Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Widłobrody

W którym roku na ziemiach Królestwa Kongresowego wprowadzono w urzędach administracji pieczęcie z napisami po rosyjsku?

Recommended Posts

To znasz poprawną odpowiedż, czy nie?

Jak to pierwsze, to byłoby uprzjeme ją podać. Jak to drugie, to po co głos zabierasz?

Edited by Widłobrody

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się po prostu skąd ów rok?

Podstawowe pytanie: co ktoś rozumie pod pojęciem pieczęcie "administracji"?

Jakiej administracji: chodzi o instytucje rządowe, miejskie, lekarzy miejskich, stemple do cechowania, dozory kościelne?

Z tego co ja wiem w 1863 r. nie powstały jakieś istotne regulacje prawne z zakresu zmian w formie stosowanych kopiariuszy.

Jeśli chodzi o regulacje prawne to pierwsze takie postanowienie pochodzi z sierpnia 1818 r. i mówi o wycofaniu tłoków po "zgasłych rządach".

W październiku 1822 r. powstaje rodzaj raportu KRSWiP, w którym omawia się stan sfragistyki miejskiej, zalecenia dla komisji wojewódzkich których celem było eliminacja typariuszy "niedokładnych", na miejsce których miano wprowadzić prawidłowe stemple "z herbem dla Władz Rządowych przypisanym i napisem stosownym". Podobne zalecenie powtórzono w lutym 1823 roku.

W grudniu 1824 r. mamy regulację stanowiącą monopol mennicy warszawskiej na wykonywanie stempli, a po jej likwidacji (1867 r.) produkcję przejmuje wydział medalierski, który funkcjonował przy probierni głównej w Warszawie.

W 1837 r. (28 lipca/1 sierpnia) w imieniu cesarza wydano "Postanowienie wskazujące formę i wielkość pieczęci dla wszelkich Władz Królestwa", wtedy też sprecyzowano wielkość pieczęci, która wynikała z przypisania do odpowiedniej klasy. W 1839 r. w mennicy wyprodukowano nowe pieczęcie, zapewne w związku ze wspomnianą regulacją.

Zbliżając się do interesującego nas roku 1863...

26 stycznia (7 lutego) 1860 r. w imieniu Aleksandra II wydano "Postanowienie przypisujące formę, kształt, wielkość i cenę pieczęci rządowych". Regulacja ta w głównej mierze związana była z wprowadzeniem w kwietni u1858 r. nowego wzoru orła imperialnego, jak i z ustanowieniem nowego godła Królestwa Polskiego. Wpływ też miała zmiana jednostek pomiarowych, jak i waluty.

W 1867 r. jak wiadomo zlikwidowano odrębne godło Królestwa, który został zastąpiony małym herbem imperialnym. W związku z tym nastąpiła wymiana pieczęci, a jedną z istotnych zmian tejże wymiany była zmiana języka napisów.

Rada administracyjna 17 lutego/1 marca 1867 r. wprowadziła pieczęcie urzędowe, w których legendy miały być wykonane jednocześnie w dwóch językach.

/"Dziennik Praw Królestwa Polskiego", t. LXVI, s. 473/

Wtedy też pieczęcie zmieniły swą wielkość - podwójna ilość tekstu wymagała więcej miejsca (np. magistraty miały odtąd stemple klasy II o średnicy 1,3 cala rosyjskiego)*.

Wedle rozkazu z 5 kwietnia 1868 r. (wedle kalendarza juliańskiego) pieczęcie miały zawierać godło państwowe i napis w języku rosyjskim:

"... na pieczęciach rządowych władz gubernialnych i powiatowych, jako też osób urzędujących, dla których ustanowione są pieczęcie, wyrażony ma być herb państwa, z wymienionym w jedynym ruskim języku tej władzy lub osoby urzędującej, dla której przygotowuje się pieczęcie..."

/"Dziennik Praw Królestwa Polskiego", t. LXVIII, s. 61/

Kolejna regulacja pochodzi już z 14/26 lutego 1870 roku...

/informacje zaczerpnięte z pracy habilitacyjnej M. Adamczewskiego "Pieczęcie urzędowe władz lokalnych z obszaru Polski centralnej", cz. 3 "Pieczęcie władz miejskich do 1950 roku"/

To zasłużyłem na odpowiedź skąd wziął się ów rok 1863?

Co do bardziej specjalistycznej wiedzy:

K. Dorcz "Pieczęcie miejskie i gminne oraz wykonawcy pieczęci w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim", "Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego", 2003, T. V (XVII)

S.K. Kuczyński "Polonica heraldyczne i sfragistyczne w zbiorach leningradzkich", "Archeion", 1978, t. LXVI

tegoż, "Polskie herby ziemskie. Geneza, treści i funkcje"

"Zbiory pieczęci w Polsce" red. Z. Piech, W. Strzyżewski

* - czyli ok. 33 mm

Share this post


Link to post
Share on other sites
W 1867 r. zlikwidowano odrębne godło Królestwa, który został zastąpiony małym herbem imperialnym. W związku z tym nastąpiła wymiana pieczęci, a jedną z istotnych zmian tejże wymiany była zmiana języka napisów.

Rada administracyjna 17 lutego/1 marca 1867 r. wprowadziła pieczęcie urzędowe, w których legendy miały być wykonane jednocześnie w dwóch językach.

/"Dziennik Praw Królestwa Polskiego", t. LXVI, s. 473/

I o to mi chodziło. Dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

To znasz poprawną odpowiedż, czy nie?

Jak to pierwsze, to byłoby uprzjeme ją podać. Jak to drugie, to po co głos zabierasz?

A ty kto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.