Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jaxon

Pytanie o książki

Recommended Posts

Jaxon   

Dobry dzień.

Czy seria książek "Historia Polski", Buszko, Wyrozumski i Gierowski - IV tomy jest w miarę wiarygodnym źródłem informacji? Wątpliwości mam dlatego, że wydane były w 1986/87 rokiem a więc jeszcze w starym systemie. Chodzi mi o możliwe róźne przekłamania historyczne.

Jeżeli nie ten dział to przepraszam.

Takie książki

2 przykład

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Jaxonie,

nie znam tych książek. Ale każda książka jest "w miarę wiarygodnym źródłem informacji".

Z naciskiem na "w miarę".

Data wydania nie musi ani zmniejszać, ani zwiększać wiarygodności publikacji. Akurat lata 80-e zaowocowały szeregiem bardzo wartościowych publikacji w zakresie który mnie najbardziej interesuje, czyli wojna polsko-rosyjska 1831 roku. Po części wpłynęła na to po prostu okrągła rocznica, po części polityka, zgodnie z którą należało to i owo pokazać, ale nie za dużo. O 1831 roku można było pokazać wszystko, o 1920 - co nieco, a 1944 to już lepiej było przemilczeć.

Publikacje, które ukazały się w latach 80-ych na temat wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku są wyjątkowo wiarygodne ze względu na szczególny zbieg okoliczności. Z jednej strony rocznica, powodująca napływ pieniędzy na ich sfinansowanie, a z drugiej strony niemal całkowity brak nacisków, zarówno ze strony władzy, jak i opinii publicznej. To taki fart, raczej wyjątkowy.

Normalnie musisz się liczyć z tym, że każda monografia historyczna jest wynikiem kompromisu pomiędzy:

1) wiedzą historyczną autora,

2) oczekiwaniami władzy, która choćby pośrednio badania na dany temat finansowała,

3) oczekiwaniami czytelników, bo jednak każdy autor marzy o tym, żeby jego dzieło ktoś przeczytał.

Czytając jakąkolwiek naukową publikację historyczną, musisz pamiętać, że jest ona wynikiem wyżej opisanego kompromisu. Problem powstaje jednakże wtedy, gdy autor bądź identyfikuje się z oczekiwaniami władzy, bądź poddaje się magii liczby potencjalnych czytelników. I zaczyna kłamać, zmyślać, naginać swą wiedzę do obowiązujących tez.

To zdarza się nader często, może dziś szczególnie często, zaś lata 80-e sprzyjały wolności wypowiedzi historyków na tematy o co najmniej 100 lat wcześniejsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jaxon   

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Tak jak przypuszczałem, opisane w ostatnim tomie wydażenia mogą nieco mijac się z prawdą, bądź być lekko pokolorowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.