania w pewien sposób naporu innych ludów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja bym wątku miłosnego nie wykluczał. Prosze zobaczyć, jak Kleopatra namieszała w historii Rzymu.

Zgadzam się z tym. Skoro sądzicie, że Helena mogła być postacią fikcyjną to cała wojna trojańska mogła zostać zmyślona, gdyby nie badania niemieckiego archeologa. Nie ma dowodów na istnienie Heleny, ale wątpię, by Homer wziął to z powietrza. A może po prostu była jakaś kobieta przecudnej urody, a Homer ją ubarwił i nazwał niejaką Heleną?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

A może Homer się zakochał i postanowił opisać swoja ukochaną i oddać jej hołd - umieszczając w poemacie? To gdybanie.

o cała wojna trojańska mogła zostać zmyślona, gdyby nie badania niemieckiego archeologa

Ano w tym problem, ze mimo ich można by uznać ją za wymyślona (opierając się tylko na badaniach pana S.) ponieważ warstwa uznana przez niego za owa Troję z czasów Heleny, nią nie jest ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Starożytni Grecy (później Rzymianie) uważali, że wojna trojańska to wydarzenie prawdziwe. Dzisiaj są zwolennicy i przeciwnicy takiego poglądu - podzielam zdanie tych drugich.

Jest kilka bardzo ogólnych faktów, które dowodzą, że nie wszystko w "Iliadzie" (co dotyczy Troi) jest wyssane z palca np. jej położenie blisko Hellespontu, gdzie rzeczywiście było duże bogate miasto, które też zostało doszczętnie zniszczone.

Frank Calvert i Heinrich Schliemann, kierując się opisami Homera zlokalizowali rzekomą Troję na wzgórzu Hisarlik w północno-zachodnim Anatolii, gdzie Schliemann w 1870 r. rozpoczął wykopaliska na dużą skalę. W miejscu tym znaleziono pozostałości aż dziewięciu miast zakładanych jedno na drugim. W jednej z najniższych warstw, Niemiec odkopał kilka tysięcy przedmiotów ze złota, srebra i miedzi - tzw. „skarb Priama”

O wiarygodności homeryckiego przekazu mają świadczyć wykopaliska przeprowadzone przez Schliemanna w samej Grecji, gdzie odkopał achajskie zabytki w Mykenach, Tyrynsie i Orchomenos.

Jednak już Tukidydes historyk z Aten, który zasłynął z obiektywizmu i krytycznego podejście do źródeł, prekursor naukowego sposobu przedstawiania historii. - zarzucał Homerowi zbytnie fantazjowanie.

Kim byli Trojanie?

Amerykański archeolog Carl Blegen i w/w Schliemann uważali, że byli Grekami. Dziś przeważa pogląd, że byli oni obok Hetytów częścią jednego z indoeuropejskich ludów, żyjących wówczas w rejonie Azji Mniejszej. Dla Hetytów Troja to Wilusa. Hetyckie inskrypcje wspominają o leżącym na zachodzie zamożnym królestwie Wilusa, które na początku XIII w. p.n.e. zawarło z nimi traktat, stając się wasalem ich imperium.

Joachim Latacz, profesor filologii greckiej ( zwolennik tezy, że Homer opierał się na faktach historycznych), twierdzi że:" w XIII w. p.n.e. mieszkańcy Grecji zwali najpewniej Troję Wilios, a zmiany w języku greckim doprowadziły do jej przekształcenia w używane przez żyjącego w VIII w. p.n.e. Homera Ilios i Ilion."

Achajowie ( Mykeńczycy) w XIII w. p.n.e. znani byli innym ludom jako morscy rabusie. Hetyckie kroniki wspominają o ludzie Ahhiyawa, który atakował wybrzeże Azji Mniejszej i Cypr. Ślad achajskich najazdów pojawia się u Homera, gdy Achilles chwali się Odyseuszowi, że złupił 23 miasta. Nie wykluczone jest zatem, że to Mykeńczycy splądrowali oraz zniszczyli Troję w jednej z łupieżczych wypraw. Nie można też wykluczyć trzęsienia ziemi, gdyż jest to rejon aktywny sejsmicznie. Autor "Iliady" wykorzystał w swoim poemacie niektóre fakty historyczne co nie oznacza, że wojna trojańska miała miejsce. Osobiście uważam, że "Iliada" to literacka fikcja, której bliżej do mitologii jak do kroniki historycznej.

Pozdrawiam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.