Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Brazolek123

"Socjalizm jest jak pociąg, którym jedziemy przez życie..."

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat brzmi mniej więcej tak:

Socjalizm jest jak pociąg, którym jedziemy przez życie. Wysiadając z niego w wieku 20 lat jesteśmy bezwartościowi, natomiast jadąc do końca jesteśmy jeszcze gorsi.

lub:

Socjalizm jest jak pociąg, którym jedziemy przez życie. Wysiadając z niego w wieku 20 lat jesteśmy bezwartościowi, natomiast wysiadając w wieku 40 lat jest to poprawne zachowanie.

Nie jestem pewien jak brzmiał on poprawnie, ponieważ osoba która mi go cytowała sama dobrze nie pamiętała. Jego przesłanie jest takie, że jeżeli będąc młodym człowiekiem, łaknącym różnych idei odrzucimy socjalizm, który u podstaw jest ideą dość szlachetną (w pewnym stopniu przypominającą nauczania Jezusowe), będziemy tymi złymi. Natomiast kiedy już dorośniemy, poznamy życie i będziemy mogli obiektywnie spojrzeć sukces/porażkę naszych idei wyrzeczenie się ich nie będzie czynem haniebnym i złym.

Autorem tego cytatu podobno jest gen. Józef Piłsudski jednak nie mogłem znaleźć podobnego cytatu w wikiquotes.

Oczywiście mogło chodzić o inną nazwę idei, mógł to być ustrój (socjalizm/komunizm/inne). Również środek transportu mógł być inny(lokomotywa, pociąg, tramwaj) jak i wiek osób.

Jedyny cytat podobny jaki udało mi się znaleźć to:

Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”.

Józef Piłsudski

Jednak nie oddaje on w żadnym stopniu wyżej wskazanego przesłania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To Otto von Bismarck ponoć powiedział: "Kto za młodu nie był socjalistą, ten był świnią, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest idiotą."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To Otto von Bismarck ponoć powiedział: "Kto za młodu nie był socjalistą, ten był świnią, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest idiotą."

Nigdy Bismarcka nie lubiłem , ale przyznaje mu racje , choć jedynie połowicznie co do słów :" kto na starość socjalistą pozostał, ten jest idiotą."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To nie jest kwestia sympatii czy antypatii. Mogę tylko żałować, że w tamtym czasie nie mieliśmy człowieka takiego pokroju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia sympatii czy antypatii. Mogę tylko żałować, że w tamtym czasie nie mieliśmy człowieka takiego pokroju.

To OT , ale za Bismarckiem stała realna siła , czyli Prusy , co on by zwojował w warunkach narodu rozbitego na trzy części ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No gdy zaczynał karierę Prusy były tylko jednym z niemieckich państw. Zjednoczenie wcale nie musiało nastąpić. A jeśli miało to nie koniecznie pod egidą Prus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

No gdy zaczynał karierę Prusy były tylko jednym z niemieckich państw. Zjednoczenie wcale nie musiało nastąpić. A jeśli miało to nie koniecznie pod egidą Prus.

Prusy już od dawna były jednym z najpotężniejszych państw niemieckich, a od końca epoki napoleońskiej - najpotężniejszym. I tylko im zależało na zjednoczeniu Niemiec pod swą egidą - inni nie mieli na to szans. A idea jednoczenia narodów - przede wszystkim Niemców, Polaków i Włochów (w kolejności alfabetycznej) była wówczas bardzo nośna, więc jednoczenie raczej by i tak następowało - choć oczywiście może wolniej i w mniejszym zakresie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Prusy już od dawna były jednym z najpotężniejszych państw niemieckich, a od końca epoki napoleońskiej - najpotężniejszym.

No mnie się wydawało, że po wojnach napoleońskich to akurat Austria była hegemonem. Dopiero wojna 1866 pozbawiła ją tej pozycji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Niezłym producentem takich ulotnych porównań był Ronald Regan. Jego sztandarowym określeniem było;

Socjalizm wydał wojnę biedzie i bieda wygrała

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nasz Kisiel też nie był zły.

"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju! "

albo

"Socjalizm nie, wypaczenia tak"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Całkiem udany temat się z tego robi :lol: Niejaka Róża, wcale nie z Luksemburga kreowała hasła które o ironio sprawdziły się ale w drugą stronę;

Socjalizm albo barbarzyństwo – innej drogi nie ma!

To "albo" wystarczy zamienić na "i"

Socjalizm albo powrót do jaskiń.

Tu też wymiana na "i" jest wpełni uzasadniona.

Pius XI, którego notowania nie do końca są pozytywne, ładnie ujął problem socjalisty;

nikt nie może być jednocześnie dobrym katolikiem i prawdziwym socjalistą

Itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A wiecie że Janusz Korwim Mikke tez był socjalistą? Sam się do tego przyznał:

"Do 9. roku życia byłem socjalistą. Podobno każdy za młodu powinien nim być, potem mądrzeje. "

Tak po prawdzie to pachnie mi to plagiatem...

Ale za to to wygląda dosyć oryginalnie::

Ustroje:

"Maoizm: mam trzy krowy; rząd zabiera wszystkie, zabija i mięso dzieli po równo.

Komunizm: mam trzy krowy; rząd zabiera je do kołchozu, gdzie zdychają.

Narodowy socjalizm: mam trzy krowy; rząd zabiera dwie i zamienia je na armaty.

Faszyzm: mam trzy krowy; rząd ustanawia cenę maksymalną na mleko, a krowy każe zakolczykować, bym ich nielegalnie nie zjadł.

Socjalizm: mam trzy krowy; rząd odbiera mi pod przymusem mleko, które potem mogę kupić w państwowym sklepie na kartki.

Socjaldemokracja: mam trzy krowy; rząd skupuje ode mnie mleko i rozdaje za darmo w szkołach, gdzie dzieci wylewają je do zlewu.

Państwo opiekuńcze: mam trzy krowy; muszę sprzedać jedną, by starczyło na badania weterynaryjne i podatki od dwóch pozostałych.

Eurosocjalizm: mam trzy krowy; rząd każe mi zabić jedną, bo krów jest za dużo – i drugą, bo krowa sąsiada jest chora na pryszczycę.

Kapitalizm: mam trzy krowy; sprzedaję jedną i kupuję byka! "

„Tygodnik Ciechanowski”, 5 lutego 2002

No jeszcze jeden cytat tego samego autora:

"W socjalizm mają prawo wierzyć dzieci, kobiety i starcy. Ci z rozmiękczeniem mózgu, oczywiście."

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

No mnie się wydawało, że po wojnach napoleońskich to akurat Austria była hegemonem. Dopiero wojna 1866 pozbawiła ją tej pozycji

Tak, coś w tym jest. To znaczy Austrii tak się wydawało. Ale w Paryżu, Londynie i Petersburgu niekoniecznie tak się wydawało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nasz Fredro też się spisał:

Socyjalizm każdemu równo nosa utrze

Bogatych zdusi jutro – a biednych pojutrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ponoć Churchill stwierdził:

"Naturalną wadą kapitalizmu jest nierówny podział bogactwa. Naturalną zaletą socjalizmu jest sprawiedliwy podział biedy."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.