Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Powstanie łódzkie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Kiedyś gdy zaczynałem naukę j. rosyjskiego kupiłem sobie za złotówkę książkę I.A. Hrjenowa pod tytułem Lodzinckoje wosstanije, Moskwa 1958 (ze zbiorów biblioteki sejmowej, przynajmniej nosi jej pieczątkę). Książki nigdy nie przeczytałem do końca, trochę ze względu na barierę językową trochę ze względu na sposób pisania. Temat wydaje się dość ciekawy jednak. Co nieco, głownie kalendarium, podaje wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_%C5%82%C3%B3dzkie

Co wiemy na temat tego, powstania, jego przywódców i prowadzonych walk? zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Książki nigdy nie przeczytałem do końca, trochę ze względu na barierę językową trochę ze względu na sposób pisania.

Pewnie szkoda.

Powstanie Łódzkie to chyba najważniejszy fragment wydarzeń 1905 roku na ziemiach polskich. Ostatnie antycarskie powstanie czy pierwsza proletariacka rewolucja?

W sumie niewiele o tych wydarzeniach wiem.

W ówczesnym PPS ważną rolę odgrywali Piłsudski, Sławek, Prystor. Ale czy osobiście angażowali się w wydarzenia czerwcowe w Łodzi - nie mam pojęcia.

Organizacja Bojowa PPS to raczej wynik, niż uczestnik tych wydarzeń.

Innym, niewątpliwym wynikiem było pewne poszanowanie odrębności KP w ramach Imperium. Car przyjechał do Warszawy na koronację, delegacja polska oficjalnie zasiadła w Dumie, zezwolono na otwarcie prywatnych szkół średnich z polskim językiem wykładowym etc. etc. Może to niewiele, ale jednak. Co prawda wkrótce wywołano "sprawę chełmską", która to ocieplenie stosunków mocno schłodziła.

Wydarzenia 1905 roku w Polsce (i w ogóle PPS) należą do takich fragmentów naszej historii, które zostały sierotami. Nikt się do nich nie przyznaje, i to nie tylko dziś, ale od 60 lat najmarniej. Narodowa prawica nie - bo to socjaliści i rewolucja, prekursorzy leninizmu. Lewica nie - bo to rewizjoniści z odchyleniem narodowym. Piłsudczycy nie, bo przecie Naczelnik "wysiadł z czerwonego tramwaju". Centrowcy nie, bo po co się narażać. Itd.

Nikt więc nie chce się tym tematem zajmować, a jeśli nawet, to nie trafia to do opinii publicznej. Bo po co? Czy napiszę dobrze, czy napiszę źle, i tak narobię sobie dużo wrogów, a żadnych przyjaciół nie zyskam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Organizacja Bojowa PPS to raczej wynik, niż uczestnik tych wydarzeń.

(...)

Dlaczego wynik?

Wydarzenia z października 1905 r. (w zakresie reorganizacji i zmiany nazwy) trudno łączyć z wydarzeniami w Łodzi.

A w wydarzeniach łódzkich Organizacja Spiskowo-Bojowa PPS faktycznie nie miała jakiegoś szczególnego udziału.

Tu relacja socjaldemokratów:

W zasobach pbc.biaman.pl można przeczytać relacje z wydarzeń łódzkich np. w: "Z Pola Walki" 1905.06.30, nr 10.

A tu krótkie wspomnienie członka PPS:

www.sbc.org.pl - B. Mierzwiński "Wspomnienia z czasów konspiracyjnej...", w:"Kronika Ruchu Rewolucyjnego w Polsce", 1938, R. 4, nr 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Niestety, link nie działa, więc skromnej wiedzy swojej na ten temat dzięki niemu nie poszerzę. Wprawdzie zauważyć muszę, że wobec mojego ogólnie bardzo niskiego poziomu wiedzy o wydarzeniach tej epoki, lektura dwóch czy trzech tekstów źródłowych niekoniecznie by poziom mojej wiedzy podniosła. Nie potrafiłbym bowiem ocenić wiarygodności tych tekstów, a w źródłach, jak to w źródłach - mogą być prawdy, ale mogą być i kłamstwa wierutne. Wolałbym przeczytać kilka opracowań, najchętniej autorów o rozmaitej orientacji, ale dbających o rzetelność swych - z natury rzeczy stronniczych - relacji.

