Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Otóż będę brał udział w debacie i muszę mówić o plusach tej koncepcji w gospodarce.Trochę już tego zebrałem.Mam pytanie czy gdyby federacja doszła do skutku Polska miała by dostęp do dwóch mórz?Czy po federacji liczebność i potęga naszej armii wzrosła?Jeszcze jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to bardzo proszę.Jak najszybciej pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

To było wałkowane wielokrotnie.

Umowa zawarta między URL i Polską w kwietniu 1920 r., stała się istotnym wydarzeniem w historii stosunków ukraińsko-polskich, polsko-ukraińskich.

Podkreśla to choćby i dzisiaj ukraiński historyk Mykoła Kuczerpa: "Najważniejsze jest to, że oba państwa były świadome konieczności zawiązania strategicznego partnerstwa w celu zabezpieczenia swojej niepodległości. Porozumienie to stworzyło podstawę prawną do kontynuacji współpracy między rządem URL na uchodźstwie a Rzeczypospolitą, celem której było osłabienie bolszewizmu. Niezależnie od kontrowersyjnych ocen Umowy warszawskiej w historiografii, bez wątpienia była ona jedyną drogą dającą możliwość kontynuacji walki zbrojnej narodu ukraińskiego przeciwko bolszewickiemu zniewoleniu i dawało nadzieję na ukraińską państwowość."

Armia URL biła się z Nami do samego gorzkiego -dla niej końca, nie zostawiła nas mimo naszych porażek na froncie, nawet wtedy gdy po ostatniej wielkiej operacji WP nad Niemnem, po większej części zdawała sobie sprawę, iż powrót do macierzy raczej się nie uskuteczni.

Jest to temat dość skomplikowany.

Na forum dws.org.pl, swego czasu ripostowałem postem na Endeckie enuncjacje pewnego użytkownika, który np. niezbyt rozróżniał choćby ZURL od URL.

Na złość dodawałem iż Ukraińska Republika Ludowa zrzekła się pretensji do Galicji Wschodniej, części Wołynia i Polesia.

A na indolentne stwierdzenie żeczonego: "To co sobie Ukraińcy wyobrażali było ponad siły żołnierza WP żebym im to mógł wywalczyć", kazało mi przypuszczać iż przedmówca nie miał elementarnej wiedzy tyczącej meandrów polityki polsko-ukraińskiej, czy choćby znajomości konwencji wojskowej podpisanej 24 IV 1920 r. w Warszawie.

Bowiem ta ostatnia, zawierała to iż,

-koszty wyekwipowania, zaopatrzenia i utrzymania oddziałów ukraińskich formowanych na terytorium Polski, ponosi rząd URL,

-koszty zaopatrzenia w żywność walczących na Wielkiej Ukrainie wojsk polskich spoczywają na rządzie URL.

Dmowski, choć był niewątpliwie jak na owe czasy politykiem zręcznym, mając klarowny -jego zdaniem- program, twierdząc rzeczowo iż Polska nie posiada sąsiadów na tyle wartościowych, aby można było z nimi zawiązać federację, podkreślając, że federacja wymaga skłonności do kompromisów [to ci stwierdzenie!], a tej cechy są pozbawieni i Litwini i Ukraińcy.

A czy to czasem nie Dmowski, za Stołypina widział Polskę jako byt podległy Imperium Rosyjskiemu, sfederowany z nim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ja tobie nic konkretnego nie podam. NIE MAM ZAMIARU.

Myśl sam. Jeżeli nie czytelnia, to GOOGLE istnieje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.