Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Największe Polskie zwycięstwo podczas panowania Jagiellonów

Największe Polskie zwycięstwo podczas panowania Jagiellonów to:  

77 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Grunwald - 1410
      28
    • Koronów - 1410
      1
    • Wiłkomierz - 1435
      0
    • Świecie - 1462
      1
    • Kleck - 1506
      0
    • Orsza - 1514
      6
    • Obertyn - 1531
      5
    • Inne jakie?
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście Grunwald, gdzie 21-27 tys. żołnierzy krzyżackich pokonanych zostało przez 34-39 tys. rcerzy polsko-litewskich. Zakon stracił 8 000 ludzi. Po tej porażce Krzyżacy nigdy się nie podniesli została złamana ich potęgą, to ostatnia wielka bitwa średniowiecza, skończona dla nas dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie niedoceniany Grunwald (niestety niedoceniany również a może przede wszystkim przez polskich historyków, [szkoda że już nie ma w4w bo miałbym z kim się o to pospierać :lol: ] )

34-39 tys. rcerzy polsko-litewskich.

może się czepiam ale trzeba rozróżnić 'rycerzy' od 'wojowników' czy 'żołnierzy' szczególnie w późnym średniowieczu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Oczywiście Grunwald, gdzie 21-27 tys. żołnierzy krzyżackich pokonanych zostało przez 34-39 tys. rcerzy polsko-litewskich.

No tu się możemy sprzeczać co do liczebności obu armii . Słyszałem o 30 tys. Polaków i Litwinów , oraz 15 tys. Krzyżaków . Chciałbym zobaczyć jak Polacy dumnie śpiewają Bogurodzicę .

Obertyn - czytałem opis tej bitwy i byłem zadziwiony działaniem husarii .

Orsza - nooo , przeczytałem teraz opis tejże bitwy i jestem pod dużym wrażeniem

Pozostałych nie brałem za bardzo szczegółowo .

Po długim zastanowieniu wybieram Orszę , choć Grunwald miał większe ( mógłby mieć w razie przegranej ) konsekwencje .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dembi   

Oczywiscie, że Grunwald. Ale na drugim miejscu jest oczywiscie Obertyn tam świetna zasłona taborowa hetmana Jana Tarnowskiego dało zwyciestwo Polaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Grunwald jest chyba bezkonkurencyjny, ale z całym szacunkiem doceniam i podziwiam zwycięstwa pod Orszą i Obertynem. Nowatorskie zastosowanie taboru przez Tarnowskiego to jakby początek nowej epoki w polskiej wojskowości -"epoki taboru" :wink: żartuję z tą epoką, ale tak na poważnie to odniósł na prawdę świetne zwycięstwo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście Grunwald, gdzie 21-27 tys. żołnierzy krzyżackich pokonanych zostało przez 34-39 tys. rcerzy polsko-litewskich.

tez bym sie z tym klocil wg najbardziej wiarygodnych danych Polakow 27 tysiecy w tym 7-9 tys. Litwinow i 17 tysiecy Krzyzakow .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Prodion   

Moim zdaniem też Grunwald, no cóż nie ma zbyt dużego wyboru wielkich zwycięstw za Jagiellonów. Kolejnym w kolei jest dla mnie Obertyn. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

1. Grunwald-złamanie militarnej i finansowej potęgi zakonu (bądź co bądź zaciąg takiego wojska kosztował, a to wszystko poszło w próżnię). Co do liczebności. Może 32 tys. pod Jagiełłą i 28 tys. pod von Junginenem.

2. Orsza (może dlatego, że Ostrogski to wg mnie najlepszy wódz w Polsce Jagiellonów)-świetne powstrzymanie Rosjan na skrzydeł, później sprowokowanie Rosjan i ostrzał niewidocznej artylerii. Bądź co bądź Orsza uchroniła Litwę przed jeszcze większą stratą ziem.

3. Obertyn-świetne pobicie niemalże 3-krotnie liczebniejszego przeciwnika. Udana obrona taboru, zdobycie mołdawskich baterii i zwycięstwo.

to ostatnia wielka bitwa średniowiecza, skończona dla nas dobrze.

Waść o Warnie nie zapominaj, bo tam walczyło 20 000 chrześcijan na 40 000-100 000 Turków, a więc dużo więcej niż pod Grunwaldem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Liberal   

Głosowałem na piękne zwycięstwo pod Orsza.

// ostrzegam że posty wnoszące do dyskusji tyle co ten będą kasowane a autorzy otrzymają ostrzeżenie! //szpek_chomik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.