Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe

Recommended Posts

Furiusz   

Gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe - obok Kas Stefczyka - odgrywały na wsi w okresie międzywojennym znaczącą rolę w zdobywaniu kredytu inwestycyjnego przez rolników. Miały jednak tę przewagę (...), że włączone były w funkcje samorządowe gminy. Poważne sumy z zysków kas przeznaczano na budowę i utrzymanie dróg, szkół i domów ludowych, elektryfikację i opiekę zdrowotną w gminach wiejskich.

za M. Wojtylak, Akta gminnych kas pożyczkowo-oszczędnościowych powiatu łowickiego w XIX i XX w. [w:] Archeion 1995

Zapraszam do dyskusji na temat roli wyżej wspomnianych kas, zakresu ich działalności etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
HESMERON   

W czasie Wielkiego Kryzysu gdyby nie one na wsi ludzie umieraliby z głodu. Opieka zdrowotna i szkolnictwo by siadło. Tak naprawdę to gdyby nie one polska wieś by nie wytrzymała. Zawaliłaby się jak spróchniały mostek. Wielki Kryzys trwałby do 1939 i Niemcy nie mieliby czego niszczyć. Może przesadzam ale dla przeciętnego gospodarza obarczonego zbyt dużymi podatkami to i tak było ciężko. Wieś musiała łożyć na miasta bo sanacja była przekonana o jej rzekomych bogactwach. Zupełnie tak jakby wszyscy zamiast siana trzymali w oborach stogi złotej przędzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Może przesadzam

(...)

Zaiste, mocno to przesadzone; stwierdzenie, że Niemcy nie mieliby co łupić gdyby nie istnienie owych kas - jest kuriozalne. Ile do 1939 r. kasy wydały gotówki?

Zupełnie tak jakby wszyscy zamiast siana trzymali w oborach stogi złotej przędzy

(....)

Mógłby nam HESMERON przytoczyć źródłowe podstawy swej wiedzy, ale tak konkretnie: autor i strona, w których pisano, że siano przetrzymywano w oborach?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Na temat trzymania siana w oborach mam tyle wiedzy, że faktycznie często tam go trzymano, zresztą słomę też, ale nie w przyziemiu z bydłem, a na poddaszu. Było to wygodne, bo się zrzucało przez otwór w stropie od razu gdzie potrzeba.

No do faktu nadmiernego fiskalizmu w tamtych czasach Secesjonista chyba nie ma zastrzeżeń ?

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.