Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Shadaia

I Konstytucja Świata w Ameryce - czyżby nie tak oczywiste?

Rekomendowane odpowiedzi

Shadaia   

Witam, jestem uczniem 1 klasy technikum i parę dni temu napotkałem na mały konflikt z moim nauczycielem od historii. Zadał on następujące polecenie do domu: Napisz, włącznie z datą, która konstytucja na świecie była pierwsza. No to napisałem bez większego problemu, 17 września 1787r, USA. No i tu zaczyna się cyrk, otóż, moja nauczycielka twierdzi, że USA jest błędną odpowiedzią (zaznaczam, że nie uważa Konstytucji Korsyki za pierwszą, tylko o teren Ameryk). Zdziwiłem się, gdyż w prawie wszystkich źródłach jakie posiadam (encyklopedia, wikipedia, konstytucja RP) jest napisane, że to USA była pierwsza. Spytałem się mojej nauczycielki, dlaczego uważa moją odpowiedź za błędną, a ona na to: "USA to termin ogólnie o Amerykach, a nie w obu jednocześnie została uchwalona konstytucja." Zdziwiłem się, nie powiem, bo wg. mnie USA to skrót od kraju umieszczonego w Ameryce Północnej, więc logiczne, że jest to kraj Ameryki Północnej. Gdy wyszedłem z takim argumentem, moja nauczycielka odpowiedziała, że USA miała jakieś pojedyncze kolonie w Ameryce Południowej - nadal nie rozumiem co mają pojedyncze małe kolonie w innym kontynencie do sziedziby kraju w Ameryce Północnej.

Proszę o pomoc - kto ma rację? Jeżeli moja nauczycielka, to gdzie w moim rozumowaniu jest błąd? A jeżeli ja mam rację, to jak przekonać do tego nauczycielke? Czy może napisać coś konkretnego żeby się odczepiła? Wiem, że jest tu 90% bardzo poważnych i dojrzałych ludzi i zdaje sobię sprawę, że sprawa jest trochę błacha, ale mam nadzieję, że pomożecie mi w potrzebie, w końcu jesteście od tego specjalistami :). Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzieć, że za pierwszą konstytucję uznajesz akt przyjęty na filadelfijskiej Federalnej Konwencji Konstytucyjnej, a ratyfikowany przez poszczególne stany w 1789 roku (ostatni stan w 1790).

Stany, które wcześniej nazwę swej Konfederacji ustaliły w art. 1., jako: "The United States of America".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadaia   

Dziękuje za odpowiedź. Problem polega jednak na tym, że moja nauczycielka jest do mnie przez fakt, że się z nią wcześniej nie zgadzałem, trochę uprzedzona i wątpie, że taka odpowiedź przejdzie bez kolejnej 1 w dzienniku (za naśmiewanie się/pyskówkę). Zdaje sobie sprawę z tego, że wiesz o czym mówisz i, że twoja odpowiedź jest poprawna ale wolałbym sprowadzić to do jakiejś prostszej formy, a najlepiej uargumentowania dlaczego jest to USA lub nie. Pozdrawiam. Wybacz za amatorszczyzne w moich postach, gdyż historia nie jest moją ulubioną dziedziną i nie mam tak obszernej wiedzy, możliwe, że to o co proszę jest głupie albo niemożliwe.

Edytowane przez Shadaia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Może chodzi jej o prawa kardynalne - tyle, że wtedy to można się cofać aż do Urukagina czy Hattusilisa więc bez sensu.

Co do uchwalania konstytucji USA - każdy kolejny kooptowany stan USA formalnie będący oddzielnym organizmem państwowym, musiał ratyfikować konstytucje.

Nie wiem też o jakie kolonie USA może chodzić w tym kontekście?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadaia   

Kiedy spytałem się, jak wg. niej powinienem to napisać, to usłyszałem "Stany Zjednoczone Ameryki Północnej". Jak już mówiłem - nie znam się na tym, opieram się tylko na danych z różnych źródeł. Może to pomoże Wam zrozumieć jej tok myślenia. Pozdrawiam

Znalazłem coś w internecie, ale nie wiem czy jest to prawdziwy i rzetelny dokument:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,902,86870775,86896907,To_NIE_sa_Stany_Zjednoczone_Ameryki_Polnocnej.html

Edytowane przez Shadaia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ewentualnych kolonii nie ma znaczenia, bo status kolonii nie był równy stanom, podobnie jak było to potem z terytoriami.

Nauczyciel nie ma racji; faktem jest, że mogą istnieć różne "Stany Zjednoczone", ale w ówczesnych dokumentach posługiwano się formułą "United States of America".

