Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Byłem w Rio, byłem w Bajo

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

To w zasadzie wszystko co udało mi się zobaczyć.

 

 

Teraz coś z innej beczki i z drugiego końca świata.

Okręt który odwiedziłem 3 dni temu.

 

4ly6x.jpg

 

 

o9q1wh.jpg

 

 

294kp75.jpg

 

 

1zmjlkx.jpg

 

 

9jkigk.jpg

 

 

w6w594.jpg

 

 

54ud5e.jpg

 

 

214xrep.jpg

 

 

2mds321.jpg

 

 

10yksn7.jpg

 

 

Niestety zasięg zwiedzania mocno ograniczony. Nie dało się zobaczyć na przykład maszynowni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Strasznie zaniedbany.

On jest w takim stanie, że wstyd go ludziom pokazywać!

 

svrxpc.jpg

 

 

15qta50.jpg

 

 

291grkn.jpg

 

 

357rigw.jpg

 

 

2h7gbd2.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że go mieli ostro remontować, a nawet były plany by go ustawić w Sewastopolu. Jak widać, na razie nic z tego nie wyszło, bo jak przypuszczam - to nadal  Noworosyjsk.

 

Jego siostrzyczka "Октябрьская революция" była krótko przed sierpniem 80 z wizytą w Gdyni.

Zob. http://navsource.narod.ru/photos/02/088/02088022.jpg

 

W sumie to były ładne i bardzo silne okręty, ale dosyć szybko się "moralnie zestarzały". 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Moim zdaniem to on był "moralnie zestarzały" w momencie wejścia do służby.

 

Fotka ze szpitala.

 

qqwubd.jpg

 

I dwie fotki z pomieszczeń załogi.

 

23uygy0.jpg

 

2hedamw.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Moim zdaniem to on był "moralnie zestarzały" w momencie wejścia do służby.

Tak się o tych okrętach uważa, biorąc pod uwagę bardzo tradycyjny projekt, jak i niezwykłą długość (jak na lata powojenne) planowanej, konwencjonalnej  serii, ale jednak pamiętajmy:

1. ZSRR (a już szczególnie po stratach Wielkiej Ojczyźnianej) nie miał jakieś olbrzymiej ilości okrętów tej klasy (i ogólnie - okrętów) z okresu wojny, jak kraje zachodnie, które mogły masowo "dojeżdżać" egzemplarze z tego okresu.

2. W czasie, gdy te krążowniki wchodziły do służby, floty Zachodu nadal były zdecydowanie konwencjonalne. Pierwsze amerykańskie, takie już dosyć rakietowe jaskółki (np. "Bostony") to 1955-56.

3. No i odpuścili sobie (tzn. Chruszczow) dalsze ich "tłuczenie", gdy uznali, że są jednak nieperspektywiczne.

 

Ergo - gdy pierwsze 68-бис wchodziły do służby (1951-52) to specjalnie nie odstawały od tego co było w innych, zdecydowanie przecież "drugo-wojennych" flotach. Tyle, że w przeciągu kilku lat stało się jasne, iż projekt jest jednak właśnie nieperspektywiczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No wiesz, co innego mieć okręty z czasów przedwojennych i modyfikując je eksploatować jeszcze kilkanascie lat po wojnie, a co innego zbudować po wojnie okręt według założeń z lat 30-stych.

 

Na koniec elementy wystroju przytulnej mesy oficerskiej.

 

30jlld4.jpg

 

e6u9fk.jpg

 

2ibdiro.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No, trochę przesadzasz. Zachód nie budował takich okrętów, bo miał ich dużo z remanentów wojennych. A jak - gdzieś do połowy lat pięćdziesiątych - coś budował, czy dokańczał, to rewolucyjne toto bynajmniej nie było.

Zob.:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niszczyciele_typu_Daring_(1949)

https://pl.wikipedia.org/wiki/HMS_Tiger_(1945)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No wiesz, te Tigery to projekt i produkcja wojenna. Tyle, ze budowa się tak ciągnęła.

 

Pan przewodnik poprosił by "druzja iz Polszy" wskoczyli na pelotkę 37mm i nią pokręcili. Gdy pomyślałem, że miałbym tak celować do odrzutowców to mi się miło nie zrobiło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę już za bardzo wydłużać polemikę, bo i dla mnie jest jasne, że ten projekt (68bis) to nie była żadna rewolucja technologiczna.  Ale jak wchodziły pierwsze do służby, to też nie był to kompletny archaizm. Tylko się szybciutko zestarzały. A "Daringi" to  np. nówka sztuki były.

