Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kapy

Najważniejsza bitwa w Afryce podczas II Wś

Rekomendowane odpowiedzi

Kapy   

Witam. To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Otóż na mojej kartkówce z historii padło pytanie o najważniejszą bitwę w Afryce. Napisałem Tobruk, co okazało się błędną odpowiedzią a prawidłową była odpowiedź El Alamein. Jak na mój gust pytanie było źle sformułowane, ale pomijając to proszę o odpowiedź, która z tych bitew była najważniejsza oraz byłbym niesamowicie wdzięczny gdyby podał mi jakiś tytuł książki/ źródło gdzie napisane jest/ udowodnione, że to Tobruk był najważniejszą bitwą. Proszę o szczegółową odpowiedź i wybaczenie za to, że trochę odbiegłem od klimatu tego forum. Z góry dziękuje za odpowiedź ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie jestem nieomylny ale obawiam się, że trudno będzie udowodnic, iż Tobruk był ważniejszy niż El Alamein. Tym bardziej, że nie sprecyzowałeś o którą bitwę tobrucką Ci chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Oj, mój drogi próbujesz dopasować wymyśloną tezę do źródeł- zamiast odwrotnie - na podstawie źródeł dojść do konkluzji. A źródła tym razem nie idą po Twojej myśli. Bo właśnie El-Alamein zatrzymał ofennsywę państw osi, czego nie uczynił Tobruk. Według niektórych historyków to jedno z decydujących starć w całej II Wojnie Światowej i punkt zwrotny w przebiegu wojny, porównowalne do bitwy o Stalingrad czy bitwy pod Midway(no może trochę nad wyrost)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kapy   

Hmm... właściwie całym moim problemem jest ocena na koniec roku i fakt że El Alamein pojawiło się tylko przelotnie, więc próbuje znaleźć jakiegoś haka, że pytanie było nie takie, czy prawidłowa odpowiedź była omylna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Będzie trudno. Za pierwszym razem Tobruk się obronił i Romel przez to miał przez to dłuższe linie zaopatrzenia. Za drugim razem Niemcy wzięli Tobruk co ułatwiło im dalszą ofensywę aż w lipcu 1942 dotarli w miejsce gdzie nie za bardzo dało się pomanewrować i Brytyjczycy wykorzystali to na sposób I WŚ stopując niemiecką ofensywę. Tym miejscem było El Alamein.

W październiku tego samego roku Brytyjczycy zgromadziwszy siły przewyższające Niemców pod każdym względem przeszli do natarcia. Jednocześnie Niemcy gonili na resztkach paliwa i amunicji.

I tak dalej. Doczytaj sobie.

Moja rada. Nie brnij w ten Tobruk bo to nie do obronienia. Poczytaj na temat tej kampanii i pogadaj z nauczycielem historii. Może go "przekręcisz" wiedzą. Możesz też napomknąć o tym, że Tobruk jest ci bliski sercu ponieważ walczyli tam Polacy...

Powodzenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wdawanie się w kopanie konia... jest na ogół bolesne.

Masz prawo do uznania danego elementu teatru wojny w Afryce - za "zwrotny", kwestia jest jak to umotywujesz.

Szukanie "haka" - w typie: a bo na forum historycznym powiedzieli... to droga donikąd.

Zwłaszcza, że większość respondentów, którzy pochylili się nad twym pytaniem - nie sprzyja Tobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.