Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jacques

Miedzioryt - dziecko europejskiego renesansu

Rekomendowane odpowiedzi

Jacques   

Witam, zakładam ten temat w związku z chęcią poszerzenia wiedzy na temat technik grafiki z przełomu XIV/XV oraz późniejszych wieków :) Szczególnie interesuje mnie miedzioryt, jako zastępca drzeworytu charakteryzuje się bardzo precyzyjną techniką rysunku.

Nie ukrywam, że na targu staroci kupiłem piękny miedzioryt i chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Mam takie jedno zasadnicze pytanie odnosnie tej techniki, a mianowicie czy miedzioryt wykonany na płytce miedzianej może być produkowany masowo poprzez jakieś odbitki, czy tylko jego reprint w formie papierowej posiada takie właściwości?

Fajnie byłoby mieć chociaż świadomosć, że zakupiony przeze mnie miedzioryt został wykonany ręcznie z czyimś dużym zaangażowaniem i pieczołowitoscią ( i nie jest taką masówką) :)

dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie było takiej możliwości:

www.wiadomosci24.pl - Z lamusa poligrafii miedzioryt

Szerzej:

J. Catafal, C. Oliwia "Techniki graficzne"

M. Bóbr "Mistrzowie grafiki europejskiej. Od XV do XVIII wieku"

A. Krejca "Techniki sztuk graficznych"

W. Hütt "Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jacques   

Dzięki za literature jedna pozycja mnie zainteresowała szczególnie, napewno do niej zajrzę ;)

Może teraz bardziej skonkretyzuje, miedzioryt który posiadam został zakupiony w Rzymie na pchlim targu (ze starociami) uwielbiam takie miejsca, tyle ciekawych rzeczy wokoło ze swoją historią w tle. Ale do rzeczy, miedzioryt stał sobie u mnie na regale przez jakiś czas ale zacząłem się bardziej interesować sztuką wczesnego renesansu i tym sposobem poraz kolejny zwrócił moją uwagę.

Może napisze co o nim narazie wiem: Miedzioryt wykonany jest na miedzianej płytce (z tyłu miedź trochę spatyniała), przedstawia Stary Jeruzalem z XVI/XVII wieku, obrazek jest prawie identyczny jak na papierowej wersji szwajcarskiego rytownika Merian Matthaeus'a - Ierusalem :

800px-Merian_Jerusalem.jpg,

z tym że posiadana przeze mnie wersja jest jakby powiększeniem samego miasta, a w tytule Iresualem nie występuje herb z krzyżem jerozolimskim, ponadto nazwy które są na zamieszczonym obrazku znajdują się na dole, a na miedziorycie są wyryte na płytce (również w języku niemieckim).

Bardzo mnie nurtuje kto zadał sobie tyle trudu aby tak idealnie odwzorować miedzioryt Matthaeusa w niewielkim powiększeniu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie powinno dziwić, miedzioryty nader często kopiowano, zwłaszcza że trzeba pamiętać iż sama miedziana "sztanca" wystarczała jedynie na wykonanie kilkudziesięciu (około pięćdziesięciu) odbić. Zatem często ten sam rytownik wykonywał kolejny raz ten sam miedzioryt, często jednak dokonując w nim drobnych zmian.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jacques   

jest to płyta miedziana do nowych odbitek, dodatkowo podaje wymiary: 44 cm x 13 cm

w sumie oprócz tego co pisałem wcześniej to nic innego o niej nie wiem.

Edytowane przez Jacques

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.