Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Court Party kontra Country Party

Recommended Posts

Wciąż powraca pytanie czy ówczesna scena polityczna Anglii bardziej była zdeterminowana opozycją: torysi - wigowie, czy może linie podziału przebiegały inaczej? Może istotniejszym był podział pomiędzy tzw. ins i outs? Jakie znaczenie mieli członkowie "fakcji" - frontbenchres?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W opisie znaczenia struktury politycznej ówczesnej Anglii zaznaczyły się dwie szkoły, których głównymi reprezentantami byli Lewis Namier i Johna H. Plumb.

Wedle tego pierwszego mniej istotnym był czynnik ideologiczny, walka o program polityczny, a istotniejszym walka o urzędy. To co miało determinować ówczesny kształt systemu politycznego miał być konflikt pomiędzy tymi co chcą zdobyć urzędy (czyli: outs) a tymi co już je dzierżą (tzw. ins). Stąd w centrum jego zainteresowania były trzy nieformalne elementy: Court Party, Contry Party i tzw. fakcje.

Court and Administration Party - to zaplecze dla ministrów króla, tworzący je członkowie powiązani byli z dworem poprzez urzędy i renty, którymi dysponowała korona.

Country Party - to parlamentarzyści przejawiający silną niezależność, nieufność względem polityki finansowej dworu, a wreszcie najsilniej przejawiający zobowiązania względem swego okręgu.

Namier nie nie operował terminem używanym przez innych: "frontbenchres", w jego terminologii trzecim elementem sceny politycznej były "fakcje". Pod tym terminem rozumiał grupy skupione wokół liderów w Izbie Gmin, to co ich miało łączyć to na ogół więzy rodowe czy ekonomiczna zależność od osoby lidera. W poszczególnych fakcjach spotkać się mogli zarówno przedstawiciele rządu jak i opozycji.

Pośrednim głosem pomiędzy wspomnianymi dwiema szkołami były analizy Roberta Walcotta, na jakie zatem główne składniki sceny politycznej wskazywał ten badacz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.