Dlaczego napisałem, iż:

Organizacja Bojowa PPS to raczej wynik, niż uczestnik tych wydarzeń.?

Sam wyręczyłeś mnie w udzielaniu odpowiedzi na to pytanie. Stwierdziłeś, iż "w wydarzeniach łódzkich Organizacja Spiskowo-Bojowa PPS faktycznie nie miała jakiegoś szczególnego udziału" - z czym się zgadzam, zatem wiemy, dlaczego "nie uczestnik".

Co do wpływu wydarzeń łódzkich na postawy kierownictwa PPS, które postawiły na rozwój struktur bojowych, pewności nie ma, jednak trudno byłoby przyjąć, że na żadnego wpływu nie miały. Związek czasowy zachodzi, mechanizm ewentualnego oddziaływania jest zrozumiały, zatem domniemanie związku przyczynowo-skutkowego jest zasadne, choć nie wiadomo, czy słuszne.

W każdym razie raczej struktury bojowe PPS rozwinęły się na skutek wydarzeń łódzkich, niż tych wydarzeń były przyczyną. Z naciskiem na raczej, gdyż skromność mojej wiedzy na ten temat nie pozwala na bardziej kategoryczne stwierdzenia.

Jeżeli "A" wykluczamy, a "B" pozostaje niewiadomą, to możne stwierdzić, że "raczej" prawdą jest "B", a nie "A". I tylko tyle miałem na myśli.

Przy okazji - czy znasz opracowania na temat wydarzeń 1905 roku w Polsce, które oceniasz jako choćby w miarę rzetelne? Czy są one dostępne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Link działa, w tej chwili nie działa sama biblioteka.

Ja nie wiem co wnoszą do wiedzy janceta teksty z owych czasów, wstawiam je jako świadectwo czasów.

"W każdym razie raczej struktury bojowe PPS rozwinęły się na skutek wydarzeń łódzkich"

A jak się rozwinęły?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
A jak się rozwinęły?

Czyżbym był egzaminowany z poziomu swej niewiedzy ??? :rolleyes:

Taki stary, uczniowski dowcip mi się przypomniał:

"- Jasiu, kiedy była bitwa pod Stoczkiem?

- Ciii, ja wiem, Pan Profesor wie, a po co te gówniarze mają wiedzieć?"

Zapewne swoje przekonanie w tej sprawie oparłem na kilku opracowaniach czy wręcz artykułach prasowych, jednak jedyne opracowanie, które jestem w stanie dziś zidentyfikować i mam w tej chwili w swoim zasięgu, to Eligiusz Kozłowski, Mieczysław Wrzosek, Dzieje Oręża Polskiego 1794-1938, Wydawnictwo MON, Warszawa 1973. Nie uważam je za w pełni wiarygodne, co najwyżej jako "w miarę rzetelne".

Twierdzą tam, że w 1904 roku było w PPS około 80 bojowców. Wiosną 1905 roku powołano Wydział Spiskowo-Bojowy (z Prystorem i Sławkiem), który wziął udział w akcjach bojowych wiosną i latem 1905 roku, jednak "w szczytowym okresie rewolucji, jesienią 1905 r., nie przejawiała ona już właściwie żadnej poważniejszej działalności" na skutek poniesionych strat.

Zasadnicze zmiany nastąpiły po postanowieniach Rady Partyjnej z października 1905, gdy na czele Wydziału Spiskowo-Bojowego stanął Piłsudski. "W lipcu 1906 r. (...) siły organizacji wzrosły do 700 uzbrojonych członków (...). W szczytowym okresie rozwoju, co nastąpiło na przełomie lat 1906-1907, organizacja liczyła około 2000 członków". Przy czym w tym opracowaniu równolegle używa się określeń "Organizacja Bojowa" i "Organizacja Spiskowo-Bojowa". Z najbardziej znanych akcji wymieniono "krwawą środę" 15 sierpnia 1906, kiedy to "od kul zamachowców zginęło około 80 przedstawicieli władzy zaborczej", napady na pociągi pocztowe (kasa, kasa) pod Rogowem 7 listopada 1906 i pod Bezdanami 28 września 1908.

Tyle streszczenia informacji z owego opracowania. Na ile jest ono rzetelne - nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.