A odnośnie do pelotek. W sumie, to dopiero jak "Eliat" oberwał "Styxem" to na Zachodzie zaczęto się zastanawiać tak bardzo poważnie nad nowoczesną obroną na krótkich dystansach. Do tego czasu to też były Boforsy, Oerlikony itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Przed kilkoma dniami przeszedłem alpejską część odcinku starożytnej rzymskiej drogi Via Claudia Augusta. Spacer bardzo odprężający, codziennie piękne widoki ze stoków gór i w dolinach Lecha i Inn. W paru miejscowościach wykopaliska, przywołana historia, zachowane odcinki dorgi lub ślady dawnych kultur.

Chyba najciekawszym miejscem ("chyba", gdyż ze względu na dość prymitywny środek transportu - własne nogi - nie byłem w stanie odbijać zanadto od przyjmowanej trasy i jedynie w chwili odpoczynku mogłem wygospodarować czas na "zwiedzanie") była wioska Fließ - u wejścia do najwyższego, ostatniego przed przełęczą Reschenpass odcinka doliny Inn. W wiosce tej można znaleźć zarówno pozostałości domu retyckiego zachowane i zabezpieczone w nowo wybudowanym parkingu podziemnym centrum wioski (wyjątkowa sprawa z mojego punktu widzenia i pełen podziw dla inicjatywy), muzeum archeologiczne ze znaleziskami, w tym z imponującym zbiorem niemal czterystu obiektów z okresu XVII - XVI w p.n.e. odkrytych podczas prac budowlanych w 1990 roku, jak i piękne, zabytkowe budynki parafii, kościoła i cmentarz parafialny, a na nim ciekawy pomnik..

Do wioski wchodziłem m. in. odcinkiem zachowanej na zboczu górskim rzyskiej drogi.
Naprawdę ciekawe miejsce, i gdyby ktoś się w Tyrol, między Landeck i Naudres wybierał - polecam, warto zajrzeć.

 

ac5a8c40dd4e81cdmed.jpg

Odcinek Via Claudia Augusta

 

1cf3ddb86d47fa8dmed.jpg

Kopia Tabula Peutingeriana jako część ekspozycji w muzeum archeologicznym

 

44c42ec402a59167med.jpg

pozostałości domu retyckiego zabezpieczone w parkingu podziemnym

 

1fa2506488dd8198med.jpg

i z nieco innej beczki - na cmentarzu parafialnym pomnik ofiar nazistowskiej eutanazji

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Przaprasza, zauważyłem błąd w ostatnim moim poście:

23 godziny temu, jakober napisał:

muzeum archeologiczne ze znaleziskami, w tym z imponującym zbiorem niemal czterystu obiektów z okresu XVII - XVI w p.n.e.

 

Chodzi oczywiście o VII-VI w p.n.e.

 

Nieco informacji można też znaleźć na stronie muzeum

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Strasznie frustrujące są te zewnętrzne linki.

Właściwie cały temat jest bez sensu bo zdjęcia wyleciały.

Ja jednak spróbuje podzielić się z Wami fotkami z wycieczki po USS "Interpid". 

Może chwilę przetrwają...

 

Najpierw z zewnątrz.

 

Interpid01.jpg

 

Interpid02.jpg

 

Interpid03.jpg

 

Interpid04.jpg

 

Interpid05.jpg

 

Interpid06.jpg 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, gregski napisał:

Właściwie cały temat jest bez sensu bo zdjęcia wyleciały

 

W tym przypadku wina: "bezsensu" nie leży po stronie forum a strony na  której zostały umieszczone fotki, miałem to samo z "żabą", dla różnych tematów o okupacji wykonałem pieczołowicie szereg tabel w Excelu a potem "buum", i nie ma ich już na forum. i co gorsza nie mam do nich dostępu na tej stronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Dlatego napisałem, ze frustrują mnie te zewnętrzne linki.

No ale co robić?

Mam nadzieję, że zanim te zdjęcia znikną to parę zainteresowanych osób je zobaczy.

 

No to wchodzimy do środka.

Mostek.

Strasznie prosty by ie powiedzieć prymitywny.

 

Bridge-1.jpg

 

Bridge-2.jpg

 

Bridge-3.jpg

 

Kabina nawigacyjna

 

Navgatation-1.jpg

 

Navigation-2.jpg

 

Navigation-3.jpg

 

Wachtowa kabina kapitana (w oryginale "sea capitan's cabin") czyli miejsce gdzie "stary" może się przekimać gdy w okół "się dzieje" i trzeba mieć rękę na pulsie.

 

Capt-sea-cabin.jpg

 

Kambuz

 

Galley-1.jpg

 

Galley-2.jpg

 

Mesa podoficerska

 

Messroom.jpg

 

Kubryk 

 

Messroom.jpg

 

Kubryk-2.jpg

 

Ostatnie zdjęcia robione przez szybę i nijak nie dało się uniknąć refleksów.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.