Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Recepcja idei Wittgensteina w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

To dodajmy kolejny kamyk... próba udowodnienia, iż rozumienie symbolu zaproponowane przez Ernsta Cassirera jest nie do utrzymania w świetle wittgensteinowskiej koncepcji znaku:

M. Rakoczy "Koncepcja symbolu u Cassirera a powrót na 'szorstki grunt': co Wittgenstein wnosi do badań komunikologicznych", w: "Historia idei komunikacji" red. M. Wendland.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O zastosowaniu Wittgensteina "pudełka z żukami" i "chińskiego pokoju" Searle'a do próby opisania świata autystycznego:

M. Karaś "Co mówi autyzm? Spojrzenie filozofii języka w oparciu o myśl Ludwiga Wittgensteina i Johna Searle'a", "Ogrody Nauk i Sztuki", nr 2014 (4).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podrzućmy jeszcze artykuł Jakuba Momro "Logiczna składnia obłędu. (Wittgenstein, Beckett, Bernhard", z abstraktu:

"Artykuł jest próbą analizy filozofii Ludwiga Wittgensteina z perspektywy afektu szaleństwa. Autor pokazuje, w jaki sposób filozofia języka staje przestrzenią namysłu nad granicami poznania świata i możliwości artykulacji doświadczenia rzeczywistości. Interpretując figury obłędu, autor sięga do nowoczesnych tekstów literackich (Samuel Beckett, Thomas Bernhard) po to, by pokazać złożoną relację między językiem, statusem pojęć i pozycją afektu w dyskursie nowoczesnym. Główną tezą artykułu jest podstawowa sprzeczność nowoczesności rozumianej jako przestrzeń poznania i języka. Z jednej strony mamy do czynienia z obłędem wynikającym z radykalnej niemożliwości epistemologicznej, z drugiej – z doświadczeniem radykalnej niewyrażalności i milczenia, które wiąże się z afektem".

/"Teksty Drugie", nr 6, 2013/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szerszą recepcję to sam Wittgenstein był w tym zakresie dość sceptyczny, w przedmowie do "Dociekań filozoficznych" stwierdza: "Aby pracy tej (…), miało być dane w pomroce tego czasu oświecenie tego czy innego umysłu, nie jest rzeczą niemożliwą; ale nie jest też prawdopodobne".

 

Dodajmy:

L. Sosnowski "Uwagi o 'mierze' sztuki. Ludwig Wittgenstein wobec wartości".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A. Głąb "Sztuka, język i milczenie na podstawie filozofii Ludwiga Wittgensteina oraz powieści Iris Murdoch 'W sieci', "Analiza i Egzystencja", 27, 2014

M. Wendland "Szturmowanie granic języka", "Preteksty" 2003

K. Glazor-Pomykała "Estetyka a granice języka. Ludwig Wittgenstein i Arthur C. Danto", "Argument" Biannual Philosophical Journal, t, 6, nr 2, 2016

A. Miś "Czytanie Wittgensteina", "Teksty. Teoria Literatury, Krytyka, Interpretacja", 5(11), 1973

M. Stelmach "Charakter i podstawy „metanauki” Ludwiga Wittgensteina", "Zagadnienia Kulturoznawstwa", 1 (187), 2011.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy próbę autorstwa Jakuba Gomułki , artykuł: "Wittgenstein i zagadka Anzelma", ("Analiza i Egzystencja", T. 23, 2013), gdzie konfrontuje on elementy teorii Wittgensteina  (z: "Wykładu o etyce") z paradoksem sformułowanym przez Anzelma z Canterbury: „to, ponad co nic większego nie może być pomyślane”.

 

I jeszcze:

tegoż, "Gramatyka wiary. Dziedzictwo Wittgensteinowskiego fideizmu

tegoż, "Wartość niepokoju egzystencjalnego - dwie etyki Wittgensteina", "Logos i Ethos”, 16 (2004).

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.