Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Romanov

Gribeauval cannon de 12 An

Rekomendowane odpowiedzi

Romanov   

Witam serdecznie.

Jestem zainteresowany w miarę możliwości wiernie, zbudowaniem w 3D działa francuskiego 12 funtowego. Przyznam się że w tej dziedzinie historii jestem laikiem i bardzo liczę na pomoc fachowców. Na podstawie zdjęć jakie udało mi sie w sieci zdobyć oraz skromnej dokumentacji próbuje w programie 3D zbudować model tego działa. Interesuje mnie wszystko na ten temat. Historia i co najważniejsze wszelkie pomoce konstrukcyjne. Nazewnictwo wszystkich elementów działa i lawety. Być może w przyszłości na podstawie modelu 3D powstanie dokumentacja modelarska która pozwoli na zbudowanie modelu tego pięknego działa.

Na początek pozwoliłem sobie na zamieszczenie próbki mojej obecnej pracy nad działem. Chciałbym aby model 3D miał wszelkie możliwe elementy takie jak uchwyty nity gwoździe i wszystko co do działo posiadało.

kolo1.jpg

kolo.jpg

Pozdrawiam serdecznie

Roman Kraska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proponuję skonsultować się z harry i jancet, którzy najczęściej wypowiadali się o dawnej artylerii.

harry dodatkowo jest uczestnikiem grup rekonstrukcyjnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Romanov   

Witam prace idą do przodu. Mam nadzieję że w miarę wiernie to będzie wyglądać.

Pozdrawiam serdecznie.

Roman K.

post-9745-0-52488100-1376670472_thumb.jpg

post-9745-0-95855800-1376670496_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mocne narzędzie. Chcesz odtwarzać też poszczególne elementy ?

Co do źródeł. Były też takie roczniki poświęcone bronioznawstwu pt: "Armi Antiche" po francusku i włosku.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Zostałem wywołany do odpowiedzi, ale nie będę zbyt pomocny.

Kiedyś prenumerowałem francuskie "Gazette des armes" (później ukazywało się jako "Gazette des armes & uniformes", ale to był rocznik 20-21 (1990-91), a opisu tak podstawowego sprzętu należy się spodziewać raczej w rocznikach 1970-1975.

O ile dobrze pamiętam, starsze roczniki są w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, dziś przy Ostrobramskiej. Zresztą literatury na ten temat w zasobach tej biblioteki znajdziesz sporo, tyle że po francusku i angielsku. Francuskiego się nie bój, po paru godzinach pracy ze słownikiem podpisy pod rysunkami się łapie, a nic więcej nie trzeba.

Pozdrawiam i wyrazy szacunku załączam - ciekawe zadanie sobie wyznaczyłeś.

J.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Romanov   

Witam

Serdecznie dziękuję za wsparcie. Armata powoli nabiera "kształtów"

Obecnie stoję przed problemem zrobienia ornamentu na samej armacie. Szukam już kilka dni ale ciężko to idzie. Potrzebuję informacji jak i wyraźniejszego rysunku tego ornamentu aby go odtworzyć.

poniższe zdjęcie pokazuje o czym pisze.

Pozdrawiam

Roman K.

post-9745-0-72363700-1376898335_thumb.jpg

post-9745-0-10442500-1376898519_thumb.jpg

post-9745-0-74277600-1376898645_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Romanov   

Witam

Coś udało mi się w sieci znaleźć i tak wygląda nowa armata do tego działa obecnie jak na zdjęciach jedynie mam wątpliwości w rożnych źródłach ten ornament wygląda trochę inaczej.

nev-guns.jpg

nev-guns1.jpg

Jeśli nic lepszego nie znajdę to pozostanę przy tej co jest. A swoją drogą jestem ciekawy co oznaczał ten ornament?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Romanov   

Witam

Koniec pracy jest już bliski. Nie ukrywam że liczę na Waszą krytykę w odniesieniu do samej konstrukcji całości. Czy wszystko jest tak jak być powinno ?. Co do teksturowania (czytaj imitowania drewna i metalu ) to nie dysponuję lepszymi teksturami. Całość projektu oparłem na kilku źródłach jednym z nich jest i wydającym się najbardziej wiarygodnym książka wydana w 1861 roku pod tytułem "Etudes sur le passé et l avenir de l artillerie" gdzie znalazłem sporo szkiców i rysunków dotyczących tych właśnie armat. W obecnej chwili jestem w stanie wykonać rysunki techniczne do zbudowania repliki w skali .............. 1:1 ! Tak więc tak to wygląda obecnie. Co do modelu 3D pozostało mi zrobić osprzęt artylerzystów oraz skrzynkę na amunicję co niebawem stanie się faktem.

gotowe.jpg

1.jpg

31.jpg

To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam serdecznie

Roman K.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Piękne, naprawdę podziwiam.

Mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniesz, zrobisz takie wirtualne kopie innych dział.

Jedna uwaga - może dość ważna. O ile wiem, działo, którego wirtualny wizerunek tworzysz, było używane, z niewielkimi zmianami, także, a może wręcz przede wszystkim w epoce napoleońskiej. Nie wiem jak to było w królewskiej Francji, ale za Napoleona bardzo wystrzegano się błyszczących powierzchni spiżowych luf armatnich. Po prostu dlatego, że stanowiły one wyrazisty cel dla artylerii przeciwnika. W związku z tym bynajmniej nie usuwano śniedzi ze starych luf armatnich, a nowe po prostu malowano na zielono czy brązowo. Podobnie łoże nie było w kolorze naturalnego drewna, tylko barwione na zielono. O ile dobrze pamiętam ilustracje, barwiono je czymś w rodzaju bejcy, struktura drewna pozostawała widoczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Romanov   

Bardzo dziękuję:)

Uwaga bardzo cenna i postaram się do niej dostosować. Co do modelu 3D to będę robić dwie wersje tj. gotowa do strzelania i druga wersja gotowa do transportu a więc wózek będzie podpięty i cały osprzęt armaty będzie zamocowany do armaty tak jak powinien.

Na chwilę obecną skończyłem skrzynkę na amunicję i teraz wyciory i inne akcesoria i dopiero będziemy kończyć. Jeżeli będę dysponował dokumentacją to zrobimy i inne armaty. W planach mam również moździerze tak więc aby tylko czasu i chęci starczyło.

Pozwoliłem sobie zamieścić kolejną fotkę już z z krzynką amunicyjną.

a1s2i.jpg

Pozdrawiam serdecznie

Roman K.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.