Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Gminne kasy pożyczkowo-oszczędnościowe - obok Kas Stefczyka - odgrywały na wsi w okresie międzywojennym znaczącą rolę w zdobywaniu kredytu inwestycyjnego przez rolników. Miały jednak tę przewagę (...), że włączone były w funkcje samorządowe gminy. Poważne sumy z zysków kas przeznaczano na budowę i utrzymanie dróg, szkół i domów ludowych, elektryfikację i opiekę zdrowotną w gminach wiejskich.

za M. Wojtylak, Akta gminnych kas pożyczkowo-oszczędnościowych powiatu łowickiego w XIX i XX w. [w:] Archeion 1995

Zapraszam do dyskusji na temat roli wyżej wspomnianych kas, zakresu ich działalności etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
HESMERON   

W czasie Wielkiego Kryzysu gdyby nie one na wsi ludzie umieraliby z głodu. Opieka zdrowotna i szkolnictwo by siadło. Tak naprawdę to gdyby nie one polska wieś by nie wytrzymała. Zawaliłaby się jak spróchniały mostek. Wielki Kryzys trwałby do 1939 i Niemcy nie mieliby czego niszczyć. Może przesadzam ale dla przeciętnego gospodarza obarczonego zbyt dużymi podatkami to i tak było ciężko. Wieś musiała łożyć na miasta bo sanacja była przekonana o jej rzekomych bogactwach. Zupełnie tak jakby wszyscy zamiast siana trzymali w oborach stogi złotej przędzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Może przesadzam

(...)

Zaiste, mocno to przesadzone; stwierdzenie, że Niemcy nie mieliby co łupić gdyby nie istnienie owych kas - jest kuriozalne. Ile do 1939 r. kasy wydały gotówki?

Zupełnie tak jakby wszyscy zamiast siana trzymali w oborach stogi złotej przędzy

(....)

Mógłby nam HESMERON przytoczyć źródłowe podstawy swej wiedzy, ale tak konkretnie: autor i strona, w których pisano, że siano przetrzymywano w oborach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Na temat trzymania siana w oborach mam tyle wiedzy, że faktycznie często tam go trzymano, zresztą słomę też, ale nie w przyziemiu z bydłem, a na poddaszu. Było to wygodne, bo się zrzucało przez otwór w stropie od razu gdzie potrzeba.

No do faktu nadmiernego fiskalizmu w tamtych czasach Secesjonista chyba nie ma zastrzeżeń ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.