Dlaczego nie pisano o "Stanach Ameryki Północnej" - bo było to dla nich oczywiste o jakich stanach mowa i gdzie pod względem geograficznym rozmieszczonych.

"That it be recommended to the States composing the Union that a convention of representatives from the said States respectively be held at on for the purpose of revising the Articles of Confederation and perpetual Union between the United States of America and reporting to the United States in Congress assembled and to the States respectively such alterations and amendments of the said Articles of Confederation as the representatives met in such convention shall judge proper and necessary to render them adequate to the preservation and support of the Union".

/za: avalon.law.yale.edu - The Avalon Project Documents in Law, History and Diplomacy, "REPORT OF PROCEEDINGS IN CONGRESS,WEDNESDAY FEBy 21, 1787"; na stronie można przejrzeć szereg dokumentów i przekonać się jakiej formy używali/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadaia   

Mhm. No nic, chyba zostaje mi poczytać trochę o temacie żeby nie być gołosłownym i kłócić się (nauczyciel jest o tyle specyficzny, że nie ma mowy o dyskusji bez zarobienia kolejnej pracy domowej na jej korzyść) o rację. W końcu płacą nauczycielowi za to żeby przekazywał prawdziwe i sprawdzone informacje. Dziękuje bardzo za odpowiedzi, ciesze się, że można znaleźć jeszcze w internecie pomocnych i miłych ludzi :). Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest prosta, bo i termin "konstytucja" niejednoznaczny. Przyjmując, że mówimy o "nowoczesnej konstytucji", które to zjawisko pojawia się w XVIII w., najprawdopodobniej nauczycielowi chodzi o konstytucje poszczególnych stanów - uchwalane od "okolic" Deklaracji Niepodległości, ale przed Konstytucją USA (bo raczej nie o wcześniejsze karty konstytucyjne kolonii, kóre powszechnie nie uznaje się za "nowoczesne" konstytucje).

I tak np. - bodajże pierwsza z nich - Wirginia miała konstytucję z 29 czerwca 1776 r. (w skład której wchodził Bill of Rights z 12 czerwca tegoż roku).

Przydatne linki:

http://www.nhinet.org/ccs/docs/va-1776.htm

http://avalon.law.yale.edu/subject_menus/statech.asp

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie była pierwsza, poprzedzały je akty w New Hempshire i Południowej Karolinie.

Z tym, że raczej nie ma nic to do rzeczy w kwestii: "konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki" czy "konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
moja nauczycielka twierdzi, że USA jest błędną odpowiedzią

Może chodziło jej tylko o to, by nie używać skrótowca z obcego języka. Faktycznie piszemy ONZ, a nie UN czy ONU, pisaliśmy ZSRR, a nie SSSR, NRD a nie DDR etc. etc. W tym ma trochę racji, chociaż jednak piszemy NATO, a nie OTP (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego). A może ona jednak używa skrótowca OTP, i za NATO też dostaniesz "1"?

Może jeszcze być zagorzałą kaczystką i iść w zaparte, że użyta niegdyś przez Prezydenta forma Stany Zjednoczone Ameryki Północnej nie tylko nie jest błędną, ale jest jedyną poprawną.

Tyle że ja znam jeszcze Stany Zjednoczone Meksyku - geograficznie położone też w Ameryce Północnej (nie ma kontynentu "Ameryka Środkowa"). Stany Zjednoczone Brazylii były kiedyś, ale dziś to República Federativa do Brasil.

Swoją drogą nie wiem, czy istnieje jakiś urzędowy wykaz oficjalnych nazw państw w języku polskim.

Siak czy owak - Twoja nauczycielka czepia się. Jednak w pewnym poradniku, dotyczącym skutecznego prowadzenia negocjacji, znalazłem ciekawe stwierdzenie: "W negocjacjach jednym z najgorszych błędów jest wykazanie, że to my mamy rację, a druga strona się popełnia błąd". Cytuję z pamięci i notki bibliograficznej też nie jestem w stanie podać. Ale stwierdzenie - wg. mnie - słuszne i mądre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Swoją drogą nie wiem, czy istnieje jakiś urzędowy wykaz oficjalnych nazw państw w języku polskim.

(...)

Istnieje, nazywa się to "Urzędowy wykaz nazw państw i terytoriów niesamodzielnych" ustalony przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju.

ksng.gugik.gov.pl - Wykaz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shadaia   

Gdy rozwinąłem skrót na zasadzie Stany Zjednoczone Ameryki, to również wytknęła mi błąd, zaznaczając, że jedyną dobrą odpowiedzią jest Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Nadmienie również, że w moim podręczniku występuję taka nazwa (Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej), lecz jest ona używana luźno i na zmianę ze stwierdeczniem USA oraz Stany Zjednoczone. (Śladami przeszłości 3)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.